Sunday, December 28, 2014

محکومیت جدید برای ریحانه طباطبایی: یک سال حبسریحانه طباطبایی، روزنامه نگار و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی، به یک سال حبس و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دستجات سیاسی و فعالیت در رسانه‌ها و مطبوعات و فضای مجازی محکوم شد.
به گزارش هرانا به نقل از کلمه؛ جلسه محاکمه این روزنامه نگار به اتهام تبلیغ علیه نظام ۹ آذر ماه به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و در حال حاضر او از سوی دادگاه بدوی به یک سال حبس و دو سال محرومیت از حقوق سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.
ریحانه طباطبایی پیش از این در آذر ماه سال ۸۹ توسط سپاه پاسداران بازداشت شده بود. وی بابت این بازداشت محکوم به یک سال حبس شد که دادگاه تجدید نظر آن را به شش ماه حبس تعزیری و شش ماه حبس تعلیقی تبدیل کرد. این عضو جبهه مشارکت در بهمن ماه سال ۹۱ نیز به همراه تعدادی از روزنامه نگاران توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد.
طباطبایی، خرداد ماه سال جاری برای پرونده جدید خود که این بار نیز توسط سپاه تنظیم شده بود، به دادسرا احضار شد که پس از تفهیم اتهام برای اجرای حکم ۵ ماهه خود به بند سیاسی زندان زنان اوین منتقل و در ۲۰ آبان ماه پس از طی دوران محکومیت خود آزاد شد.
منبع: هرانا

کشیش زندانی : "کریسمس در زندان از نواهای شاد قدسی خبری نيست"منبع

.

کشیش "فرشید فتحی" اکنون چهارمین سال دوران محکومیت خود را پشت میله های زندان می گذراند، وی تا امروز بدون مرخصی همچنان در زندان به سر می برد و از حق مرخصی که از « حقوق اولیه» یک زندانی است برخوردار نیست. کشیش فتحی در این روزهای مبارک جشن کریسمس خود در داخل زندان را طی یاداشتی با شما تقیسم کرده است.
« محبت نیوز»  - در طول 30 سال گذشته، کلیسای فارسی زبان و مسیحیان ایران بهای سنگینی برای ایمانشان پرداخته اند. بسیاری از مسیحیان ایران بخاطر ایمان خود شهید شدند. مسیحیان بشارتی در ایران همواره بطور فزاینده ای در معرض دستگیری و بازداشت های خودسرانه می باشند. امروز، بسیاری از مسیحیان بخاطر ایمان خود با احکام سنگین دادگاه در زندانها هستند. بمنظور تشدید آزار و اذیت و جفا نسبت به نوکیشان مسیحی و همچنین خدمت بشارت انجیل، که جزوی از اصول و اعتقادات مسیحیان نسبت به کتاب مقدس می باشد، حکومت و سرویس های اطلاعات و امنیتی، سرکوب کلیساهای خانگی، کلیساهای پروتستان فارسی زبان و همچنین نوکیشان مسیحی را افزایش داده است.
از دسامبر سال 2010 ، مقامات امنیتی ایران تلاش خود را بر این گذاشت که براساس یک سری دلایل و بهانه هایی نشان دهد که کلیسای بشارتی شکلی انحرافی از مسیحیت می باشد و متفاوت از آن مسیحیت ی است که دولت به رسمیت می شناسد به این ترتیب حکومت مذهبی ایران، نظام قضایی، امنیتی و سازمانهای اطلاعاتی بطور فزاینده ای نوکیشان مسیحی را یک نوع تهدید برای امنیت ملی قلمداد کرده و اغلب مسیحیان بویژه فارسی زبانان را بدلیل جرائم امنیتی بر ضد دولت آزار و اذیت می کنند.
در( ۲۶ دسامبر ۲۰۱۰) در آستانه سال نو میلادی ماموران امنیتی در اقدامی هماهنگ و از پیش تعیین شده در یورشی گسترده بیش از هفتاد تن از شهروندان مسیحی، اعضا و رهبران کلیساهای خانگی در تهران و برخی شهرستانها را بازداشت نمودند . ماموران امنیتی پس از بازداشت این افراد اتهام آنان را به خانواده هایشان ، تغییر دین (ارتداد) ، ترویج مسیحیت و ارتباط با سازمانهای مسیحی اعلام نمودند.!

تمدید قرار بازداشت مهدیه گلرو


قرار بازداشت مهدیه گلرو تمدید شده است.
پس از گذشت بیش از دو ماه از اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان هنوز عامل یا عوامل این اقدام دستگیر نشده‌اند، اما مهدیه گلرو، عضو کانون شهروندی زنان و از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی به این حادثه، همچنان در بازداشت به سر می‌برد.
روز دوشنبه یکم دی، صد‌ها فعال مدنی در ایران و خارج از کشور در نامه‌ای به حسن روحانی رییس جمهوری ایران خواستند که از تمامی امکانات قانونی و ظرفیت‌های خود برای رهایی مهدیه گلرو بهره گیرد.
در نامه فعالان مدنی ایران همچنین آمده که «پس از گذشت بیش از دو ماه از اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان هنوز عامل یا عوامل این اقدام دستگیر نشده‌اند، اما همچنان مهدیه گلرو، عضو کانون شهروندی زنان و از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی به این حادثه، در بازداشت به سر می‌برد.»
مهدیه گلرو در سال‌های اخیر چند بار از سوی نهادهای امنیتی و قضائی ایران دستگیر و زندانی شده است.
وی پیش‌تر در ١١ آذر ۱۳٨٨ بازداشت شد و نزدیک به دو سال و چهار ماه را در زندان سپری کرد. وحید لعلی‌پور همسر مهدیه گلرو نیز که به همراه او دستگیر شده بود، نیز یک سال زندانی شد.
منبع: هرانا

بازداشت و ممانعت از برگزاری جشن کریسمس درتهران از سوی ماموران امنیتی

.


