Friday, March 20, 2015

نوروز 1394 به همه هموطنان گرامی باد


سالی که گذشت سالی پر از فراز و نشیب های زیادی  برای تمامی ایرانیان در طول این 36 سال گذشته بوده سالی که نه از تعداد اعدامی ها کم شد و نه از حقوق زنان ، کودکان،دانشجویان،اقلیتهای دینی، اقلیتهای قومی ، کارگران و غیره ........ حمایت شد.
مثل همیشه امیدوارم در سال جدید از زیر سایه این رژیم خالص شده تا ایرانیان بتوانند در کنار هم نوروزهای  خوبی را در کنار هم جشن بگیرنند. امین

حسام عطارزاده
Thursday, March 19, 2015

پیام رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت نوروز ۱۳۹۴

سال 1393: به دارآویختن روزانه ۲ نفر در دوران روحانی
۷۵۳ اعدام؛ به دارآویختن روزانه ۲ نفر در دوران روحانی
سال ۹۳ گزارش‌های نهادهای ایرانی بین المللی از وضعیت حقوق‌بشر در جمهوری اسلامی نکته تازه‌ای در بر نداشت: قوانین همان و مجازات همان. اما بارز‌ترین مورد نقض حقوق‌بشر در ایران طی سال گذشته، نقض حق حیات از طریق اجرای شیوه‌های مختلف مجازات مرگ بود: اعدام.
احمد شهید در اسفندماه اعلام کرد که در دو ماه نخست سال میلادی جاری بیش از ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند؛ علاوه بر ۷۵۳ مورد اعدامی که در سال ۲۰۱۴ گزارش شده است.
سازمان حقوق‌بشر ایران نیز در گزارش سالانه خود در خصوص مجازات مرگ در ایران و ارزیابی چگونگی اجرای این مجازات در سال گذشته میلادی، آماری مشابه گفته های گزارشگر ویژه در مورد اعدام‌های ایران منتشر کرد: ۷۵۳ مورد در یکسال که بیشتر آنها مربوط به جرایم موادمخدر هستند.
 سخنگوی این سازمان با بیان اینکه این اعدام‌ها در یک دهه و نیم گذشته بی‌سابقه بوده در مصاحبه با روز گفت طی ۱۸ ماه پس از انتخاب حسن روحانی، به طور متوسط روزانه بیش از ۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند.
۵۳ مورد از کل این اعدام‌ها در ملاء عام به اجرا درآمده است.
با این حال فعالان حقوق بشر می‌گویند تا جایی که به مردم برمی گردد نگاه آنها به مجازات مرگ طی سال گذشته تغییر کرده است.
در اردیبهشت‌ماه عکس‌های منشتر شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمع مردم روانسر در استان کرمانشاه برای بخشش به جای تماشای اعدام، بار دیگر مدافعان لغو مجازات اعدام را شگفت زده کرد. محمد ملکی، از فعالان کارزار لگام، لغو مجازات مرگ در ایران آنزمان به روز گفته بود اقداماتی از این دست و افزایش میزان "بخشش محکومان به اعدام" نشان می‌دهد که نگاه مردم به این شیوه مجازات تغییر کرده است.
اعضای لگام در فاصله کوتاهی از تشکیل (۱۳۹۲) کمپین لغو مجازات مرگ موفق شده‌اند اجرای احکام چندین محکوم به اعدام را متوقف کنند.
سازمان‌های حقوق بشری در طول سال بار‌ها نسبت به افزایش اعدام‌ها در دوران روحانی هشدار داده اند.
 اعدام آموزگاران عرب مانند هادی راشدی و هاشم شعبانی متعلق به گروه "الحوار"، اجرای حکم اعدام غلام رضا خسروی متهم به حمایت مالی و ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و محسن امیراصلانی متهم به بدعت در دین و توهین به حضرت یونس، مثال‌های اندکی از خیل عظیم اعدام شوندگان سیاسی در سال گذشته هستند که در گزارش های حقوق بشری در مورد ایران به آنها اشاره شده است.
در فاصله تنظیم و انتشار این گزارش‌ها اخبار متناقضی از اعدام چند زندانی سیاسی کرد منتشر شد. در پی آن نیز شش زندانی عقیدتی کُرد و اهل سنت نیز با وجود مخالفت های گسترده داخلی و جهانی به دار آویخته شدند.
منبع: کاوه قریشی روز آنلاین

