Friday, June 26, 2015

آتنا فرقدانی: به وجدان و جامعه ام خیانت نمی کنم
آتنا فرقدانی: "اگر کسی رشته هنر را انتخاب کند و دستی به قلم داشته باشد اما مشکلات جامعه را به نقد نکشد به خودش، وجدانش و جامعه اش خیانت کرده است."

Atena Farghadani: "if people choose arts as their field of expertise and do art but don't criticize the issues of their society, have betrayed themselves, their superego, and their society.


"بخشی از متن دفاعیه آتنا فرقدانی هنرمند نقاش منتقد زندانی"

محکومیت جهانی حملات امروز در تونس، کویت و فرانسه


مقام‌هایی از کشورهای مختلف جهان، چهره‌های مذهبی و نهادهای بین‌المللی سه حمله امروز (جمعه ۲۶ ژوئن/۵ تیر) در تونس، کویت و فرانسه را محکوم کرده‌اند.
صبح امروز انفجاری در یک کارخانه در نزدیکی گرونوبل در شرق فرانسه رخ داد و همچنین جسد سر بریده‌ای در این محل پیدا شد. سر قربانی با پارچه‌ای با نوشته عربی پوشانده و به دروازه کارخانه میخ شده بود. بیشتر بخوانید
ظهر امروز به وقت محلی حمله‌ای انتحاری به مسجد شیعیان در کویت دست کم ۲۵ کشته بر جای گذاشت. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. بیشتر بخوانید
در تونس هم حمله به هتلی ساحلی دست کم به کشته شدن ۳۷ نفر منجر شد. بسیاری از قربانیان اروپایی بوده‌اند. بیشتر بخوانید
null
حمله به هتل ساحلی در تونس مرگبارترین حمله امروز بود
یکی از سخنگویان بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفت که آقای بان عقیده دارد این "حملات شنیع" اعضای سازمان ملل را در تصمیمشان برای "شکست دادن آنها که هدفشان قتل، ویرانی و نابودی توسعه و فرهنگ انسانی است" راسخ‌تر می‌کند.
دانشگاه الازهر مصر، یکی از مهمترین مراکز دینی سنی در جهان، با انتشار بیانیه‌ای حمله انتحاری به مسجد شیعیان کویت را محکوم کرده است و همچنین گفته که حمله امروز به گردشگران در تونس "نقض تمام معیارهای مذهبی و انسانی" بوده است.
الازهر از جامعه جهانی خواسته است که "با هر وسیله ممکن این تروریست‌ها را شکست دهد."
کاخ سفید هم ضمن محکومیت حملات امروز گفته است در کنار کشورهایی می‌ایستد که امروز هدف این حملات قرار گرفته‌اند.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان،گفته این این حملات دشواری‌های مبارزه با "تروریسم و اسلام‌گرایی افراطی" را نشان می‌دهند.
در ایران نیز مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه گفت که این اقدامات برای بدنام کردن اسلام انجام می‌شود. خانم افخم از ضرورت "گام جمعی و فوری برای خشکاندن ریشه‌های تروریسم و مقابله با گروه‌های افراطی" گفت.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل حملات امروز نشانه‌ای از تقابل "روشن‌بینان جهان با نیروهای تاریکی" است.
منبع: بی بی سی

عفو بین‌الملل از تغییرات جدید در قانون آیین دادرسی کیفری ایران انتقاد کرد

hokm

سازمان عفو بین‌الملل، روز پنجشنبه، با انتشار بیانیه‌ای، ضمن انتقاد از تغییرات جدید در قانون آیین دادرسی کیفری ایران، این تغییرات را “نقض حق دادرسی عادلانه” دانست.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، عفو بین‌الملل در بیانیه خود، از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواستار اصلاح فوری قانون آیین دادرسی کیفری شد.
براساس مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی درباره تغییرات اعمال‌شده در قانون آیین دادرسی کیفری، طرفین دعوی در پرونده‌های مربوط به جرائم امنیتی و جرائم سازمان‌یافته، درمرحله تحقیقات مقدماتی می‌توانند وکیل خود را تنها از میان وکلای دادگستری مورد تأیید رئیس قوه‌ قضائیه انتخاب کنند.
در این مصوبه که از روز اول تیرماه لازم الاجراست، آمده است که اسامی وکلای مزبور توسط رئیس قوه‌ قضائیه اعلام می‌شود.

