Tuesday, March 1, 2016

بازداشت مجدد یک نوکیش مسیحی توسط افراد لباس شخصی در ساوه

 

نوکیش مسیحی « فریبرز آرزم » که پس از بازداشت اطلاع دقیقی از وضعیت وی در دست نیست، پیش تر نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت و به اتهام تبلیغ و بشارت آئین مسیحیت به زندان محکوم شده بود .
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران «محبت نیوز»، در نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ برابر با (۲۲ فوریه ۲۰۱۶) نوکیش مسیحی «فریبرز آرزم» توسط ماموران امنیتی لباس شخصی در منزلش در شهرستان ساوه بازداشت شد.
بنا بر این گزارش ، ماموران امنیتی صبح هنگام با ورود به منزل این نوکیش مسیحی، ضمن بازداشت نامبرده اقدام به بازرسی کامل خانه وی نمودند.
ماموران لباس شخصی پس از بازرسی تعداد چند جلد کتب مسیحی از جمله کتاب مقدس و همچنین برخی لوازم شخصی وی را نیز ضبط و با خود بردند.
ماموران امنیتی پس از بازداشت نوکیش مسیحی فریبرز آرزم، وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. که پیگیری خانواده جهت اطلاع از وضعیت سلامت و محل نگهداری وی تاکنون نتیجه ایی در بر نداشت.
گزارش رسیده به «محبت نیوز» حاکی  است، از علت و یا دلیل بازداشت خودسرانه این شهروند مسیحی  توسط ماموران لباس شخصی نیز گزارشی منتشر نشده است. اما گفته شده ماموران زمانی که فریبرز را از خانه خارج می کردند به خانواده اش گفته اند که فقط جهت ادای پاره ای توضیحات با توجه به سوابق و فعالیت های مسیحی اش او را با خود می برند. اما از زمان بازداشت وی تا لحظه انتشار این خبر تاکنون خبری از وضعیت وی در دست نیست.
بی خبری از وضعیت سلامت و همچنین محل نگهداری وی  باعث موجی از نگرانی و تالم شدید همسر و ۲ فرزند او شده است.
خانواده «فریبرزآرزم» در طول یک هفته گذشته بدفعات به دادگاه انقلاب و اداره اطلاعات شهرستان ساوه، مراجعه نموده اند. که تاکنون مسئولان پاسخ روشنی به درخواست های آنان نداده اند .
نوکیش مسیحی فریبرز آرزم ۴۸ ساله پیش از این نیز به اتهام «مسیحیت» بازداشت شده بود. وی پس از گذراندن یک سوم حبس قطعی خود به مدت شش ماه در مابین سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با دریافت عفو مشروط از زندان آزاد شد.
 
نظر به سابقه و محکومیت قبلی زندان برای این نوکیش مسیحی و آزادی وی با عفو مشروط این احتمال وجود دارد که وی مجبور به گذراندن بقیه دوران محکومیت خود شود.
لازم به یادآوری است، ” فریبرز آرزم” متاهل و دارای دو فرزند، است، وی نخستین بار در مورخ ۲۵ مهرماه ۱۳۹۰ ( ۱۷ اکتبر ۲۰۱۱) توسط چهار تن از ماموران لباس شخصی در محل سکونت قبلی اش در شهرستان رباط کریم بازداشت شد.
“فریبرز ” پس از بازداشت به مدت ۲۱ روز را در سلول انفرادی و بند عمومی زندان رجایی شهر کرج گذراند و پس از آن برای بازجویی های بیشتر تا زمان آزادی در بند ۳۵۰ زندان اوین بسر برد. آن زمان دادگاه اتهام وی را ارتباط با افراد مبشر مسیحی و همچنین تبلیغ و بشارت آئین مسیحیت اعلام نمود .
سرانجام دادگاه وی را به ۳ سال حبس تعزیری محکوم نمود که این مدت در دادگاه تجدید نظر به ۱۸ ماه حبس قطعی و ۱۸ ماه حبس تعلیقی تبدیل شد. فریبرز پس از گذراندن یک سوم حبس قطعی مطابق قانون، مشمول عفو مشروط شد و در نهایت پس از گذراندن شش ماه حبس و بلاتکلیفی، در مورخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۱ از زندان اوین بطور مشروط آزاد گردید.
بازداشت مجدد فریبرز آرزم می تواند نشانه ای از فشار بیشتر بر نوکیشان مسیحی باشد که اکنون با تعطیل کردن کلیساهای فارسی زبان در بیشتر نقاط کشور توسط سازمانهای اطلاعاتی حکومت جمهوری اسلامی، چاره ای جز تجمع برای عبادت مطابق فرائض مسیحی در کلیساهای خانگی ندارند. سازمانهای قضائی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی جمع شدن افراد در گروههای کوچک خانگی برای عبادت مطابق آئین مسیحی را به تجمع بی مجوز و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی تعبیر می کنند و بر این اساس به شرکت کنندگان در چنین مراسمی اتهام وارد کرده و آن را مصداق جرم تلقی می کنند.

No comments:

Post a Comment