چهار وبلاگ‌نویس در تهران و اهواز بازداشت شدند

بنیاد-اکبر-محمدی-وبلاگ-نویسان-زندانی
 رحیم یزدی و وحید ابوالقاسمی، دو وبلاگ‌نویس ساکن تهران و شهاب موسوی و مجید کعبی به بازداشت نیروهای امنیتی در آمدند.
به گزارش هرانا به نقل از کمیته گزارشگران حقوق بشر؛ رحیم یزدی روز پنجشنبه چهاردهم اسفند ماه ۹۳ با یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی‌اش بازداشت و پس از بازرسی منزل و ضبط برخی وسایل از قبیل کامپیو‌تر شخصی و آلبوم‌های خانوادگی، به محلی نامعلوم منتقل شده است.
همچنین وحید ابوالقاسمی، دیگر وبلاگ‌نویس منتقد نیز، بامداد روز شنبه شانزدهم اسفند ماه ۹۳ در حوالی ایستگاه متروی میدان فردوسی تهران توسط چند مامور لباس شخصی متوقف و به زور سوار خودروی آن‌ها شده است، منزل وی نیز مورد تفتیش و ضبط برخی وسایل واقع شد.
از دلیل بازداشت این دو وبلاگ نویس منتقد خبری دقیقی در دست نیست، اما در نتیجه مراجعات مکرر خانواده یزدی به مراجع امنیتی و قضایی، به آن‌ها گفته شده که توسط سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.
بازداشت در اهواز
همچنین گزارش شده است که آقایان شهاب موسوی و مجید کعبی، شامگاه سه شنبه ۲۶ اسفند ماه پس از درگیری‌هایی که در جریان و بعد از مسابقه فوتبال بین فولاد خوزستان و الاهلی عربستان اتفاق افتاد، بازداشت شدند که از وضعیت آن‌ها نیز خبری در دست نیست. این دو وبلاگ‌نویس عرب، چند ماه پیش نیز توسط ماموران امنیتی مورد احضار و تهدید قرار گرفته بودند.

محکومیت وبلاگ‌‌نویس زندانى، محمدرضا پورشجرى به حبس و تبعید

Mohammadreza poorshajari
محمدرضا پورشجری وبلاگ‌‌نویس زندانى، به تحمل یک سال حبس، دو سال اقامت اجباری در شهرستان اردکان استان یزد و نیز ضبط وسایل شخصی و نقدی، محکوم شد.
 دادگاه انقلاب شهر کرج به ریاست قاضی آصف حسینی، محمد رضا پورشجری (سیامک مهر) ، وبلاگ نویس در بند را به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس تعزیری و دو سال اقامت اجباری (تبعید) در شهرستان اردکان استان یزد محکوم کرد.
طبق حکم صادره مبلغ ۴ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان نقدینگی و نیز وسایل شخصی آقای پورشجری که در زمان بازداشت همراه وی بوده است نیز ضبط گردید.
آقای پورشجری هشتم مهرماه سال جاری در حالی که تنها چند هفته از آزادی او از بابت حبس سابق می گذشت، بازداشت شد.
این وبلاگ نویس زندانی، در حال حاضر، در زندان رجایی شهر کرج محکومیت خود را سپری می کند.
 خبرگزاری هرانا

سوران خسروی، کارگر کولبر ٢٤ ساله اهل مریوان بر اثر شلیک هنگ مرزی ایران به قتل رسید!