پیام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی منع شکنجه

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

همزمان با فرا رسیدن پنجم  تیر ماه، روز جهانی منع شکنجه و مجازات‌های بی‌رحمانه، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به همین مناسبت گفت، کمک به افراد آسیب دیده و توقف شکنجه، به نفع همه جوامع و آینده جهان است.
به گفته بان کی مون، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در راستای تقبیح شکنجه و دفاع از حقوق بشر در همه جای جهان بطور فعال به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
همزمان گروهی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر از جمله بنیاد حقوق بشری عبدالرحمان برومند مستقر در واشنگتن، خواستار لغو مجازات‌های «بی‌رحمانه و غیرانسانی» در ایران شده‌اند.
نهادهای بین المللی مداقع حقوق بشر، جمهوری اسلامی ایران را از جمله بزرگترین ناقضان حقوق بشر در جهان معرفی کرده‌اند.
منبع: صدای امریکا

Monday, June 22, 2015

عدم موافقت با انتقال به بند سیاسی-عقیدتی؛ گزارشی درباره زندانی

farshid fathi

با وجود درخواست زندانی عقیدتی فرشید فتحی برای انتقال به سالن ۱۲ زندان رجایی شهر، مسئولین زندان تا کنون برخلاف اصل تفکیک جرائم با این جابجایی موافقت نکرده اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرشید فتحی کشیش نوکیش مسیحی، اوایل اردیبهشت ماه به تحریک روحانی و پیشنماز بند ده زندان رجایی شهر به بند یک این زندان انتقال یافت.
یکی از نزدیکان این زندانی عقیدتی با دشوار توصیف کردن شرایط وی در بند یک گفت: ” آقای فتحی تازه در بند ده جا افتاده بود که روحانی بند به دلیل عقاید مذهبی با وی لج کرد و خواست کتاب های مذهبی را ضبط کند و وقتی با مخالفت روبرو شد از آقای فتحی به دلیل توهین شکایت کرد، بعد از مدتی هم موجب انتقال وی به بند بدتری شد.”
به گفته این منبع وضعیت این نوکیش مسیحی در سالن دو بند یک زندان رجایی شهر به حدی نامناسب بوده که وی بارها درخواست انتقال به سالن زندانیان سیاسی-عقیدتی کرده و حتی قصد اعتصاب غذا داشته که با توجه به مشکلات و اصرار دوستانش، از اعتصاب غذا منصرف شده است.

Sunday, June 21, 2015

سه سال حبس برای یک وبلاگ نویس در قاین

ghaemi

زین العابدین قائمی، وبلاگ نویس خراسانی، از سوی دادگاه بدوی به ۳ سال حبس محکوم شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آقای قائمی در سی اردیبهشت ماه، به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و تشویش اذهان عمومی در دادگاه انقلاب شهر قاین، توسط قاضی میلانلوئی محاکمه و به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد، این حکم ششم خرداد به وی ابلاغ شد و ایشان نسبت به این حکم اعتراض کرده است.
آقای قائمی در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: ” به دلیل امر به معروف و نامه های انتقادی که به رهبری و رئیس مجلس خبرگان و مسئولین در وبلاگم یا سایت کلوب نوشته ام این اتهامات به من وارد شده است، البته خیلی از این نامه ها هم بعد از مدتی حذف شده از سایت و وبلاگ هم مسدود و فیلتر شده، فعلا اعتراض کرده ام و امیدوارم این حکم کاهش یابد.”
این وبلاگ نویس میانسال، پیش از این نیز در سال ۱۳۸۷، به اتهامات مشابه محاکمه و پس از گذراندن ۲۲ ماه حبس از زندان آزاد شده است، به گفته وی شش ماه حبس تعلیقی از بازداشت قبلی وی باقی مانده که با قطعی شدن حکم جدید لازم الاجرا خواهد بود.
زین العابدین قائمی در دفاعیه اش برای دادگاه تجدید نظر، نوشته است که نامه ها و مکتوبات وی انجام وظیفه و امر به معروف و نهی از منکر بوده است و اگر قرار باشد کسی به دلایل اشتباه حین انجام وظیفه محاکمه شود، بسیاری از سران کشوری و لشگری جمهوری اسلامی نیز باید به دلیل اشتباهاتشان حین حکمرانی محاکمه شوند.
منبع: هرانا

