Friday, June 26, 2015

محکومیت جهانی حملات امروز در تونس، کویت و فرانسه


مقام‌هایی از کشورهای مختلف جهان، چهره‌های مذهبی و نهادهای بین‌المللی سه حمله امروز (جمعه ۲۶ ژوئن/۵ تیر) در تونس، کویت و فرانسه را محکوم کرده‌اند.
صبح امروز انفجاری در یک کارخانه در نزدیکی گرونوبل در شرق فرانسه رخ داد و همچنین جسد سر بریده‌ای در این محل پیدا شد. سر قربانی با پارچه‌ای با نوشته عربی پوشانده و به دروازه کارخانه میخ شده بود. بیشتر بخوانید
ظهر امروز به وقت محلی حمله‌ای انتحاری به مسجد شیعیان در کویت دست کم ۲۵ کشته بر جای گذاشت. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. بیشتر بخوانید
در تونس هم حمله به هتلی ساحلی دست کم به کشته شدن ۳۷ نفر منجر شد. بسیاری از قربانیان اروپایی بوده‌اند. بیشتر بخوانید
null
حمله به هتل ساحلی در تونس مرگبارترین حمله امروز بود
یکی از سخنگویان بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفت که آقای بان عقیده دارد این "حملات شنیع" اعضای سازمان ملل را در تصمیمشان برای "شکست دادن آنها که هدفشان قتل، ویرانی و نابودی توسعه و فرهنگ انسانی است" راسخ‌تر می‌کند.
دانشگاه الازهر مصر، یکی از مهمترین مراکز دینی سنی در جهان، با انتشار بیانیه‌ای حمله انتحاری به مسجد شیعیان کویت را محکوم کرده است و همچنین گفته که حمله امروز به گردشگران در تونس "نقض تمام معیارهای مذهبی و انسانی" بوده است.
الازهر از جامعه جهانی خواسته است که "با هر وسیله ممکن این تروریست‌ها را شکست دهد."
کاخ سفید هم ضمن محکومیت حملات امروز گفته است در کنار کشورهایی می‌ایستد که امروز هدف این حملات قرار گرفته‌اند.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان،گفته این این حملات دشواری‌های مبارزه با "تروریسم و اسلام‌گرایی افراطی" را نشان می‌دهند.
در ایران نیز مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه گفت که این اقدامات برای بدنام کردن اسلام انجام می‌شود. خانم افخم از ضرورت "گام جمعی و فوری برای خشکاندن ریشه‌های تروریسم و مقابله با گروه‌های افراطی" گفت.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل حملات امروز نشانه‌ای از تقابل "روشن‌بینان جهان با نیروهای تاریکی" است.
منبع: بی بی سی

No comments:

Post a Comment