سوران خسروی، کارگر کولبر ٢٤ ساله و اهل روستای «کانی سپیکه» از توابع مریوان، در پی شلیک نیروهای هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی شهرستان مریوان، جان خود را از دست داد.
بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید»، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳،  سوران خسروی، کارگر کُرد  ٢٤ ساله اهل مریوان بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران در منطقه مرزی «موران»، جان سپرد. این دومین قتل کارگران کولبر اهل مریوان در دو هفته اخیر است.
وب سایت «کُردپا، با انتشار این گزارش تاکید کرد که خسروی، در منطقه مرزی «موران» مشغول کولبری بوده، که با شلیک هنگ مرزی مواجه شده است.
کارگران مرزی که برای کسب درآمد زندگی خود مجبور به حمل اجناسی می‌شوند، «کولبر» نامیده می‌شوند. آن‌ها از روی ناچاری و در قبال دستمزد ناچیز اقدام به حمل و ورود کالای خارجی از نقاط غیر رسمی گمرکی می‌کنند.
به این ترتیب که کالای مورد نظر که طبق تعریف دولت ایران قاچاق محسوب می‌شود بر روی پشت کُرد‌ها و یا از طریق حمل با حیوان بارکش از مناطق صعب العبور مرزی به داخل شهر‌ها و روستاهای مرزی انتقال داده می‌شود.
تیراندازی و قتل کولبر‌ها در مناطق مرزی ایران همواره با انتقاد فعالان حقوق بشر مواجه بوده است. فعالان حقوق بشر بر این باورند که حتی اگر رفتار کولبران مجرمانه تلقی شود و حتی اگر عدم توافق بین الاذهانی، توسعه نیافتگی کُردستان و رفتار دوگانه نسبت به قاچاق را در نظر نگیریم؛ باز به هیچ وجه این نکته پذیرفتنی و قابل قبول نیست که بین جرم و مجازات تناسب وجود دارد. مجازات وارد کردن غیر قانونی کالایی مانند تلویزیون یا کالایی مشابه آن نه بر اساس قوانین کشور و نه بر اساس مفاد حقوق بشر، مرگ و شلیک گلوله نیست لذا عدم تناسب میان جرم و مجازات در این زمینه کاملاً مشهود است.
مسئله قتل کولبر‌ها در ایران، در گزارش‌های احمد شهید نیز اشاره شده است. گزارشگر ویژه بررسی نقض حقوق بشر در ایران، از این معضل با عنوان «کشتار سیستماتیک کولبران و کاسب‌کاران کُرد ساکن در مناطق مرزی» یاد کرده ‌است. گزارش احمد شهید، با اشاره به اینکه جرم کولبر‌ها که از طریق عبور محموله‌هایی نظیر چای، تنباکو و بنزین از مرز، امرار معاش می‌کنند، ماه‌ها زندان یا معادل ارزش کالاهاست؛ از اینکه مأموران مرزی ایران یکسره به کولبران تیراندازی می‌کنند و سالانه ده‌ها تن از آنان را می‌کشند یا مجروح می‌کنند، انتقاد کرده است.