تجاوز گروهی به دختر ۱۱ ساله در تهران؛ واکنش در مجلس

azar jensi

پس از انتشار خبر تجاوز گروهی ۶ مرد به یک دختر ۱۱ ساله در یک گزارش چاپ شده در روزنامه قانون‌، دو نفر از نمایندگان مجلس ایران به این موضوع واکنش نشان دادند.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، روزنامه قانون چاپ ایران روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد در گزارشی به نقل از چند شاهد عینی به حادثه‌ای اشاره کرد که در آن شش مرد در زیر پل یکی از بزرگراه‌های تهران به یک دختر ۱۱ ساله تجاوز جنسی کرده‌اند.
به نوشته خبرنگار این روزنامه، یکی از شاهدان عینی نقل کرده که این شش مرد حالت عادی نداشته‌اند و مواد مخدر مصرف کرده بودند.
انتشار خبر این حادثه هنوز از سوی منابع رسمی و مقامات انتظامی و قضایی ایران واکنشی درپی نداشته است اما کاربران شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را به صورت گسترده‌ای بازتاب داده‌اند.
چند روز پس از چاپ گزارش روزنامه قانون،‌ خبرنگار سایت تابناک به سراغ دو نفر از نمایندگان مجلس ایران رفت و نظر آنها را در مورد این واقعه جویا شد.
رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در این‌باره به سایت تابناک گفت: “متاسفانه گویا در این مورد، مصرف مواد مخدر مانند شیشه باعث این اتفاق شده است؛ یکی از عوارض مشهود این ماده مخدر، جنون جنسی است و به همین دلیل چنین فاجعه‌ای به بار آورده است”.

Wednesday, June 17, 2015

هیجدهمین روز اعتصاب غذا در سلول انفرادی؛ وضعیت نگران کننده علیرضا رسولی

alireza rasooli 1

وضعیت علیرضا رسولی، زندانی سیاسی زندان مهاباد که در سلول های انفرادی وارد هیجدهمین روز اعتصاب غذای خود شده است، “نگران کننده” توصیف شده است.
 این زندانی سیاسی که در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان علیرغم بیماری جدی، دست به اعتصاب غذا زده بود، با انتقال به سلول انفرادی از خوردن مایعات نیز امتناع می کند و دیروز با افت ناگهانی فشار، به بهداری زندان منتقل شده است.
یکی از منابع هرانا و از نزدیکان این زندانی سیاسی، درباره دلایل اقدام به اعتصاب غذای علیرضا رسولی به گزارشگر هرانا گفت: “علیرضا از بیماری جدی و ناشناخته تحلیل بافت های استخوانی رنج می برد که در حال سرایت به بخش های مختلف بدن وی است، پزشک زندان ارومیه بعد از دیدن عکس ام آر آی صراحتا گفت که از اینکه وی هنوز روی پاهایش راه می رود تعجب می کند و به عنوان کسی که از نزدیک با وی زندگی کرده ام می توانم بگویم علیرضا را فقط روحیه سرپا زنده نگه داشته است.”
علیرضا رسولی که پس از پیشرفت بیماری، در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و ممانعت از اعزام به بیمارستانی خارج از زندان، دست به اعتصاب غذا زده بود، ظهر سه شنبه نوزدهم خرداد ماه در یازدهمین روز اعتصاب غذا، پس از احضار به دفتر رئیس زندان و بازجویی سه ساعته توسط عوامل اداره اطلاعات شهر مهاباد، به سلول های انفرادی زندان مهاباد انتقال یافت.
درخواست های مکرر وی و خانواده اش، از مسئولین زندان برای اعزام به مرخصی درمانی و مداوا، تاکنون بی نتیجه مانده است و این زندانی، از روز شنبه نهم خرداد ماه، دست به اعتصاب غذا زده است.
مسئولین زندان مهاباد،ضمن عدم موافقت با خواسته های وی، از پذیرش و تحویل وسایل مجاز نظیر پتو و کفش طبی که توسط خانواده برای این زندانی تهیه شده بود خودداری کردند و ریاست زندان تحویل این وسایل را، صراحتا منوط به پایان اعتصاب غذای این زندانی سیاسی کرده است.
به گفته منابع هرانا، این زندانی سیاسی، با مشکلات جسمى کاملا جدى از قبیل عفونت ریه، مشکلات زانو و نوعى بیمارى تحلیل بافت هاى استخوانى روبرو است که در حال پیشرفت است و تحلیل بافت هاى استخوانى در حال سرایت به سایر بخش هاى بدن وى است، با این وجود و با گذشت بیش از دو سال ونیم از حبس ، مسئولین زندان تا کنون از اعطاى مرخصى استعلاجى به وى و یا اعزام به بیمارستان خوددارى کرده اند.
علیرضا رسولى در دوازده مرداد ١٣٩١ درپى شرکت در تجمعات مسالمت آمیز مختلف بازداشت و به اداره اطلاعات مهاباد و سپس زندان مهاباد منتقل شد، وى در شعبه یک دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملى از طریق اجتماع و تبانى و هوادارى و عضویت در گروه پژاک محاکمه شد، وى از اتهام عضویت در گروه پژاک تبرئه شد و برای سایر اتهامات جمعا به سه سال و نیم حبس تعزیرى محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تأیید شد.
این زندانى سیاسى با قطعى شدن حکم در هفدهم اسفند ٩٢ به زندان ارومیه تبعید شد و در فروردین ماه ٩٣ مجددا به زندان مهاباد منتقل شد.
منبع: هرانا