ماه دسامبر برای مسیحیان سراسر دنیا یاد آور یک رویداد بزرگ است، در ایران اما مقامات و مسئولان امنیتی همه ساله با فرارسیدن ایام کریسمس ضمن کنترل و نظارت بر کلیسا‌ها و اعضا و ایمانداران بویژه نوکیشان مسیحی فارسی زبان، فشار و تهدیدهای خود را به شدت افزایش می‌دهند.
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران «محبت نیوز» ، ده تن از ماموران امنیتی به منزل مسکونی یک کشیش آشوری واقع در منطقه غرب تهران هجوم برده و ضمن بازداشت وی از ادامه برگزاری جشن کریسمس جلوگیری کردند.
به گفته منابع خبری، ماموران لباس شخصی در ساعت پنج و نیم بعداظهر روز جمعه پنجم دی ماه سالجاری برابر با (۲۶ دسامبر ۲۰۱۴) پس از ورود به خانه کشیش " ویکتور بِت تًمرز" ضمن اینکه خود را از ماموران دادستانی دادگاه انقلاب اسلامی معرفی کردند، اقدام به بازداشت موقت این افراد در همان مکان نموده و مانع از برگزاری جشن میلاد مسیح شدند.
ماموران امنیتی تعداد 15 تن از مهمانان را که در آنجا حضور داشتند، ضمن جدا کردن زنان و مردان از یکدیگر و بازرسی و تفتیش بدنی این افراد، اقدام به توقیف کتاب مقدس ، ضبط کلیه تلفن های همراه و مدارک شناسائی حاضرین کردند .
این مراسم در منزل کشیش ویکتور از کشیشان رسمی و آشوری در تهران در حال برگزاری بود که ماموران لباس شخصی ضمن تهدید بازداشت شدگان، حضور این جمع در این مکان را " تجمع غیر قانونی و بدون مجوز" دانسته و مانع از برگزاری جشن میلاد مسیح شدند.
ماموران سپس فرمهای بازجویی هشت صفحه ای که با آرم وزارت اطلاعات بوده را در بین بازداشت شدگان تقسیم کرده و از آنان خواسته شد تا  به تمامی فرم پرسشنامه که شامل سوالاتی از پیش تعیین شده بوده، به آن به دقت پاسخ دهند.
مشخصات واسامی این افراد عبارتند از : " کشیش ویکتور بهمراه همسر و فرزندشان که وی به تازه گی از سفر به ایران بازگشته بود تا کریسمس را در کنار خانواده خود بگذرند.
سوزان که به همراه پدر، مادر و خواهرش که در این جمع حضور داشتند.
از دیگر افراد: خانم محنا ، افشین ،میثم ، آقای کاویان از کلیسایی در شمال کشور- خانم سحر - جمشید بهمراه همسرش – محمد و همسرش ملیکا.
( محبت نیوز نام خانوادگی این افراد را محفوظ دانسته و از انتشار آن خوداری میکند)

دانشگاه تبریز - فشار دولت روحانی بر دانشجویان سیاسی

پنج فعال دانشجویی سیاسی دانشگاه تبریز در مهر و آبان ماه ۹٣ به کمیته انضباطی دانشگاه فراخوانده شدند. این دانشجویان به اتهام اخلال در نظم دانشگاه، برگزاری تحصن، اعتراض و انتقاد به شخصیت های سیاسی کشور با احکام سنگین تعلیق از تحصیل روبرو شدند. در مجموع این پنج دانشجو به ٨ ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از خدمات رفاهی تا پایان دوره تحصیل محکوم شدند.

این پنج دانشجو به ترتیب؛
امید احمدی دانشجوی رشته علوم کامپیوتر؛ دبیر اسبق شورای مرکزی کانون فرهنگی اجتماعی زاگرس، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دانشجویی مستقل آستانه، دبیر مدیر مسئولین نشریات دانشجویی دانشگاه تبریز به ۲ ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از خدمات رفاهی تا پایان دوره تحصیل محکوم شد.

احسان پورخیری دانشجوی رشته فلسفه؛ دبیر انجمن فلسفه دانشگاه تبریز و هیئت تحریریه نشریه دانشجویی مستقل آستانه به ۲ ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از خدمات رفاهی تا پایان دوره تحصیل محکوم شد.

فرهاد شفیع زاده دانشجوی رشته فلسفه؛ عضو شورای مرکزی کانون فرهنگی اجتماعی زاگرس و هیئت تحریریه نشریه دانشجویی مستقل آستانه به ۲ ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از خدمات رفاهی تا پایان دوره تحصیل محکوم شد.
لازم به ذکر است نام برده هفته گذشته از سوی دادگاه انقلاب شهر مریوان به یک سال حبس تعزیری نیز محکوم شده است.

