Friday, June 20, 2014

مرگ مشکوک زندانی بلوچ در زندان کرمان با تهدید قاضی برای عدم پیگیری همراه شد+ فیلم

521289ed4ae90519ecbe7129a9121af6_L
روز سه شنبه 13 خردادماه 93،عبدالله دهمرده، زندانی زندان کرمان، به طرز بسیار مشکوکی و در حالی که سر وی تا دو بناگوش مورد عمل جراحی قرار گرفته بود، در بیمارستان “باهنر” کرمان، فوت کرد.
بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، پزشکان بیمارستان علت فوت این زندانی زندان کرمان را وجود عفونت در سر وی اعلام کرده اند اما خانواده این زندانی تهدید به عدم پیگیری پرونده فوت فرزندشان شده اند.
به گزارش کمپین فعالین بلوچ ، عبدالله دهمرده، فرزند مولوی شمس الدین متولد 1367 است که از 5 سال پیش به اتهام حمل مواد مخدر در زندان کرمان در بازداشت به سر می برده است.
زندانیان هم بند “عبدالله” در شرح ماجرا به کمپین فعالین بلوچ گفته اند: بیست روز پیش از وفات، حال وی ناخوش می‌شود و او را به بیمارستان منتقل می‌کنند و بدون اینکه به خانواده اطلاعی بدهند سرش را در بیمارستان باهنر کرمان مورد عمل جراحی قرار می‌دهند. خانواده وی شش روز پس از انتقال وی به بیمارستان از طریق تماس تلفنی دیگر زندانی‌ها از حال وی مطلع شده اند. و وقتی به بیمارستان مراجعه می کنند با جسد نیمه‌جان فرزندشان مواجه می شوند که سرش را دو نصف کرده بودند و زخمی هم در نزدیکی کلیه‌هایش داشته است.
منابع مطلع به این کمپین گفته اند: “وقتی بستگان زندانی پیش قاضی می‌روند به جای رسیدگی به پرونده، با رفتاری توهین‌آمیز مواجه شده و سپس تا دو ساعت از “فتوای دارالعلوم زاهدان مبنی بر کشتن شیعیان” ، “ورود مواد مخدر” و “سلفیت” و… با آنها بحث می‌کند.”
گفتنی است خانواده  این زندانی همچنین از طریق خبرچین‌های فامیل تهدید می‌شوند و افرادی در دادگاه هم به آنها می‌گویند شکایت شما به جایی نمی‌رسد و صدها شکایت این چنین اینجا انبار است و باوجود گذشت چندین سال نتیجه‌ای نداشته است.
ویدئویی از جسد این زندانی بلوچ در بیمارستان کرمان را از اینجا می توانید مشاهده کنید که بازدید از آن توسط کودکان و بیماران قلبی توصیه نمیشود.
 کمپین صلح فعالان در تبعید

No comments:

Post a Comment