نامه شیرین عبادی به رییس نهاد زنان سازمان ملل؛ دولت ایران وظیفه دارد امکان تماشای مسابقات ورزشی را برای زنان فراهم سازد

shirin ebadi

شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به “فومزیل مامبو- گوکا”، رئیس نهاد زنان سازمان ملل متحد از تشدید برخوردها با فعالان زن از جمله بازداشت‌ها و صدور احکام سنگین قضایی و ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها خبر داد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، خانم عبادی در نامه خود با توجه به قطع نامه‌های مورخ ۱۷ نوامبر ۲۰۰۹ و ۲۷ نوامبر ۲۰۱۳ مجمع عمومی سازمان ملل متحد که حکومت ها را مکلف به حمایت از مدافعان حقوق بشر و زنان مدافع حقوق بشر کرده است، از رئیس نهاد زنان سازمان ملل متحد خواست تا از نماینده دولت ایران بخواهد که گزارش کاملی از وضعیت حقوقی پرونده زنانی که هم اکنون در زندان هستند تهیه و ارائه نماید تا بر آن اساس پای بندی و تعهد دولت ایران به حمایت از زنان مدافع حقوق بشر مورد ارزیابی قرار گیرد.
رونوشت نامه خانم عبادی به خانم “فومزیل مامبوـ گوکا” برای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا، سازمان عفو بین الملل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان دیده بان حقوق بشر ارسال شده است.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن نامه خانم عبادی به خانم “فومزیل مامبو- گوکا” به شرح زیر است:

حسین رفیعی بازداشت شد

rafiee1-495x385

حسین رفیعی، فعال سیاسی و عضو شورای فعالان ملی مذهبی، امروز بازداشت شد.
حسین رفیعی امروز سه شنبه ۲۶ خرداد بازداشت و به مکانی نامعلوم شد، این فعال سیاسی پیشتر در سال ۱۳۷۹ بازداشت و به سه سال زندان محکوم شده بود که به نظر می رسد بازداشت فعلی وی به دلیل اجرای این حکم قدیمی باشد اگرچه پس از گذشت ۱۵ سال قانونا باید مشمول مرور زمان می شد.
آقای رفیعی در ۱۷ شهریور سال گذشته نیز به دادسرای اوین احضار و به وی اتهامات عضویت در گروه غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام و استفاده از تجهیزات ماهواره تفهیم شد، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، در چهارم خرداد ماه امسال وی را به شش سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت حزبی و رسانه ای و پرداخت جریمه محکوم کرد که این حکم فعلا در مرحله بدوی می باشد.
حسین رفیعی، به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز نظیر صدور بیانیه، عضویت در شورای صلح به ریاست شیرین عبادی، انتقاد نسبت به بلندپروازی های هسته ای جمهوری اسلامی و ارتباط با فعالان خارج کشور، به فعالیت های براندازانه متهم شده است.
منبع:هرانا