اسماعیل محمودی دانشجوی رشته فلسفه؛ عضو شورای مرکزی کانون فرهنگی اجتماعی زاگرس، صاحب امتیاز نشریه دانشجویی مستقل آستانه به ۱ ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از خدمات رفاهی تا پایان دوره تحصیل محکوم شد.

محمود سیفیان دانشجوی رشته فلسفه؛ عضو شورای مرکزی انجمن فلسفه دانشگاه تبریز و هیئت تحریریه نشریه دانشجویی مستقل آستانه به ۱ ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از خدمات رفاهی تا پایان دوره تحصیل محکوم شد.

پس از اعتراض نامبردگان این احکام بازبینی شد ولی هیچگونه تغییری در آن اعمال نشد و احکام از ترم بعد اجرا می گردد. لازم به ذکر است که دانشگاه تبریز از جمله سیاسی ترین دانشگاه های ایران است اما جو امنیتی و سرکوب حاکم بر آن در جهت سیاست زدایی در دانشگاه پیش رفته است که حتی با تغییر رئیس دانشگاه نیز هیچگونه تغییری احساس نمی شود و چنین احکام و برخورد سیاسی-امنیتی در دوره دولت های پیشین در این حد نبوده است. به طوری که در هفته دانشجو در آذر ماه هیچ مراسم سیاسی به این مناسبت در دانشگاه تبریز برگزار نشد و حراست دانشگاه با ده ها فعال دانشجویی یا خانواده های آنان تماس گرفته و تهدید کرده بود که دست به هیچ اقدام مستقلی برای این روز نزنند. 

منبع: اخبار روز

Tuesday, December 23, 2014

شرح فعالیتهای فزایندۀ حکومت ایران برای کنترل محتوای اینترنت کاربران در یک گزارش جدید


 توانایی مقامات ایرانی برای نظارت بر ارتباطات آنلاین افزایش خواهد یافت
۲۸ آبان ۱۳۹۳— کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران امروز با انتشار گزارشی جامع گفت که دولت حسن روحانی باید از همه امکانات و توانایی های خود برای پایان دادن به سیاست‌ها ِو برنامه‌های مجموعه‌ای از دستگاه‌های دولتی و حکومتی برای محدودسازی دسترسی ایرانیان به اینترنت استفاده کند، تلاشهای حکومت برای نظارت بر حسابهای کاربران آنلاین را فورا متوقف کند، و به تعقیب قضایی افراد برای فعالیتهای مسالمت‌آمیز آنلاین پایان دهد.
در یک گزارش ۴۸ صفحه‌ای با عنوان «اینترنت در زنجیر: کنترل پنهان و فزآینده برکاربران ایرانی وتغییر روش های کنترل آنلاین»  که امروز منتشر شد، کمپین طرحها، سیاستها، و اقداماتی که حقوق ایرانیان در دسترسی به اطلاعات، آزادی بیان، و حفظ حریم خصوصی را نقض می‌کنند، آشکار و مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
هادی قائمی، مدیر کمپین گفت: “سرمایه گذاری عظیم دولت ایران در پروژۀ اینترنت ملی به این دلیل انجام می شود که حکومت ایران به صورت فزاینده ای نگران است که با رشد سریع کاربران اینترنت، کنترل حکومت بر جریان‌های غالب اجتماعی و فرهنگی درون کشور به سرعت در حال تحلیل رفتن است.”
وی افزود: “تنوع غنی زندگی ایرانی که در شبکه های اجتماعی و فضای آنلاین نمایان می‌شود عمیقا هنجارها و ارزشهای بی انعطاف و سختی که دولت و رسانه های دولتی ایران دهه‌هاست بر شهروندان ایرانی تحمیل کرده‌اند را تهدید می‌کند. بسیاری از این هنجارها و ارزش‌ها انعکاس دهنده خواست و اراده و علاقه مندی شهروندان ایرانی نیست. برای همین است که اینترنت، برخی از نهادهای حکومت ایران را که عمیقا در زندگی شهروندان خود دخالت می‌کند، وحشتزده می‌کند.”
«اینترنت در زنجیر: کنترل پنهان و فرآینده برکاربران ایرانی وتغییر روش های کنترل آنلاین»  تجزیه و تحلیل پیشگامانه‌ای را در خصوص مباحث زیر ارائه می‌کند:

معنای فاشیستی ولایت فقیه از زبان مامورخامنه ای در سپاه:ولی فقیه تجلی توحید است بهمین جهت نباید سوالی درکار باشد فقط تسلیم و لبیک..


جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: وقتی با ولی خدا حرکت می‌کنیم باید بپذیریم که ولایت فقیه تجلی توحید است به همین علت نباید سئوالی در کار باشد بلکه فقط تسلیم باشیم و به امر ولی فقیه لبیک گوییم.
به گزارش ایلنا٫حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی‌صادقی در چهارمین روز از مراسم عزاداری نیروهای مسلح استان قم که در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، ابراز کرد: امروزه باید با بصیرت و آگاهی چهره دشمن را شناسایی کرد.
وی اضافه کرد: معاویه با سیاست بالایی در دوران امام حسن(ع) توانست با قدرت و پول مردم را به گمراهی بکشاند و در این راستا از نیرنگ‌های بسیاری استفاده کرد.
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه معاویه با سیاست خود به دنبال تخریب شخصیت امام حسن(ع) بوده است، تصریح کرد: اینکه او در مذاکره خود را پیرو خواسته‌های فرزند پیغمبر دانست نیرنگی بود که مردم را فریب دهد.
وی با اشاره به برخی از رفتارها و افکار یزید برای به شهادت رساندن امام حسین(ع)‌ تصریح کرد: اینکه امروزه دشمنان اسلام همانند معاویه عمل می‌کنند یا یزید بسیار حائز اهمیت است.
حاجی‌صادقی خاطرنشان کرد: امام حسن(ع) اعتقاد داشتند که با نرسیدن معاویه به هدفش پیروزی به دست خواهد آمد و نیروهای معاویه آماده بودند که با دیدن حرکتی از امام حسن(ع) فرهنگ و سنت اهل بیت(ع) را از بین ببرند.

