Wednesday, February 3, 2016

فعال مدنی پوریا ابراهیمی همچنان در زندان اوین است

 pooria ebrahimi


پوریا ابراهیمی، فعال مدنی زندانی، به دلیل ناتوانی در تأمین وثیقه در زندان مانده است. خانواده این فعال مدنی گفته اند که امکان تهیه مبلغ وثیقه را ندارند و تلاش آن ها برای تهیه آن بی نتیجه بوده است.
یکی از دوستان پوریا ابراهیمی به خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفت که برای آزادی او وثیقه ای به مبلغ هفتاد میلیون تومان تعیین شده است.
دادگاه این فعال مدنی روز بیست و پنجم آذرماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده و بدون حضور وکیل برگزار شد.
پوریا ابراهیمی متولد ۱۳۷۳ که سابقه بازداشت و زندانی شدن قبلی نیز دارد، آخرین بار نوزدهم خرداد ماه به همراه «غزاله شیری» و «شکوفه آذر ماسوله» بازداشت و ۲۷ خرداد ماه با اتهاماتی نظیر تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی در شعبه ۶ دادسرای اوین تفهیم اتهام شد.
این فعال مدنی پس از تحمل حدود بیست روز انفرادی و بازجویی در بند ۲۰۹ اوین، اوایل تیر ماه به بند هشت این زندان منتقل شد.
آقای ابراهیمی پیشتر نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام، یک سال را در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس بود و بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۲ با پایان حبس آزاد شده بود.
این فعال مدنی زندانی به دلیل ابتلا به بیماری آسم از اسپری ویژه استفاده می کند و شرایط بند هشت زندان اوین و عدم دسترسی مناسب به دارو و امکانات درمانی بیماری او را تشدید کرده است.
به گزارش منابع هرانا، بند ۸ در حال حاضر یکی از بدترین بندهای زندان اوین است که تعداد زیادی از زندانیان سیاسی بر خلاف اصل تفکیک جرائم و در ازدحام همراه با مجرمین غیرسیاسی و بعضا خطرناک، در آن نگهداری می شوند و اعتراضات مکرر زندانیان و خانواده های آن ها نیز تا کنون بی نتیجه بوده است.

وبلاگ نویس بهمن دارالشفایی در تهران بازداشت شد

Bahman-Darolshafaei

بهمن دارالشفایی، روزنامه‌نگار و خبرنگار سابق بی‌بی‌سی صبح امروز در خانه‌اش در تهران بازداشت شد. این روزنامه‌نگار با حکم شعبه دوم دادسرای اوین (شهید مقدسی) بازداشت شده ولی دلایل بازداشت، اتهامات و محل نگهداری اش هنوز مشخص نشده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کلمه، او طی دو سال گذشته به عنوان مترجم با نشر ماهی همکاری می کرده و فعالیت سیاسی و روزنامه نگاری نداشته است.
دارالشفایی با پیوستن به بی‌بی‌سی فارسی از ایران خارج شد و پس از پنج سال کار، دو سال در بخش وب‌سایت و سه سال در رادیو، از این رسانه جدا شد. او سال گذشته به ایران بازگشته بود
بهمن دارالشفایی پیش از این به‌طور عمده با روزنامه شرق کار کرده است. او همچنین سابقه همکاری با روزنامه و نشریات ضمیمه‌ جهان همشهری، اعتماد ملی و چلچراغ را دارد.
«آق بهمن» وبلاگ او که از نخستین وبلاگ‌های فارسی است در دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به یکی از منابع اصلی خبرها در این زمینه تبدیل شده بود.