Thursday, June 11, 2015

موافقت با برخی خواسته ها و پایان اعتصاب غذای ابراهیم فیروزی

ebrahim firoozi

ابراهیم فیروزی، زندانی عقیدتی که به دلیل اعتراض به شرایط نگهداری اش در بند ده زندان رجایی شهر، دست به اعتصاب غذا زده بود، با رسیدن به بخشی از مطالباتش، به اعتصاب پایان داد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه بیست و یکم خرداد ماه، ابراهیم فیروزی پس از صحبت با مسئولین بند ده زندان رجایی شهر کرج، با بهبود نسبی شرایط نگهداری، دست از اعتصاب غذا کشید.
این زندانی عقیدتی از روز شنبه هفته جاری در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و شرایط بد نگهداری اش، اقدام به اعتصاب غذا کرده بود.
اخیرا حکم ۵ سال حبس تعزیری، از سوى شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به وکیل ابراهیم فیروزى ابلاغ شده است.
ابراهیم فیروزى ١٧ اسفندماه گذشته به اتهام اقدام علیه امنیت ملى از طریق اجتماع و تبانى، از سوى شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به ریاست قاضى مقیسه محاکمه شد و وى براى اولین بار در جلسه دادگاه با وکیلش ملاقات کرد.
این نوکیش مسیحی که ۳ شهریور ماه سال ۹۲ بازداشت شد، سابقه بازداشت های متعددی دارد و پیش‌تر نیز از سوی دادگاه انقلاب رباط کریم به یک سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شده بود، اما باوجود اینکه از ۲۳ دی ماه سال گذشته محکومیتش به پایان رسیده همچنان در زندان بسر می‌برد تا به پرونده جدیدی که برایش تشکیل شده رسیدگی شود.

مرکز آمریکایی قانون و عدالت: سعید عابدینی در زندان مورد حمله قرار گرفتسعید عابدینی، کشیش زندانی در ایران یک بار دیگر مورد خشونت واقع شد.
مرکز آمریکایی قانون و عدالت در اطلاعیه ای که روز چهارشنبه منتشر کرد، از حمله هم بندی های سعید عابدینی به وی خبر داد.
در اطلاعیه آمده است روز چهارشنبه گذشته تعدادی از زندانیان هنگام خروج آقای عابدینی از سلولش بی هیچ دلیلی به او حمله ور شدند و به صورتش مشت زدند.
واکنش نگهبانان زندان به فریاد کمک سعید عابدینی مانع از آسیب دیدن جدی این زندانی مسیحی شد.
به گزارش مرکز آمریکایی قانون و عدالت، سعید عابدینی در نزدیک به سه سالی که زندانی شده است، بارها مورد خشونت زندانیان و حتی نگهبانان زندان قرار گرفته و دچار آسیب هایی شده است که به مداوا نیاز دارد. 
ایالات متحده آمریکا بارها از ایران خواسته است سعید عابدینی را آزاد کند.
خانواده او می گویند که آقای عابدینی تحت فشار قرار گرفته تا از دین مسیحیت برگردد.
منبع: صدای امریکا