پلمپ نشر روشنگران و مطالعات زنان توسط شهرداری تهران

دفتر دوم انتشارات روشنگران و مطالعات زنان که چهارشنبه‌ی گذشته(۲۶ آذر) ازسوی شهرداری منطقه ۱۱ تهران پلمپ شده بود؛ با گرفتن یک مهلت سه ماهه برای دریافت جواز نشر مجزا برای این دفتر فک پلمپ می‌شود.
به گفته‌ی شهلا لاهیجی؛ مدیر این انتشارات؛ با وجود اینکه قبل از پلمپ هیچگونه اخطاری برای غیرقانونی بودن کار دفتر دوم نشر روشنگران و زنان به او داده نشده و حتی بعداز پلمپ هم هیچ نامه‌ای مبنی بر وجود مشکل در نحوه‌ی فعالیت این دفتر به نشر روشنگران ابلاغ نشده، مدیر و دست‌اندرکاران ابن انتشارات ترجیح داده‌اند که جواب بی‌قانونی را با بی‌قانونی ندهند و ضمن احترام به نهادهای مربوطه در شهرداری برای پیگیری رفع مشکل اقدامات لازم را انجام بدهند.
او در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، ضمن ارایه این توضیحات به مشکلی مشابه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اینکه ما یکسری مدارک از ارشاد و اتحادیه داریم که نشان می‌دهد این مکان دفتر دوم ماست نه دفتر پخش یا انبار؛ سال گذشته هم با چنین مسئله‌ای برخورد کردیم که با پرداخت جریمه‌ای ظاهرا مشکل حل شده بود و حتی درنهایت از ما عذرخواهی هم شد، اما امسال زمانی که نه من و نه همکاران دیگرمان در آنجا حضور داشتیم اقدام به پلمپ دفتر دوم ما کردند و حتی به درخواست من منبی بر عدم اقدام به پلمپ تا حضور خودم توجهی نکردند. علت وجودی این دفتر در واقع به خاطر این است که بتوانیم کتاب‌های‌مان را راحت به کتابفروشی‌های جلوی دانشگاه برسانیم چون با توجه به مشکل طرح ترافیک و مسائل دیگر نیاز داشتیم که دفتری هم در محدوده میدان انقلاب داشته باشیم.


توهین به «مقدسات اسلام » جرم جدید فعال فیسبوکی زندانی در ایران

masoud-Talebi
این فعال فیسبوک ی به دلیل نوشته‌ها و عکس‌های منتشر شده در صفحه فیس‌بوکش که آن را اداره می‌کرده، به اتهامات تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی کشور، توهین به مقامات کشوری و توهین به مقدسات و انتشار تصاویر نامناسب متهم شده‌است.
« محبت نیوز» - فعال شبکه اجتماعی فیسبوک، مسعود سید طالبی که پیشتر به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به سران قوا و توهین به اشخاص»به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود طی حکمی مجدد از سوی دادگاه انقلاب تهران به اتهام توهین به مقدسات به ۵ سال حبس دیگر محکوم گردید.
بنابراین طالبی مجموعن بیست سال از عمر خود را در زندان سپری خواهد کرد و مجازات این جوان ۲۱ ساله به سبب فعالیت در شبکه اجتماعی فیس بوک منجربه تحمل بیست سال زندان و گذراندن بخش مهمی از دوران جوانی، پشت میله های زندان آن هم به جهت اظهار نظر شخصی و در راستای تحقق حقوق شهروندی هر انسانی انجام می پذیرد.
مسعود سید طالبی، دانشجوی رشته مهندسی برق قدرت دانشگاه آزاد تهران و متولد ۱۳۷۲ از روز اول مهرماه سال ۹۲ در زندان به سر می‌برد.
بنا بر این گزارش این اقدام دادگاه های انقلاب در ایران که بر خلاف قوانین و مقاوله نامه‌های حقوق بشری بخصوص ناقص اصل ۲۳ قانون اساسی بند یکم از ماده ۹، بند یک و دوم از ماده ۱۹ میثاق حقوق مدنی و سیاسی و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر در خصوص آزادی بیان است با نقض آشکار حقوق شهروندی بین المللی مطابقت دارد در اصل نشان دهنده برخورد دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با شهروندان ایرانی است.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز یکشنبه ۲۲ تیر ماه با اشاره به افزایش مدت محکومیت سید طالبی خبر از محکومیت هشت فعال فیسبوکی ایران در مجموع به ۱۳۳ سال زندان داده است.پرونده این هشت نفر تحت نام فعالان فیسبوکی در دادگاه انقلاب مورد بررسی قرار گرفته است.
جمهوری اسلامی ایران طبق قانون اساسی‌ خود، یک دین‌سالاری اسلامی است. دین رسمی جمهوری اسلامی مکتب شیعه جعفری دوازده‌امامی است. قوانین علیه توهین به مقدسات در ایران از احکام اسلامی برگرفته شده‌اند. کسانی که به مقدسات توهین می‌کنند معمولن تحت عنوان مفسد فی‌الارض محاکمه می‌شوند که ممکن است این اتهام برای جرایم جنایی و سیاسی هم به‌کار رود. قانون در مورد توهین به مقدسات، شامل قوانینی ضد انتقاد از رژیم اسلامی، توهین به اسلام، و انتشار مطالبی که با استانداردهای اسلامی ناهمخوانی دارند، اعمال می‌شود.
حکومت اسلامی ایران، از این قوانین برای تعقیب و آزار اقلیت‌ها شامل مسیحی، سنی، بهایی، صوفی و مخالفان دگراندیش و روزنامه‌نگاران استفاده کرده‌است. بازداشتی‌هایی که تحت نظارت نیروهای امنیتی قرار دارند، شاهد آزار و اذیت، بازداشت طولانی‌مدت، بدرفتاری، شکنجه و اعدام بوده‌اند.
گردآوری و تنظیم : مهرداد مقدسی
منبع: محبت نیوز

