Friday, April 24, 2015

جیسون رضاییان، قربانی جنگ قدرت میان جناح‌های حاکم بر جمهوری اسلامی

141031031341_jason_rezaian_640x360_reuters
 گزارش‌گران بدون مرز، استفاده ابزاری از وضعیت جیسون رضاییان و قربانی کردن این روزنامه‌نگار زندانی در جنگ قدرت جناح‌های حاکم بر جمهوری اسلامی را محکوم کرد.
به گزارش هرانا به نقل از وبسایت گزارشگران بدون مرز؛ جیسون رضاییان در تاریخ ۳۰ تیرماه ١٣٩٣ (٢٢ ژوییه ٢٠١۴)، به شکل غیر قانونی و خودسرانه از سوی سپاه پاسداران بازداشت و از آن تاریخ در بند امنیتی زندان اوین نگاهداری می‌شود. وی نیز هم‌چون دیگر روزنامه‌نگاران زندانی، به مدت طولانی در انفرادی‌ نگاهداری شده و برای اعتراف تحت فشار قرار گرفته است، اعتراف‌هایی که سپس در دادگاه علیه او مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
در تاریخ ۳۱ فروردین ١٣٩۴، لیلا احسن وکیل مدافع این روزنامه‌نگار به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که موکلش به «جاسوسی، دسترسی و جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده، همکاری با دول متخاصم و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» متهم شده است. وی همچنین گفته است که «پس از قبول وکالت وی از اواسط اسفند ماه، برای نخستین بار است با موکل خود دیدارمی‌کند.  »
یک هفته پیش از این اعلام رسمی در تاریخ ٢٣ فروردین ١٣٩۴، فارس نیوز، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران، جزییات این اتهام‌ها را منتشر کرده بود. از این میان «جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی (….) فروش اطلاعات اقتصادی و صنعتی ایران در شرایط تحریم و…  »
٢٩ فروردین ١٣٩۴ نیز، روزنامهٔ وطن امروز دیگر رسانهٔ نزدیک به سپاه پاسداران و افراط‌گریان جناح محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران، در مقاله‌ای هذیان‌گونه به نام «رمزگشایی از جیسیون» روزنامه‌نگار واشنگتن پست را به «نفوذ در اماکن مهم دولتی و افشای برنامه‌های ضدتحریمی ایران از جمله هویت واسطه‌های تجاری و ماهیت شرکت‌های همکار ایران در پروسه دور زدن تحریم‌ها و جاسوسی از برنامه هسته‌ای و…» متهم کرد.

نامه دادخواهی به احمد شهید: «حق سفر و حق دیدار با فرزندان»