Tuesday, June 9, 2015

به تعقیب و آزار قضائی فعالان مدنی پایان دهید
Rmmk-HRAI01

بیانیه مشترک
طی روزهای اخیر، دادگاه انقلاب اسلامی احکام سنگین قضایی را علیه فعالین مدنی و اجتماعی صادر کرده است.
بر اساس احکام صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران، خانم ها فاطمه (آتنا) دائمی به ۱۴ سال، آتنا فرقدانی به ۱۲سال و ۹ ماه، آقایان امید علی شناس به ۱۰سال، سعید حسین زاده، آسو رستمی و علی نوری هر کدام به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.
این احکام ناعادلانه در حالی برای این فعالان مدنی و اجتماعی صادر شده است که بنا به اطلاعات رسیده، تمامی آنها طی دوران بازداشت در سلول انفرادی متحمل شکنجه های روحی و روانی شده اند و روند دادرسی آنها از شفافیت کافی برخوردار نبوده است.
“سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان” و “مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران” معتقدند عناوین اتهامی اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و توهین به مقامات جمهوری اسلامی که احکام صادره مستند به این عناوین اتهامی بوده است از سوی دادگاههای انقلاب اسلامی به گونه ای تفسیر می شود که در عمل هرگونه فعالیت سیاسی، اجتماعی، مدنی را می توان مصداقی از این مواد اتهامی قلمداد کرده و بر اساس آن احکام قضایی سنگین صادر نمایند.
سازمانهای امضا کننده این بیانیه ضمن اعتراض به صدور احکام سنگین برای فعالان مورد اشاره، امیدوار هستند در دادگاه های تجدیدنظر شاهد نقض احکام صادره و آزادی این شهروندان باشند.
این سازمانها همچنین از مسئولین قضایی درخواست می کنند ضمن بازبینی در قوانین قضائی و بهره مندی از تفاسیر به روز، شرایط را برای فعالیت های آزادانه جامعه مدنی و آزادی سایر زندانیان سیاسی و مدنی در ایران فرآهم آورند.
۱۷ خردادماه ۱۳۹۴ برابر با ۷ ژوئن ۲۰۱۵
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

دختر “مصطفی عزیزی” از نهادهای بین‌المللی خواست از پدرش حمایت کنند parasto azizi

دختر مصطفی عزیزی، نویسنده و تهیه کننده پیشین رادیو و تلویزیون دولتی ایران که در ایران به زندان محکوم شده است، از نهادهای بین‌المللی خواست از پدرش حمایت کنند.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدای آمریکا، پرستو عزیزی، ضمن تایید محکومیت پدرش به ۸ سال زندان، اتهامات این نویسنده را بر اساس اعلام دستگاه قضایی ایران، “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در فضای مجازی و توهین به رهبری” عنوان کرد.
به گفته او، ظاهرا منظور از طرح اتهام فعالیت در فضای مجازی علیه پدرش، فعالیت در فیسبوک بوده است.
مصطفی عزیزی، بهمن سال گذشته و پس از ۵ سال اقامت در کانادا به ایران بازگشت و پس از مدت کوتاهی بازداشت شد، روز دوشنبه هجدهم خرداد اعلام شد که او به تحمل ۸ سال زندان محکوم شده است.
خانم عزیزی درباره وضعیت جسمی پدر خود در زندان گفت که او از هنگام بازداشت خود در بهمن ماه سال گذشته کف زندان خوابیده و به همین دلیل به رماتیسم مبتلا شده است، او با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی مصطفی عزیزی گفت که پدرش به آسم، دیابت و اگزما مبتلا بوده است.
پرستو عزیزی در ادامه افزود: “از سازمان‌های بین‌المللی، نهادهای حقوق بشر و به ویژه دولت کانادا خواست که از پدرش حمایت کنند.”
مصطفی عزیزی، نویسنده مجموعه داستان “من ریموند کارور هستم” و تهیه‌کننده برنامه‌های تلویزیونی مسابقه “دانش و هوش” و سریال “مسافر” است.

تصاویر متن دادنامه دادگاه انقلاب بر علیه چهار فعال مدنی محکوم شده

صاویر زیر متن دادنامه چهار فعال مدنی امید علی شناس، آتنا دائمی، ئاسو رستمی و علی نوری است که طی یک دادنامه مشترک جمعا به ۳۸ سال زندان محکوم شدند.
به اعتقاد گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، انتشار این دادنامه می تواند محک خوبی برای میزان حقوقی و قانونی بودن احکام سنگین صادره بر علیه این فعالین مدنی باشد.
مخالفت با اعدام، دفاع از حق تحصیل بهاییان، همدردی با خانواده های زندانی سیاسی، حمایت از مردم کوبانی، محکوم دانستن اعدام های دسته جمعی دهه شصت، اعتراض به مفاسد اقتصادی بخشی از دلایلی است که این احکام را علیه این فعالین مدنی توجیه کرده است.
به گفته یکی از مشاورین حقوقی هرانا، صرف نظر از دلایل ورود این اتهامات که می تواند هر ناظری را به موافقت و همدردی با این متهمین وادار کند، اغتشاش در متن دادنامه و اشتباهات حقوقی فاحش، ضعف آگاهی حقوقی و عدم اطلاع قاضی را حداقل به قوانین نشان می دهد.