وضعیت نامناسب بهنام ابراهیم‌زاده در بیستمین روز اعتصاب غذا


 بهنام ابراهیم‌زاده در بیستمین روز اعتصاب غذا از هوش رفت و به بهداری زندان منتقل شد.
این زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج که از روز ۱۲ آذر ماه دست به اعتصاب غذا زده است، طی روز دوشنبه ۱ دی ماه از هوش رفت و به بهداری زندان منتقل شد.
وی پس از بازگشت از بهداری زندان نیز از وضعیت نامناسب جسمی رنج می‌برد و از ناحیه کمر و پا‌ها احساس بی‌حسی می‌کرده است.
بهنام ابراهیم‌زاده در اعتراض به عدم رعایت اصل قانونی تفکیک جرایم و انتقالش از بند زندانیان سیاسی به بند ۱ زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده است.
بهنام ابراهیم‌زاده فعال کارگری که از سوی دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده، در حال سپری کردن چهارمین سال محکومیت خود است. وی در تاریخ ۲۲ خرداد ۸۹ توسط ماموران امنیتی دستگیر شد و در دادگاه انقلاب ابتدا به ۲۰ سال زندان محکوم و حکم وی در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.
منبع: هرانا

وضعیت نامناسب محسن دانشپورمقدم و مطهره بهرامی


وضعیت جسمی و روحی محسن دانشپور مقدم زندانی سیاسی محکوم به اعدام و همچنین مطهره بهرامی همسر وی به دلیل بیماریهای متعدد و کهولت سن، نامناسب گزارش می‌شود.

محسن دانشپور مقدم زندانی ۷۱ ساله محکوم به اعدام حدود دو ماه است که دچار اختلال حواس و آلزایمر شدید شده به طوری که شناسایی مکان و زمان را از دست داده است. وی همچنین از بیماری‌های افسردگی شدید، گرفتگی عروق، دیسک شدید کمر و بیماری پروستات رنج می‌برد.

محسن دانشپور مقدم حدود ۵ سال است که در زندان اوین و بدون مرخصی بسر می‌برد. پزشکان بار‌ها اعلام داشته‌اند کنترل وضعیت آلزایمر وی نیاز به کنترل و مراقبت‌های خاص پزشکی دارد، همچنین پزشکی قانونی نیز از مدتی پیش برای ایشان گواهی عدم تحمل کیفر صادر نموده است.
بنا بر گزارشات دریافتی، مطهره بهرامی حقیقی، همسر محسن دانشپور مقدم نیز دچار آرتریت روماتوئید شدید (روماتیسم مفصلی) است که تمام مفاصل بدن ایشان را در بر گرفته، به طوریکه هم اکنون ایشان توانایی تحرک را تا حد زیادی از دست داده است.

لازم به یادآوری است محسن دانشپور مقدم در عاشورای سال ۸۸ به همراه همسر خود (مطهره بهرامی)، فرزند (احمد دانشپور مقدم)، و عروس‌اش (ریحانه حاج ابراهیم دباغ) دستگیر و به اتهام محاربه و اقدام علیه امنیت ملی، در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی بدون داشتن وکیل تعیینی همگی به اعدام محکوم شدند. در دادگاه تجدید نظر وکیل مدافع تعیینی فقط توانست وکالت پرونده‌های مطهره بهرامی حقیقی، ریحانه حاج ابراهیم دباغ و هادی قائمی را بر عهده بگیرد و حکم آن‌ها به ترتیب به ۱۰، ۱۵ و ۱۵ سال کاهش پیدا کرد. متأسفانه حکم اعدام محسن و احمد دانشپور مقدم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر توسط قاضی زرگر تأیید شد. محسن دانشپور مقدم متهم ردیف پنجم بوده و اتهام وی محاربه از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق می‌باشد.
منبع: هرانا