drmaleki

جناب آقای دکتر احمد شهید،
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران
اینجانب محمد ملکی استاد بازنشسته دانشگاه تهران از شما به عنوان مسئول رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در ایران درخواست دارم تا به نقض یکی از اساسی‌ترین و بدیهی‌ترین حقوق شهروندی اینجانب یعنی حق سفر و حق دیدار با فرزندان، توسط جمهوری اسلامی ایران رسیدگی فرمایید. من پیش از نوشتن این نامه تمامی راههای قانونی برای احقاق این حق خود را طی کردم و شرح کوتاهی از آنچه در ماههای گذشته بر من رفته است را برای دادخواهی از جنابعالی در اینجا ذکر می‌کنم.
اینجانب چند روز بعد از نگارش نامه‌ای به جنابعالی درباره وجود شکنجه در زندانهای ایران به دستور دادسرای تهران در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ بار دیگر ممنوع الخروج شدم. در تاریخ ۱۷/۸/۱۳۹۳ برای همراهی با یکی از دوستانی که توسط مقامات امنیتی احضار شده بود به زندان اوین رفتم و در آنجا درباره حکم ممنوع الخروجی‌ام از شعبه دادستانی اوین بطور کتبی استعلام کردم. مامور مربوطه اطلاعات اینجانب را در کامپیو‌تر بررسی کرد و به طور کتبی به من اعلام کرد که از تاریخ ۳/۱۰/۱۳۹۲ دستور رفع ممنوع الخروجی اینجانب صادر شده است. (تصویر درخواست اینجانب و پاسخ مامور دادستانی به پیوست این نامه خدمت شما ارسال می‌شود.) جهت اطمینان از رفع ممنوع الخروجی به اداره کل گذرنامه مراجعه کردم و در آنجا هم گفتند که ممنوع الخروج نیستم. با اطمینان از رفع ممنوع الخروجی، در تاریخ ۱۵/۹/۱۳۹۳به اداره مخصوص پلیس برای تمدید گذرنامه مراجعه کردم و با پر کردن فرمهای مربوطه و پرداخت هزینه صدور، برای تمدید گذرنامه درخواست دادم و قرار شد تا دو هفته گذرنامه اینجانب به آدرس منزل پست شود. اما پس از یک ماه خبری از گذرنامه نشد. به اداره مخصوص پلیس مراجعه کردم و آن‌ها گفتند باید به اداره پست بروی. به اداره پست مراجعه کردم، آن‌ها مرا به اداره گذرنامه ارجاع دادند. به اداره گذرنامه رفتم و گفتند باید به دادستانی کل انقلاب آقای تاجیک مراجعه کنید. به دادستانی کل انقلاب رفتم و مدارک را نشان دادم و گفتند به دادستانی اوین مراجعه کن. بعد از اینکه من را ماه‌ها از این اداره به آن اداره فرستادند، در دادستانی انقلاب به من گفتند که تا سه هفته دیگر به شما تلفنی خبر می‌دهیم. بیش از یک ماه گذشت و خبری نشد. مجددا در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۳ به دادستانی انقلاب واقع در زندان اوین مراجعه کردم و در آنجا نهایتا گفتند که با صدور گذرنامه برای شما از «بالا» موافقت نشده است و البته مشخص نشد که این مقامات بالا چه کسانی هستند.
آقای دکتر شهید
شما بهتر از من می‌دانید که طبق بند دوم ماده ی۱۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر، «هر انسانی محق به ترک هر کشوری، از جمله کشور خود، و بازگشت به کشور خویش است». همچنین طبق اصل ۳۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی، «هیچ‌کس را نمی‌توان به اقامت در محلی مجبور ساخت مگر در مواردی که قانون مقرر می‌دارد». بر طبق مواد ۱۳۲ و ۱۳۳ آیین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی «دادگاه تنها درمواردی که بیم فرار یا پنهان شدن متهم وجود داشته باشد می‌تواند قرار عدم خروج متهم از کشور را صادر نماید و مدت اعتبار این قرار شش ماه است و چنانچه دادگاه لازم بداند می‌تواند هر شش ماه یکبار آن را تمدید نماید.». همچنین بر طبق بند ۱۳۷-۳ منشور حقوق شهروندی دولت آقای روحانی «کلیه شهروندان حق دارند آزادانه وارد ایران شده یا آنرا ترک کنند و هیچ شهروندی را نمی‌توان از خروج از کشور یا ورود به آن محروم ساخت، مگر در موارد مصرح در قانون».
به حکم کدامین اصل و قانون و دادگاه عادلانه‌ای من از این حق خود محروم شده‌ام؟ من نه دزدی کرده‌ام و نه اختلاس و نه هیچ عمل مجرمانه دیگری. من تنها به جرم دگراندیشی و انتقاد صریح از حاکمان جمهوری اسلامی و فعالیتهای حقوق بشری از این حق خود و بسیاری دیگر از حقوق مدنی‌ام محروم شده‌ام. حق سفر و حق دیدار با فرزندان، حق دگراندیشان است.
من در سن ۸۲ سالگی قصد و توان فرار یا پنهان شدن را ندارم و از سوی دیگر قصد و علاقه‌ای به ماندن در خارج از کشور هم ندارم و مقامات قضایی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی بنا به سوابق بنده نسبت به این مسایل آگاهی دارند. ضمنا من انتقادات و نظرات خود را در داخل کشور بطور صریح و شفاف بیان می‌کنم و نقد و سخن نگفته‌ای ندارم که بخواهم در خارج کشور بگویم تا مقامات امنیتی و قضایی نگران آن باشند. در نتیجه حاکمیت هیچ بهانه‌ای برای این حق کشی و ظلم آشکار ندارد.
آقای دکتر احمد شهید
من یکی از ده‌ها نمونه این حق کشی هستم. بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی در ایران بطور غیرقانونی و سلیقه‌ای برای مدتهای طولانی از حق سفر به خارج از کشور منع شده‌اند و بسیاریشان سال‌ها از دیدار با فرزندان و عزیزان خود محروم بوده‌اند. یکی از نمونه‌های بارز آن مهندس عباس امیرانتطام است که بیش از سی سال از سفر و دیدار با فرزندان خود محروم بوده است.
از آنجا که در جمهوری اسلامی و ساختار اجرایی و قضایی آن به دادخواهی ما رسیدگی نمی‌شود، از شما می‌خواهم داد ما را از این بیدادگران بستانید. چرا و تا چه زمانی من باید ممنوع الخروج باشم و از حق سفر و دیدار با فرزندانم در این سنین کهنسالی محروم باشم؟ می‌خواهم بعد از حدود ۷ سال فرزندم را ملاقات و در مراسم فارغ التحصیلی او شرکت کنم. این حق بدیهی و آرزوی قلبی هر پدری است. از جنابعالی تقاضا دارم از دولت و مقامات ایران بخواهید که به این رفتارهای دور از قانون و انصاف و انسانیت با مردم خود پایان دهند و از نقض حقوق انسان‌ها دست بردارند.
با احترام و سپاس
دکتر محمد ملکی
استاد بازنشسته و رییس اسبق دانشگاه تهران
۲۹ فروردین ۱۳۹۴

