Monday, May 30, 2016

زندانی نوکیش مسیحی به دلیل عدم رسیدگی به وضعیتش دست به اعتصاب غذا زد

maryam_naghash-zargaran-mohabatnews

به گزارش«محبت‌نیوز» و بر اساس خبر دریافتی، نوکیش مسیحی «مریم (نسیم) نقاش زرگران» در اعتراض به وضعیتش دست به اعتصاب غذا زد.
مریم نقاش زرگران در اعتراض به عدم رسیدگی به بیماری‌ها، وضعیت پرونده، عدم آزادی مشروط و مخالفت با اعطای مرخصی از زندان از چهار روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد.
این زندانی مسیحی که در بند زنان زندان اوین بسر می برد در ادامه اعتراضات خود از رفتن به ملاقات خودداری کرده و در پی این اقدام اکثر هم‌بندیان وی نیز در حمایت از اعتراض این زندانی مسیحی از رفتن به ملاقات خودداری کردند.
همچنین گزارش شده علیرغم وخامت حال وی، مسئولان از اعزام وی به مرکز تخصصی پزشکی خارج از زندان ممانعت بعمل می آورند.
یکی از نزدیکان خانواده زرگران با اعلام این خبر در گفتگو با گزارشگران مجموعه فعالان حقوق بشرگفت: «مریم چهار روز است که از تختش هم پایین نمی‌آید. تب بسیار بالایی دارد. از چهار روز پیش در اعتراض به وضعیت پرونده‌اش، عدم رسیدگی به بیماری‌ها، عدم آزادی مشروط و مخالفت با مرخصی دست به اعتصاب غذا زده است.»
این منبع آگاه همچنین افزود: “وضعیت جسمی مریم بسیار وخیم است. قبل از شروع اعتصاب ۲۵ کیلو کاهش وزن داشته، بیماری هایش از جمله یک بیماری جدید که باعث سرگیجه های شدید و سردردش می شود، بسیار شدید شده و اصلن رسیدگی نمی‌شود. از وضعیت روحی خوبی برخوردار نیست. در زندان دچار افسردگی شده و داروهای ضد افسردگی مصرف می کند. مدت‌ها پیش درخواست اعاده دادرسی داده بود اما به تازگی خانواده‌اش مطلع شدند چنین درخواستی در پرونده‌اش نیست و بایستی دوباره درخواست دهد.”
منبع:محبت‌نیوز

آزادی دو نوکیش مسیحی در رشت و تداوم بازداشت یک نوکیش دیگر
nokishan-rasht

دو نوکیش مسیحی اهل شهر رشت به نامهای یاسر مسیب زاده وصاحب فدائی با تودیع وثیقه صد میلیون تومانی به طور موقت آزاد شدند. این درحالی است که محمد وفادار دیگر شهروند بازداشت شده همراه آنها همچنان بلاتکلیف در بازداشت به سر می برد.
 صبح روز ۲۴ ازدیبهشت‌ماه سال جاری در مراسم کلیسایی در رشت با حمله ماموران وزارت اطلاعات، کشیش یوسف ندرخانی به همراه همسرش فاطمه پسندیده (تینا) و سه نوکیش مسیحی دیگر بازداشت شدند.
کشیش یوسف ندرخانی و همسرش چند ساعت بعد آزاد شدند اما تداوم بازداشت سه نوکیش مسیحی دیگر به نامهای یاسر مسیب زاده (مسئول کلیسا)، صاحب فدائی و محمد وفادار ادامه داشت.
در هفته جاری یاسر مسیب زاده و صاحب فدایی با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شدند اما بازپرس جلیلی در شعبه ۱۴ بازپرسی رشت کماکان به دلایل نامعلومی از تودیع وثیقه محمد وفادار جلوگیری بعمل می آورد.
منبع:هرانا

بازداشت ۲۹ دختر و پسر در یک پارتی در مشهد

bazdasht dar parti

 
29 دختر و پسر در یک پارتی شبانه توسط ماموران کلانتری کاظم آباد واقع در یکی از باغ  ویلا های اطراف سه راهی دانش مشهد دستگیر شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، شنبه شب گذشته ماموران کلانتری کاظم آباد در جریان حضور تعدادی دختر و پسر در یکی از باغ ویلا های اطراف سه راهی دانش مشهد قرار گرفتند.
بنا بر این گزارش ماموران بر حضور در محل ۱۵ پسر و ۱۴ دختر جوان که در پارتی شبانه حضور داشتند، دستگیر کردند.
در ادامه صبح روز گذشته متهمان به دادسرای ناحیه ۶ مشهد منتقل شدند و دستورات قضایی مورد نیاز در این زمینه نیز صادر شد.
منبع:هرانا