به آتش کشیده شدن چهار لنج در لافت توسط گشت دریایی سپاه


 چهار فروند لنج حامل گازوئیل توسط قایقهای تندروی گشت دریایی سپاه در روستای لافت (از توابع جزیره قشم) به آتش کشیده شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر روز دوشنبه ۱ دی ماه ماموران گشت دریایی سپاه به چهار فروند لنج حامل گازوئیل در روستای لافت (از توابع جزیره قشم) حمله کردند که به دلیل استفاده از منور بعنوان سلاح لنچ‌های مذکور آتش گرفتند.
یک منبع محلی به گزارشگر هرانا گفت: «اولین لنج متعلق به احمد کمکمه مال کوویی و عامر عبدالله کامل، که هر دو شریک هستند بود که بر اثر درگیری با گلف [قایق‌های تندرو سپاه] و افتادن منور در گازوئیل آتش گرفته و بعد آتش به لنج‌های مجاور سرایت کرده. در حال حاضر هم آتش نشانی درگهان مشغول خاموش کردن آتش می‌باشد.»
لازم به یادآوریست، مردم در مناطق مرزی و فقیر نشین به دلیل فقر زیاد و بیکاری به کارهایی همچون قاچاق سوخت رو می‌آورند که این موضوع گا‌ها با برخوردهای خشن نیروهای نظامی و مرزبانی روبرو می‌شود و در بسیاری موارد تلفات جانی در پی دارد. با این حال مشخص نیست دلیل حمله به لنچ‌های مذکور دقیقا چه بود ه است.
منبع: هرانا

نگرانی بیست و یک سازمان مدافع حقوق بشر از وضعیت زندانیان اعتصابی ارومیه


 ۲۱ سازمان مدافع حقوق بشر با صدور بیانیه ای‌ مشترک از ایران خواستند تا به وضعیت ۲۷ زندانی سیاسی کرد که بیش از یک ماه است در اعتصاب غذا به سر می‌برند، رسیدگی کند. این بیانیه همچنین خواهان لغو حکم اعدام این زندانیان شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، در بیانیه ای که به امضای سازمانهای؛ بنیاد عبدالرحمن برومند، عرصه سوم، انجمن حقوق بشر کردستان در ایران-ژنو، انجمن وکلای بشردوست، گروه حقوق بشر بلوچستان، مرکز مدافعان حقوق بشر، سازمان با هم علیه اعدام، سازمان اروپایی حقوق بشر اهواز، انجمن انسان های در خطرـ آلمان، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تاثیر بر ایران، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر زنان و مردان همجنس‌گرا، سازمان حقوق بشر ایران، مرکز اسناد حقوق بشر ایران، آموزش بین المللی توسعه، عدالت برای ایران، رسانه های کوچک، انجمن انسان های در خطرـ سوییس، اتحاد برای ایران و سازمان مدارای جهانی رسیده است از وضعیت زندانیان اعتصابی زندان مرکزی ارومیه ابراز نگرانی شده و از دولت ایران خواسته شده است به وضعیت این زندانیان رسیدگی کند.
در این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت زندانیان اعتصابی و تشریح موارد نقض حقوق دادرسی و محکومیت آنان، خواسته های اعتصابیون نیز با قوانین داخلی و حقوق بشری تطبیق داده شده و از سوی امضاکنندگان بیانیه از دولت ایران بصورت مشخص چهار اقدام خواسته شده است:

تهدید خانواده ضیا نبوی از سوی وزارت اطلاعات


وزارت اطلاعات با اطلاع از برگزاری جشن تولد ضیا نبوی، مانع حضور خانواده این دانشجوی زندانی در مراسم تولد وی شد. به همین دلیل ضیا نبوی از زندان مرکزی سمنان طی پیامی خواهان عدم برگزاری جشن تولد خود از سوی خانواده و دوستان شد.
به گزارش هرانا به نقل از دانشجو نیوز؛ به رغم تمام فشار‌ها از سوی وزارت اطلاعات دوستان این دانشجوی زندانی جهت یادآوری زادروز ضیا نبوی، مراسم تولد وی را برگزار کردند.
دولت حسن روحانی پیش‌تر با وعده حذف فضای امنیتی در شعارهای خود به مقام ریاست جمهوری رسیده بود.
سیدضیا نبوی سخنگوی شورای دفاع از حق تحصیل پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸ بازداشت و به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.
منبع: هرانا