Friday, March 6, 2015

شیوا نظر اهاری: بهاره هدایت نمی میرد

Image result for ‫بهاره هدایت زندانی سیاسی‬‎

شش سال، آن روزها که حکم‌ها پشت سر هم می‌آمد، شش سال یک عمر بود برای‌مان که مگر می‌شود ۶ سال بگذرد و زندانی‌ها آزاد نشده باشند. حالا شش سال برای خیلی‌ها آرزو شده است. برای آن‌هایی که حکم ۱۰ سال و ۱۵ سال گرفتند. شش ساله‌ها آدم‌های خوشبختی هستند که همین سال ۹۴ می‌توانند برگردند سر خانه و زندگی‌شان. آن‌ها می‌مانند. بهاره می‌ماند تا سال‌هایش را به ۱۰ برساند و بار تمام فعالیت‌های دفتر تحکیم وحدت را از آغاز تا حالا یک تنه به دوش بکشد. آن روزی که شد تنها دختر عضو شورای مرکزی، قرار نبود یک تنه به اندازه همه قبلی‌ها و بعدی‌های تحکیم در زندان بماند.
حالا ” آقای عباسی” که رابط وزارت اطلاعات با بند زنان است و هرچند وقت یکبار می‌آید توی بند. آمده و در جواب سؤال بهار که آیا “مرخصی شب عیدی دارد یا نه” گفته است که ” تا آن بهاره هدایت در زندان نمیرد، آزادت نمی‌کنیم.”
می‌خواهند آن بهاره هدایت، آن تنها دختر عضو شورای مرکزی تحکیم بمیرد. آن دختری که می‌رفت می‌نشست جلوی دانشگاه امیرکبیر پلاکارد دستش می‌گرفت در اعتراض به زندانی بودن دوستانش. آن‌که روی شوفاژ سلول ۱۵ را با میخ کنده بود و اسمش را نوشته بود بر سلول‌های اوین که با هیچ رنگی پاک نمی‌شد. آنکه وسط بگیر بگیرهای ۸۸، نشست جلوی دوربین و برای دانشجویان اروپایی از سرکوب و کشتار در خیابان‌های تهران گفت. می‌خواهند آن بهاره هدایت بمیرد تا آزادش کنند. نمی‌دانند اگر مردنی بود در این ۵ سال و خرده‌ای مرده بود. نمی‌دانند انتظارشان بیهوده است. نمی‌دانند بهاره هدایت نمی‌میرد. جسم و جان‌اش در زندان پیر می‌شود و نمی‌میرد…
دانشجو نیوز

انتقال آرش صادقی از بند دو الف سپاه به بند هشت زندان اوین

arashSadeghiFreed1

آرش صادقی، دانشجوی سابق دانشگاه علامه طباطبایی، روز دوشنبه بعد از گذشت شش ماه از بازداشتش، به بند هشت زندان اوین منتقل شد.
به گزارش هرانا به نقل از کلمه؛ این دانشجوی زندانی که شهریور سال جاری بازداشت شد، تا پیش از این در بند دوالف متعلق به سپاه پاسداران به سر می‌برد.
آرش صادقی، دانشجوی سابق دانشگاه علامه طباطبایی است که شهریور ماه به همراه همسر و چند تن از دوستانش توسط ماموران امنیتی سپاه بازداشت و به بند بند دوالف منتقل شد. او دو روز پیش، بعد از ۶ ماه بازداشت، به بند هشت زندان اوین منتقل شده است.
آرش صادقی پیش از بازداشت اخیر هم یک سال را در بند ۳۵۰ اوین زندانی بوده است. او سابقه بازداشت‌های دیگری نیز دارد.
مادر این فعال دانشجویی، در زمان حمله ماموران به منزل در اولین بازداشت او، دچار حمله قلبی شد و پس از چندی درگذشت.
هرانا 

فتوا برای یک شهروند بهایی

.
در ایران اسلامی دین رسمی کشور اسلام شیعی می باشد و هر باور مذهبی دیگر از نظر حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مرتد و محارب با خدا شمرده می شود.و حکم چنین شخصی در قانون اساسی کشور اعدام قید گردیده است و گذشته از قانون اساسی ، مراجع با صدور حکمی ، فتوا به مرگ شخص می دهند.