امضاء جهت حمایت و پشتیبانی از علیرضا هاشمی رهبر معترض معلمین

برای جمع اوری امضاء و پشتیبانی به ادرس زیر رجوع کرده
Reports from Iran indicate that head of the Teachers’ Organization, Alireza Hashemi, has been arrested and transferred to Evin Prison in connection with a court sentence issued against him five years ago.
http://www.gopetition.com/petitions/free-alireza-hashemi-head-of-iranian-teachers-organization-sentenced-to-5-years.html

جایزه ۲۰۱۵ «واسیل استوس» به ستار بهشتی تعلق گرفت

ستار بهشتی کارگز وبلاگ نویس ایرانی که پس از اعتراضات ۱۳۸۸ دستگیر و در طول بازداشت جان خود را از دست داد
کمیته «آزادی قلم» مؤسسه پِن نیوانگلند اعلام کرد که جایزه امسال «واسیل استوس» برای آزادی در نوشتن، به  ستار بهشتی وبلاگ نویس فقید ایرانی اهدا شده است.
ستار بهشتی در سال ۱۳۹۱ به دلیل انتقاد از حکومت ایران توسط پلیس امنیت سایبری بازداشت شد و بر اثر جراحت های ناشی از شکنجه در طول بازداشت، جان خود را از دست داد.
او کارگری جوان بود که وبلاگ نویسی را با هدف حمایت از حقوق کارگران و دیگر حقوق اساسی بشر و متحد کردن صدای فعالان در ایران و جهان آغاز کرد.
مراسم اهدای این جایزه روز پنجشنبه ۳۰ آوریل (دهم اردیبهشت ماه) در دانشگاه ام.آی.تی در شهر بوستون ایالت ماساچوست برگزار خواهد شد.
قرار است سخنرانان در این مراسم، درباره میراث و اهمیت ستار بهشتی، حقوق بشر  و آزادی بیان در ایران، صحبت کنند. همچنین برنامه فرهنگی خواندن اشعار ایرانی و آمریکایی، همراه این مراسم خواهد بود.
شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ از طریق ویدئو از بریتانیا به ستار بهشتی و دیگر نویسندگان و ناراضیان پیام و درود خواهد فرستاد. خانم عبادی، حقوقدان و فعال حقوق بشری، نخستین ایرانی برنده جایزه نوبل است.
دیگر شرکت‌کنندگان دراین برنامه جباری عاصم، لیلا فرجامی، جورج گاربوویتس، ریچارد هافمن، فنی هاو،  علا خاکی، شهریار مندنی‌پور، مجید نفیسی و جین آنرو هستند.
جایزه واسیل استوس به نویسندگانی داده می شود که به دلیل بیان صلح آمیز نظرها و آرای خود، مورد تعقیب و آزار قرار گرفته و در برابر سانسور و فشار مقاومت کرده‌اند.
این جایزه به احترام واسیل استوس، شاعر پیشرو اوکراینی و یکی از آخرین شاعران اوکراین که در گولاگ شوروی سابق درگذشت، به نام او نامگذاری شده است.
منبع: صدای امریکا