Friday, May 13, 2016

قتل یک کولبر در پی تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی

koulbar4

روز چهارشنبه هفته جاری یک کولبر جوان در «مرز سرو» ارومیه هدف مستقیم شلیک نیروهای انتظامی قرار گرفت و کشته شد.
 نیروهای انتظامی به سوی یک جوان کولبر اهل روستای فیروزان در منطقه مرزی سرو ارومیه بدون هشدار و رعایت قوانین به کارگیری سلاح شلیک کردند که مرگ این کولبر را رفم زد.
هویت احراز شده این کولبر جوان توسط هرانا «عزت تارامن» است.
لازم به توضیح است کولبران (حمل کنندگان) به کارگران مرزی گفته می‌شوند که برای کسب درآمد زندگی خود مجبور به حمل اجناسی می‌شوند. کولبران بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه مشغول به کولبری هستند. آن ها از روی ناچاری و در قبال دستمزد ناچیز اقدام به حمل و ورود کالای خارجی از نقاط غیر رسمی گمرکی می‌کنند.
 خبرگزاری هرانا

بازداشت نوکیشان مسیحی در رشت
mosayyeb zadeh - nadarkhani - pasandideh

صبح امروز دست‌کم پنج نوکیش مسیحی از جمله کشیش یوسف ندرخانی در شهر رشت دستگیر شدند. سه تن از آنان هنوز در بازداشت به سر می برند.
 امروز صبح در مراسم کلیسایی در رشت با حمله ماموران وزارت اطلاعات، کشیش یوسف ندر خانی به همراه همسرش فاطمه پسندیده (تینا) و سه نوکیش مسیحی دیگر را بازداشت کردند.
اسامی دیگر بازداشت شدگان عبارت است از: یاسر مسیب زاده (مسئول کلیسا) و دو شهروند دیگر به نام‌های صاحب فدائی و محمد وفادار.
بنا براین گزارش، کشیش یوسف ندرخانی و همسرش آزاد شده‌اند اما سه تن دیگر هم‌چنان در بازداشت نیروهای امنیتی به‌سر می برند.
 خبرگزاری هرانا

Monday, May 9, 2016

قوی باش رفیق : به بهانه سالروز کشته شده راه آزادی فرزاد کمانگر

مگر می توان معلم بود و راه دریا را به ماهیان کوچولوی این سرزمین نشان نداد؟ حالا چه فرقی می کند از ارس باشد یا کارون، سیروان باشد یا رود سرباز، چه فرقی می کند وقتی مقصد دریاست و یکی شدن، وقتی راهنما آفتاب است. بگذار پاداش مان هم زندان باشد.مگر می توان در قحط سال عدل و داد معلم بود ، اما “الف” و “بای” امید و برابری را تدریس نکرد، حتی اگر راه ختم به اوین و مرگ شود؟


فرزاد کمانگر، معلم و فعال حقوق بشر که شش سال پیش در سحرگاه ۱۹ اردیبهشت ماه به همراه علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان در زندان اوین به دار آویخته شد، همیشه در طول تدریس به شاگردان خود و همچنین بواسطه قلم توانمندش نامه هایی که مملو از حس انسان دوستی، پای بندی به حقوق برابر، مقاومت و صلح بود را به رشته تحریر در آورد. نامه "قوی باش رفیق"، از جمله آخرین نامه هایی است که توسط فرزاد در اردیبهشت ماه ۸۹ نوشته شد. مضمون این نامه خطاب به معلمان زندانی وقت است.که در بالا به گوشهایی از آن اشاره کرده ام. یادش گرامی

حسام عطارزاده

Tuesday, May 3, 2016

کمیسیون آمریکایی: وضعیت آزادی مذهب در ایران بدتر شده‌است


komosiyon amricaei

نقض حقوق مسیحیان و نوکیشان مسیحی، حمله به کلیساهای آنها و در حبس بودن و بلاتکلیفی «حدود ۹۰ تن» از آنها «به دلیل عقاید مذهبی» از موارد دیگری‌ست که در گزارش سال ۲۰۱۶ به آن اشاره شده‌است.

به گزارش «محبت‌نیوز» کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذاهب در جهان، در گزارش سالیانه خود می‌گوید که وضعیت آزادی مذاهب در ایران بدتر از گذشته شده است.
این کمیسیون مشورتی که کنگره آمریکا آن را ایجاد کرده و نهادی مستقل و فراحزبی محسوب می‌شود، می‌گوید حکومت ایران «همچنان به نقض هدفمند، مداوم و فاحش» آزادی‌های مذهبی ادامه می‌دهد که نمونه آن «زندان‌های بلندمدت»، «شکنجه» یا «اعدام» است.
به گفته این کمیسیون از زمان روی کار آمدن حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲، این وضعیت «بدتر» شده‌ و او به «وعده‌هایی که برای تقویت حقوق و آزادی‌های فردی اقلیت‌های مذهبی داده بود، عمل نکرده است».