به گزارش «محبت نیوز» به نقل از خبر دریافتی ، بهنام روغنی ، شهروند مسلمان زاده ای است که به آیین بهاییت گرویده است و به خاطر باور مذهبی خود مجبور به ترک وطن گشت و با به راه اندازی چند وب سایت اقدام به ترویج این آیین نمود که این عمل او از دید مقامات دولتی و مراجع تقلید دور نمانده است و با صدور نامه ای و ضمیمه ساختن ادرس وب سایت ها، مرجع تقلید آیت الله علوی گرگانی ،ایشان را مرتد و مهدورالدم اعلام نموده اند که به خودی خود این فتوا پیامد اعدام را در پی دارد.
این گزارش می افزاید؛ بعد از صدور این فتوا فشار بر این هموطن بهایی افزایش یافت بطوریکه بسیاری از سایتهای حکومتی ایشان را جاسوس آمریکا و اسرائیل خواندند.
فشار برروی جامعه بهایی در ایران بعد از انقلاب و در سالهای گذشته رو به فزونی است به طوریکه در سال گذشته تعدادی از شهروندان بهائی که تعدادشان کم هم نیست به سبب باورهایشان راهی زندان شدند ، بسیاری از تحصیل محروم گردیدند و آن چنان این قشر مورد توجه حکومت قرار گرفتند که گورستانهای آنها مورد تخریب قرار گرفت و در چندین مورد حتی اجازه دفن جسد هم صادر نگردید.
این رویکرد به محدودیت شهروندان بهایی و نقض پاره‌ای از حقوق اساسی آنها منجر شده است که از جمله آن می‌توان به عدم برخورداری از حق تحصیل در دانشگاه‌های ایران اشاره کرد، امری که در گزارش نهادهای جهانی مانند عفو بین‌الملل نیز انعکاس یافته است.
بهاییت از جمله آیین‌هایی است که جمهوری اسلامی ایران آن را به رسمیت نمی‌شناسد و از آن با عناوینی مانند «فرقه ضاله» یا «فرقه انحرافی» نام می‌برد.
گزارش سال گذشته کمیسیون آزادی مذاهب که در آمریکا مستقر است، ایران را به همراه ۱۴ کشور دیگر جهان در شمار بزرگ‌ترین ناقضان آزادی مذهب معرفی کرده است.
منبع: محبت نیوز

فشار بازجوهای سپاه پاسداران به «محمد یوسفی» برای گرفتن اعتراف تلویزیونی

mohamadyousefii

محمد یوسفی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تحت فشار بازجوی های سپاه پاسداران برای اخذ اعتراف ساختگی و نمایش آن در صدا و سیما قرار دارد.
وی که در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت (MBA) واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است، از اواخر دی ماه امسال در بازداشت نیروهای امنیتی سپاه پاسداران به سر می برد.
بنا بر گزارش های رسیده به دانشجونیوز، محمد یوسفی هم اکنون در بند دو الف زیر نظر نیروهای سپاه تحت شکنجه برای اعتراف اجباری نگهداری می شود.
در روزهای گذشته فرماندهى امنیت سایبرى سپاه طى بیانیه اى از بازداشت م-ى ٢٧ ساله و کارشناس کشتى سازى دانشگاه امیرکبیر خبر داده بود.
بیانیه سپاه سایبرى، بازداشت محمد یوسفى را در قالب پروژه موسوم به عنکبوت و مرتبط با فعالیت و مدیریت صفحات فیسبوکى مخالف ارزش های نظام عنوان کرده است.
سپاه پاسداران در بیانیه خود مدعی شده است که محمد یوسفی «در بسیاری از پست‌های ارسالی خود، والاترین ارزش‌ها و مقدسات مذهبی و دینی شیعیان را به تمسخر گرفته» است.
«مدیریت صفحات جعلی (Fake) مرتبط با چندین هنرمند، فوتبالیست و شخصیت‌های بزرگ و ایجاد مزاحمت برای آنها» از دیگر «موارد مجرمانه» این فعال سابق دانشجویی عنوان شده است.
این دانشجوى سابق دانشگاه امیرکبیر (پلى تکنیک تهران)، در سال ٨٨ نیز بازداشت و مدتى در بند ٣۵٠اوین زندانى بود.
در بیانیه سپاه سایبرى به سابقه دستگیرى محمد یوسفى در سال ٨٨ نیز اشاره شده است.
سپاه پاسداران در بیانیه خود آورده است که «متهم سابقه دستگیری توسط نهادهای امنیتی را در برهه فتنه ۸۸ داشته و با اصحاب فتنه ۸۸ ارتباط نزدیکی دارد و در دامن زدن به اغتشاشات اجتماعی پس از فتنه در فضای مجازی نقش بسزایی داشته است.»
محمد یوسفی در اردیبهشت ماه سال ۸۹ پس از ۵ ماه بازداشت از زندان آزاد شده بود.
این فعال جنبش سبز، ۱۶ آذر سال ۸۸، هنگام ورود به دانشگاه امیرکبیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و توسط قاضی صلواتی در دادگاه بدوی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.
وی همزمان با مجید توکلی، دیگر فعال دانشجویی امیرکبیر، بازداشت شد و به خاطر دوستی با وی تحت فشار نیروهای امنیتی قرار گرفت.
شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به دلیل نبود مدارک سرانجام ۴ سال حبس این دانشجو را به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآورد تا وی پس از۱۶۱ روز از زندان آزاد گردد.
دانشجونیوز