Thursday, December 4, 2014

ادامۀ بازداشت خبرنگار واشنگتن پست بدون تفهیم اتهام قوۀ قضاییۀ ایران بازداشتِ موقت جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست، را برای دو ماه دیگر تمدید کرده است. جیسون رضاییان که دارای تابعیت دوگانۀ ایران و آمریکا است، در بخشی از زندان اوین که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران کنترل می‌شود نگهداری می‌شود. وی برای مدتی بیش از چهار ماه است که بدون اینکه رسما تفهیم اتهام شود در بازداشت به سر می‌برد.
به گزارش هرانا، یک منبع که با پروندۀ جیسون رضاییان آشنایی دارد به دیده‏‌بان حقوق بشر گفت که در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۱۴، مقامات ایرانی به جیسون رضاییان اعلام کردند که تحقیقات علیه وی همچنان ادامه دارد و بازداشت موقت (پیش از محاکمۀ) وی به مدت دو ماه دیگر تمدید شده است. به گفتۀ این منبع، دادستانی تهران به وکیلی که توسط خانوادۀ رضاییان استخدام شده است اجازه نداده است تا از وی دفاع کند، با وی صحبت کند و یا پروندۀ قضایی وی را مطالعه کند. این منبع افزود که علیرغم اینکه جیسون رضاییان قادر به خواندن یا نوشتن فارسی نیست، مقامات از دسترسی وی به یک مترجم رسمی در طول بازجویی از وی خودداری کرده‌اند. طبق قوانین ایران، مقاماتی که افراد را بازداشت می‌کنند می‌توانند با دستور یک قاضی متهم را به طور نامحدود در بازداشت نگهدارند و از دسترسی وی به وکیل خودداری کنند.
روزنامۀ واشنگتن پست در تاریخ ۲۴ ژوئن سال جاری اعلام کرد که جیسون رضاییان، همسر روزنامه نگارش یگانه صالحی و یک عکاس روزنامه نگار که نام وی فاش نشد به همراه همسرش دو روز پیش‌تر توسط ماموران امنیتی دستگیر شده بودند. این افراد یک روز پس از اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز مطبوعاتی جیسون رضاییان را تمدید کرده بود دستگیر شدند.
در تاریخ ۲۵ ژوئن سال جاری، غلامحسین اسماعیلی، رییس دادگستری استان تهران، با تایید دستگیری جیسون رضاییان گفت که وی برای پاسخ به برخی سئوالات بازداشت شده، اما توضیح بیشتری ارائه نکرد. وی گفت که قوۀ قضاییه پس از اتمام تحقیقات خویش اطلاعات بیشتری را ارائه خواهد کرد که این امر هنوز انجام نشده است. از آن زمان تا کنون، مقامات ایرانی یگانه صالحی و سایر بازداشت شدگان را به قید وثیقه آزاد کرده‌اند، اما هنوز به هیچیک از آنان تفهیم اتهام نشده است. بر اساس اطلاعات دریافتی، سازمان دیده‌‏بان حقوق بشر نگران است که خانواده‏های یگانه صالحی و جیسون رضاییان توسط مقامات ایران تحت فشار قرار گرفته‌اند تا با رسانه‏‌ها گفتگو نکنند و شرایط بازداشت ادامه دار جیسون رضاییان را برای عموم فاش نسازند.

آغاز محکومیت یک شهروند بهایی


«فردین اغصانی» شهروند بهایی ساکن ارومیه، جهت اجرای حکم سه سال زندان خود را به زندان ارومیه معرفی کرد.
 روز دوشنبه ۱۰ آذر ماه «فردین اغصانی» شهروند بهایی ساکن ارومیه جهت اجرای حکم سه سال حبس تعزیری، خود را به زندان ارومیه معرفی کرد. نامبرده یکی از آزادگان جنگ ایران و عراق می‌باشد که بیش از دو سال و نیم از عمر خود را در اسارت کشور عراق بوده است.
قابل ذکر است همسر نامبرده به نام «فرحناز مقدم» نیز بنا به احضاریه‌ای قرار است که طی روزهای آینده جهت اجرای محکومیت سه ساله، خود را به زندان ارومیه معرفی کند.
هرانا

مجید مقدم بازداشت شد


مجید مقدم فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
 مجید مقدم از فعالان مدنی ساعت ۸ شب چهارشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی در منزل پدری‌اش بازداشت شد.
مجید مقدم، پیش از این نیز به دلیل شرکت در اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و به بازداشت‌گاه کهریزک انتقال داده شده بود.
تا لحظه تنظیم این خبر از دلیل بازداشت و محل نگهداری مجید مقدم اطلاع دقیقی بدست نیامده است.
منبع: هرانا

محاکمه ۳ شاعر و مستندساز در دادگاه انقلاب به اتهام همکاری با یک خواننده


دو شاعر و یک مستندساز، روز گذشته (یکشنبه) به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری با یک خواننده خارج از ایران در دادگاه انقلاب محاکمه شدند.
به گزارش هرانا، امیر رییسیان وکیل مدافع متهمان این پرونده در گفت‌و‌گو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم با اعلام این خبر افزود: “حدود یک سال پیش اشعاری از سه شاعر که در کتاب‌هایشان هم منتشر شده بود در یکی از آلبوم‌های یک خواننده خارج‌نشین استفاده شد.”
وی گفت: “از این سه شاعر، من وکالت فاطمه اختصاری و مهدی موسوی و همچنین وکالت یک مستندساز که قرار بوده برای خواننده مذکور کلیپ بسازد را بر عهده دارم.”
رئیسیان ادامه داد: “البته این مستند ساز برای ساخت این کلیپ به توافق محتوایی نرسید و در ‌‌نهایت هم این کلیپ ساخته نشد.”
این وکیل دادگستری افزود: “روز گذشته (یکشنبه) جلسه محاکمه موکلانم که اتهام اصلی آن‌ها فعالیت تبلیغی علیه نظام است در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد، اما چون وقت برای دفاع کافی نبود جلسه رسیدگی تجدید شد.”
رئیسیان اضافه کرد: “هنوز شعبه دادگاه، زمان بعدی برای رسیدگی به این پرونده را تعیین نکرده است.