Thursday, April 16, 2015

تعدادی از نوکیشان مسیحی در کرج بازداشت شدند

house-church-kelisaye-khanegi
در ادامه فشارها و آزار نوکیشان مسیحی در ایران، منابع خبری از بازداشت چند تن از آنان در شهر کرج طی روزهای گذشته خبر می دهند.
به گزارش هرانا به نقل از کمیته گزارشگران حقوق بشر؛ روز جمعه ۲۱ فروردین ماه ۹۴، یک کلیسای خانگی در شهرستان کرج مورد هجوم و تفتیش ماموران امنیتی قرار گرفت، که در جریان این اقدام، آقایان واهیک، عباس سیف زاده، مهدی عبدالهی، سعید حیدری، یاشار قلندری، م. اسحاقی، هنگامه تقوی، محمد قدیمی و یک تن دیگر با هویت نامعلوم بازداشت شدند.
بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی لباس شخصی روز جمعه با ورود به منزل آقای سیف زاده، در حالیکه گروهی از نوکیشان مسیحی برای نیایش و اعمال پرستشی گردهم آمده بودند، ضمن ارعاب همسایگان، اقدام به تفتیش محل، ضبط کتب، سی دی، جزوات و تجهیزات دریافت ماهواره از منزل مذکور کرده و حاضران را با دو دستگاه خودروی ون از محل منتقل نمودند.
هنوز از محل دقیق بازداشت و سرنوشت این افراد خبری جدید منتشر نشده و مراجعات خانواده بازداشت شدگان به مراجع قضایی استان البرز نتیجه ای نداشته است.
گفتی است که چندی پیش اداره‌ اماکن نیروی انتظامی در شهرستان ارومیه، در نامه‌ای که به کلیساهای سطح شهر ارومیه ارسال کرد، آنها را از برگزاری مراسم معروف به جشن پاک یا جشن قیام در داخل کلیساها برحذر داشته بودند.
در گزارش اخیر سازمان موسوم به “درهای باز” پیرامون کشورهایی که در آنها مسیحیان مورد آزار و تبعیض و پیگرد قرارمی‌گیرند، نام جمهوری اسلامی ایران جزو ده کشور صدر فهرست مذکور قرار داشت. این سازمان خاطرنشان کرد که در ایران اسلامی، همچنان نوکیشان مسیحی مورد پیگرد و آزار قرارمی‌گیرند و به عنوان بازگشت از دین، زندانی و تهدید به اعدام می‌شوند.
منبع: هرانا

حداقل ۴۳ نفر طی سه روز گذشته در ایران اعدام شدند

سازمان حقوق بشر ایران از اعدام حداقل ۴۳ نفر طی سه روز گذشته در ایران خبر داد. بنابر این گزارش ۴۲ نفر از این افراد در زندان های رجایی شهر و قزلحصار اعدام شده اند.
به گزارش روزنامه های کشور، در بامداد چهارشنبه ۲۶ فروردین یک زندانی در ملاء عام در شیراز به دار آویخته شد.
به گزارش منابع سازمان حقوق بشر ایران همچنین روز چهارشنبه ۲۶ فروردین پنج زندانی متهم به قتل در زندان رجایی شهر به دار آویخته شدند. یکی از این زندانیان به نام جواد صابری (متولد ۱۳۶۹) به اتهام ارتکاب قتل زمانی که سنش زیر ۱۸ سال بود، به قصاص محکوم شده بود. بنا به این گزارش وی همچنین از بیماری روانی جدی رنج می برد و قبل از اعدام مدتی در مرکز روانی امین اباد بستری بود. او در سوم مهرماه ۸۷ دستگیر شده بود. دو زندانی دیگر به نامهای مرتضی صابر و فرزاد زنجانی نژاد , یک شهروند افغان و یکی زندانی که هویتش هنوز مشخص نیست نیز اعدام شدند. اعدام دو زندانی دیگر با گرفتن رضایت از اولیای دم متوقف شد. تا این لحظه رسانه های رسمی ایران فقط اعدام جواد صابر را اعلام کرده اند.
در روزهای دوشنبه و سه شنبه (۲۴ و ۲۵ فروردین) ۳۷ نفر در زندان های رجایی شهر و قزلحصار به دار آویخته شدند.
بنابر گزارش ها احتمال میرود که در هفته های اول اردیبهشت اعدام های دسته جمعی بیشتری در این زندان ها صورت گیرد.
منبع: دانشجو نیوز