بازداشت خسرو دهقانی، شهروند بهایی در اصفهان

Untitled

خسرو دهقانی شهروند بهایی ساکن اصفهان توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به زندان اصفهان منتقل شد.
 روز سه شنبه دوازده اسفند ماه سال جاری، مهندس خسرو دهقانی از شهروندان بهایی اصفهان توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به زندان منتقل شد.
نامبرده یکی از محکوم شدگان پرونده بیست شهروند بهایی می باشد که توسط دادگاه انقلاب یزد به حبس های ۱ تا ۴ سال حبس محکوم شده اند.
طی یک ماه گذشته چهار نفر از بهاییان محکوم در این پرونده برای گذراندن حکم به زندان رفته و تعدادی هم جهت اجرای محکومیت احضار شده اند.
خسرو دهقانی به ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم می باشد. هنوز مشخص نیست بازداشت نامبرده جهت اجرای حکم بوده یا دلیل دیگری داشته است.
 هرانا

شکایت روحانی زندان از کشیش فرشید فتحی

Untitled

روحانی بند ۱۰ زندان رجایی شهر کرج که خواستار ضبط و توقیف کتب مذهبی مسیحیان بند شده بود در پی ممانعت ایشان شکایتی مبنی بر توهین از کشیش فرشید فتحی کرده است.
 روحانی و پیش نماز بند ۱۰ زندان رجایی شهر کرج طی روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند ماه از مسیحیان این بند می‌خواهد که کتب مذهبیشان را جهت بازرسی به وی تحویل دهند که این موضوع با مخالفت این زندانیان روبرو می‌شود.
یکی از زندانیان این بند به گزارشگر هرانا گفت: «پیشنماز بند ۱۰ بنام مرتضوی طی درخواستی بی‌دلیل دستور تحویل گرفتن کتابهای شخصی مسیحیان را جهت بازرسی صادر نمود. از آنرو که مسیحیان این بند کتابهای مذهبی خود را از مسیرهای قانونی و با موافقت رئیس زندان و حفاظت وارد نموده‌اند حاضر به تحویل آنها به پیش نماز نشدند.»
این منبع در ادامه بیان داشت: «روحانی بند نیز که از این موضوع ناراحت شده بود به دروغ گزارشی مبی بر توهین برای کشیش فرشید فتحی پر کرده و این موضوع می‌تواند برای وی حکم ۲ سال زندان را در پی داشته باشد.»
گفتنی است، پیشنماز و روحانیون هر بندی از سوی واحد فرهنگی زندان به داخل بند‌ها اعزام می‌شود و این روحانیون حقی جهت بازرسی و یا توبیخ زندانیان ندارند.
فرشید فتحی، نوکیش مسیحی و از رهبران کلیساهای خانگی صبح روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد ماه سالجاری، به دستور دادگاه انقلاب و توسط سازمان زندان‌ها از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج انتقال یافت.
وی چهار سال قبل در روز یکشنبه ۵ دی ماه ۱۳۸۹ در آستانه سال نو میلادی در پی بازداشتهای گسترده و از پیش تعیین شده توسط ماموران امنیتی بازداشت و در ‌‌‌نهایت به ۶ سال زندان محکوم شد. در پی این حادثه نیز شمار بسیاری از شهروندان مسیحی و از اعضا کلیساهای خانگی در تهران و برخی شهرستان‌ها نیز بازداشت شدند.
هرانا