تجمعات اعتراضی معلمان در سراسر کشور

معلمین سراسر کشور امروز بار دیگر در بسیاری از شهرها با تجمع در برابر ادارات آموزش و پرورش خواهان رسیدگی به خواست های صنفی و معیشتی خود، رفع تبعیض و ازادی معلمان زندانی شدند
معلمین سراسر کشور امروز بار دیگر در بسیاری از شهرها با تجمع در برابر ادارات آموزش و پرورش خواهان رسیدگی به خواست های صنفی و معیشتی خود، رفع تبعیض و ازادی معلمان زندانی شدند.

به گزارش سایت «حقوق معلم و کارگر» تجمع سکوت معلمان در شهرهای متعدد در مقابل ادارات آموزش و پرورش، با گستردگی تمام برگزار شده است.
گزارش های رسیده از کرمانشاه، اصفهان، کرج، ساوه، همدان، سنندج، مریوان، شیراز، خرم آباد، زنجان، یزد، الیگودرز، خدابنده، جاجرم، شاهرود، دلیجان، قروه کردستان، قزوین ،بجنورد، بروجرد، ارومیه، داراب، قم، زاهدان، خدابنده، ابهر، کرمان، اراک، پاوه، هرمزگان، بندر عباس، بندر امام، کامیاران، ایوان، ایلام، تهران و ده ها شهر دیگر بیانگر حضور پرتعداد معلمان در محل های اعلام شده است.

حضور معلمان در تجمعات امروز بسیار چشمگیر بوده است. در برخی شهرها معلمان طومارهای اعتراضی امضا کرده اند.
در این تجمعات، معلمان در سکوت کامل و با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را به شرایط موجود آموزش و پرورش نشان داده اند.
گفتنی است هماهنگی برای این تجمعات از طریق شبکه های مجازی و از روزها قبل انجام شده بود.
منبع:اخبار روز

افسانه یادگار، شهروند بهایی طی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل بازداشت شد؛ دو زندانی بهایی بند ۲۰۹ آزاد شدند

بازداشت شهروندان بهایی
ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با یورش به منزل افسانه یادگار، پس از تفتیش و بازرسی منزل، این شهروند بهایی ساکن تهران را بازداشت کردند.
بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید»، روز سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴، طی یورش ماموران وزارت اطلاعات و تفتیش همزمان منزل دو شهروند بهایی در تهران، افسانه یادگار بازداشت شد اما به دلیل باردار بودن ژینوس وصلی، از بازداشت وی صرف نظر شد.
هنوز اطلاعی از علت این یورش، و محل بازداشت افسانه یادگار، اطلاعی در دست نیست اما یک منبع مطلع در گفتگو با خبرنگار این کمپین توضیح داد که این بازداشت نیز در ارتباط با پرونده یورش ۲۷ بهمن به شهروندان بهایی، در تهران و اصفهان است.
در همین رابطه، روحیه باقردخت و مونا مهرابی دو زندانی بهایی که از زمان یورش ۲۷ بهمن به شهروندان بهایی، در بند انفرادی  ۲۰۹  واقع در زندان اوین محبوس بودند، به ترتیب در تاریخ ۸ و ۱۷ فروردین، به قید وثیقه ۲۰۰ میلیونی آزاد شدند.
منبع: فعالان در تبعید