عفو بین‌الملل: قصاص چشم نهایت قساوت قوه قضاییه ایران را می‌رساند

afv

عفو بین‌الملل قصاص چشم متهم به اسیدپاشی در شهر قم را محکوم کرد و آن را نمونه‌ای «هولناک» از اقدامات قوه قضاییه ایران دانست.
ر‌ها بحرینی، کار‌شناس بخش ایران سازمان عفو بین‌الملل، روز جمعه ۱۵ اسفند در واکنش به این اقدام دستگاه قضایی جمهوری اسلامی گفت: «مجازات یک انسان به این شیوه که تعمدا او را نابینا کنند، اقدامی به شدت ظالمانه و تکان‌دهنده است که قابل بیان نیست».
وی افزود: «این مجازات ‌‌نهایت قساوت دستگاه قضایی ایران را می‌رساند و نشان می‌دهد مقامات ایران به اصول ابتدایی انسانیت به‌ شدت بی‌اعتنا هستند».
رسانه‌های داخل ایران روز سه‌شنبه گزارش دادند فردی که متهم به اسیدپاشی به صورت یک راننده تاکسی در شهر قم است، سرانجام پس از چند سال حبس در زندان رجایی‌شهر کرج از یک چشم نابینا شد.
این نخستین مورد قصاص «چشم در برابر چشم» در نظام قضایی جمهوری اسلامی محسوب می‌شود در حالی که مقامات قضایی ایران قبل از این گفته بودند پزشکان حاضر به اجرای چنین حکمی نیستند.
گزارش‌ها حکایت از آن دارد که قصاص این متهم به همین جا ختم نخواهد شد بلکه دستگاه قضایی ایران در نظر دارد به زودی چشم دیگر او را نیز نابینا کند. اما کار‌شناس عفو بین‌الملل با «غیرانسانی» و «ظالمانه» نامیدن چنین مجازاتی تاکید دارد که تعیین این قبیل حکم‌ها هیچ ارتباطی با عدالت ندارد.
خانم بحرینی اظهار داشت: «نابینا کردن مانند سنگسار، قطع اعضای بدن و شلاق، نوعی مجازات جسمانی است که قوانین بین‌المللی آن را ممنوع ساخته است. چنین مجازات‌هایی نباید تحت هیچ شرایطی انجام بشود».
این در حالی است که قوه قضاییه ایران حکم به نابینا کردن و ناشنوا کردن یک متهم دیگر اسیدپاشی صادر کرده که این حکم نیز قرار بود روز سه‌شنبه اجرا شود، اما برای چند روز به تعویق افتاده است.
عفو بین‌الملل از مقامات ایران درخواست کرده که بلافاصله اجرای چنین احکامی را متوقف کند و تنها احکامی را به اجرا بگذارد که با قوانین بین‌المللی همخوانی دارد.
منبع: هرانا

انتقاد کمپین بین‌المللی حقوق بشر از «خشونت علیه زنان» در ایران


کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید مقامات حکومت ایران فضای مساعدی برای اعمال «خشونت علیه زنان» در جامعه ایجاد کرده‌اند.
در گزارشی که این کمپین روز جمعه و در آستانه ۸ مارس «روز جهانی زن» منتشر کرده، آمده است که طرح‌های مجلس، سیاست‌های حکومت و بیانات عمومی مقامات حکومتی و روحانیون عالی‌رتبه وابسته به حکومت ایران، بر موج خشونت علیه زنان، مانند اسیدپاشی‌های چند ماه پیش به روی زنان جوان در اصفهان، دامن زده است.
این گزارش با عنوان «خشونت خودسرانه: اسیدپاشی‌های ایران و حملۀ حکومت به حقوق زنان» منتشر شده است، و در آن از مقامات ایران خواسته شده است که عاملان اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای اصفهان، هر چه زودتر شناسایی و محاکمه شوند.
تصویب طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس ایران، اظهارات برخی روحانیون نزدیک به حکومت در اعتراض به آنچه «بدحجابی» زنان خواندند، و نیز فعالیت دوباره گروه‌های تندرویی مثل انصار حزب الله، همزمان شد با اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان و حمله به زنان در جهرم و ضرب و جرح آنها با چاقو.
هادی قائمی مسئول کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید، این کمپین بسیار نگران این است که عدم رسیدگی به پرونده اسید پاشی‌ها، و نیز تصویب طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، امنیت زنان ایرانی را بیش از پیش به خطر اندازد.
با گذشت بیش از پنج ماه از آن حملات، عاملان این اسیدپاشی‌ها شناسایی و مجازات نشده‌اند.
در آخرین اظهار نظر یک مقام قضایی در خصوص این پرونده، حسن رحیمی دادستان اصفهان گفت که گمان می‌رود متهمان متواری شده‌اند؛ با این حال او ابراز امیدواری کرد که متهمان بزودی دستگیر شوند.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در بخش دیگری از گزارش خود نوشته است حکومت ایران در حوزه‌های تحصیل، اشتغال، بهداشت باروری و مشارکت در عرصۀ عمومی طرحهایی را پیاده کرده است که محدود کننده حق زنان در جامعه است.
به گفته آقای قائمی، در ۱۸ ماه گذشته مقامات حکومتی طرحهایی را مطرح کرده اند که هدف آنها تنها تقلیل نقش زن در جامعه به یک همسر و زن خانه داراست.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

بیانیه ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی زن

هشت مارس روز زنان و مردانی است که به ستم ها و تبعیض ها اعتراض دارند و خواهان برابری انسان ها در تمامی عرصه ها از جمله عرصه ی هنر و ادبیات هستند. قوانین و رفتارها باید به نفع این برابری تغییر کند ...

از آن هشت مارس که زنان کارگر بافنده ی نساجی در نیویورک به اعتصاب و اعتراض دست زدند و توسط پلیس سرکوب شدند، نزدیک به یک و نیم قرن می گذرد. خواست آنها افزایش دستمزد و بهتر شدن شرایط کار بود. در فاصله ی این یک و نیم قرن زنان در کشورهای مختلف و به درجات گوناگون توانسته اند به بخش هایی مهم از مطالباتشان دست یابند، با این همه هنوز مورد ستم مضاعف، تبعیض و نابرابری قرار دارند. همین ماهِ پیش بود که در مراسم اسکار یکی از زنان برنده ی جایزه از پشت تریبونی که میلیون ها تن در سراسر جهان بیننده و شنونده ی آن بودند، خواستار برابری دستمزد زنان و مردان شد و مورد تشویق فراوان قرار گرفت. در شرایطی که در کشورهای پیشرفته ی صنعتی برابری دستمزد زنان و مردان هنوز از مطالبات جنبش زنان است، می توان نتیجه گرفت در دیگر کشورها وضع به مراتب بدتر است. به ویژه در یک سال اخیر نظام واپس گرای مردسالار توحش خود را در اوجی تازه به نمایش گذاشت. در مناطق آشوب زده ی خاورمیانه و آفریقا زنان به اسارت درآمدند، مورد تجاوز جمعی قرار گرفتند و جلوی چشم مردم دنیا، همچو برده، در بازار خرید و فروش شدند.
در ایران جنبش برابری طلبی زنان که بخشی از جنبش جهانی زن و هشت مارس نماد آن است، حضوری نیرومند و پردامنه دارد. حتی اسید پاشی های زنجیره ای نتوانست آن را از مطالبات خود که در کلی ترین بیان چیزی جز حقوق انسانی و برابری نیست، دور کند. اقشار مختلف زنان به صورت های گوناگون مورد ظلم و تبعیض قرار می گیرند. از جمله زنان هنرمند همچنان در ابراز هنر خود با موانع و تبعیض های بسیار مواجه هستند؛ صدای آنها ممنوع است و مورد انواع و اقسام سانسورها قرار دارند.
هشت مارس روز زنان و مردانی است که به این ستم ها و تبعیض ها اعتراض دارند و خواهان برابری انسان ها در تمامی عرصه ها از جمله عرصه ی هنر و ادبیات هستند. قوانین و رفتارها باید به نفع این برابری تغییر کند.
کانون نویسندگان ایران هشتم مارس را به تمامی زنان به ویژه زنان نویسنده و هنرمند سراسر جهان تبریک می گوید.

کانون نویسندگان ایران
۱۴ اسفند ۱٣۹٣ (۵ مارس ۲۰۱۵)