طبرزدی: در مقابل توحش عوامل خامنه‌ای سكوت نكنيد

نامه‌ حشمت‌الله طبرزدی از زندان مخوف رجايی شهر در خصوص بازداشت فرزندش
در مقابل توحش عوامل خامنه‌ای لحظه‌ای سكوت نكنيد
۱۳ آذر ماه ۱۳۹۳
شنیدم عوامل خشن، وحشی و زنجیر پاره کرده‌های خامنه‌ای، بار دیگر و در حالی که من در زندان توسط همین‌ها اسیر هستم، به خانه‌ام ریختند، در بین اعضای خانواده‌ام ایجاد وحشت کرده و ضمن به غارت بردن اموالم، علی را نیز با خود برده‌اند. نه اولین بار است که علی را می‌برند، نه اولین خانواده‌ای هستیم که اینگونه زیر سرکوب و ستم قرار می‌گیریم. می‌دانم هزاران علی در کشور هست و می‌دانم دوستان و بستگان علی و علی‌ها ساکت نخواهند نشست. اما خامنه‌ای بداند که اگر عواملش در اسرع وقت علی را آزاد نکنند، اموال را برنگردانند و از خانواده پوزش نخواهند، اطمینان داشته باشند این آنها هستند که بیش از گذشته ضرر خواهند کرد. بر عهدی که با آزادی، عدالت و مردم بسته‌ام بیش از گذشته و مصمم‌تر از گذشته خواهم بود و بدون تردید جانم را در این راه خواهم گذاشت اما زیر بار ستم نخواهم رفت. از خانواده‌ی بزرگ طبرزدی‌ها و از همه‌ی دوستان می‌خواهم، مرعوب این وحشیگری‌ها نشوید و علیه این ستم و این توحش عوامل خامنه‌ای، لحظه‌ای سکوت نکنید.

حشمت‌الله طبرزدی
زندان رجایی‌شهر

منبع: ایران پرس نیوز

عضو انجمن صنفی معلمان کردستان روانه زندان شد

مختار اسدی عضو انجمن صنفی معلمان کردستان عصر روز پنج‌شنبه جهت گذراندن حکم یک سال حبس خود احضار شد.
بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی‌، امروز پنج‌شنبه ۱۵ آذر ۹۳، مختار اسدی عضو انجمن صنفی معلمان کردستان به صورت تلفنی برای اجرای حکم زندان احضار شد.
این معلم کرد سنندجی در سال 1385 در اعتراض بزرگ نمایندگان کانون‌های صنفی معلمان با فراکسیون مجلس توسط پلیس امنیت بازداشت شد و برایش پرونده‌سازی کردند.
در آذر ماه 1391 آموزش و پرورش استان کردستان حکم تبعید مختار اسدی، فعال صنفی معلمان را برای پنجمین سال پیاپی تمدید کرده بود که با شکایت نامبرده به دیوان عدالت اداری حکم مذکور لغو شد.

پس از آن مختار اسدی در سال ۸۹ پس از دستگیری‌های سریالی اعضای کانون صنفی معلمان مانند: محمود بهشتی‌لنگرودی، علی‌اکبر باغانی، سیدمحمود باقری و اسماعیل عبدی بازداشت و پس از دادگاهی فرمایشی به بند ۲۰۹ اوین رفت. اسدی پس از ۶۶ روز بازداشت با وثیقه از زندان آزاد شد و قاضی صلواتی در شعبه پانزده دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام برایش حکم یک سال حبس صادر کرد.
منبع: ایران پرس نیوز

سپاه پاسداران، آمریکا و خائنین داخلی را تهدید کرد

جانشین قاسم سلیمانی در نیروی «قدس» سپاه پاسداران اعلام کرده که اگر آمریکا «دست و پای» خود را جمع نکند باید در انتظار پاسخ جمهوری اسلامی باشد و سپاه اجازه نخواهد داد برخی در کشور «بازی» در بیاورند.
به گزارش دیگربان، پاسدار اسماعیل قاآنی٬ در سخنان کم‌سابقه‌ای٬ مقام‌های آمریکا را «مشتی پست فطرت و دروغ‌گو» نامیده و خطاب به آنها گفته جمهوری اسلامی هرکجا که لازم باشد حضور خواهد یافت.
این فرمانده سپاه در بخش دیگری از سخنان خود گروهی را که «خائنین» داخلی به جمهوری اسلامی دانسته مورد خطاب قرار داده و گفته سپاه اجازه نخواهد داد آنها در کشور «بازی دربیاروند.»
این اظهارات قاآنی تهدید صریح افراد و کسانی است که در یک سال گذشته مشغول مذاکره با آمریکا برای حل و فصل پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی هستند.

فرماندهان سپاه و محافظه‌کاران تندرو که نگاه خوش‌بینانه‌ای به دولت حسن روحانی ندارند بارها به طور مستقیم و غیرمستقیم نسبت به سیاست‌های مختلف این دولت هشدار داده‌اند.
منبع: ایران پرس نیوز

بسیجی جهرمی: از چاقو زدن به زنان به آرامش می رسم

Mohamad-beheshtifar
سیجی جهرمی که حداقل به ۴ تن از زنان این شهر با چاقو حمله کرده بود، می گوید که این کار باعث آرامشش شده است.
سایت سحام نیوز پیشتر گزارش داده بود که ۱۱ مورد از حمله به زنان و دختران در شهرستان جهرم استان فارس ثبت شده است.
شماری از این افراد دانشجویانی بودند که در این شهر تحصیل می کردند.محمد بهشتی فر۲۲ ساله، بسیجی اهل جهرم که با چاقو باسن دانشجویان دختر را زخمی نموده بود،  روز پنج‌شنبه ۶ آذرماه دستگیر شد.پدر وی سرهنگ سپاه پاسداران و فرمانده بسیج قطب آباد است.

هدفم «اقدام عملی برای نهی از منکر» بود

ضارب بسیجی گفته است که بعد از سخنان یک روحانی که «ریختن خون بدحجاب را مباح شمرده است» و برای «نهی ازمنکر» این کار را کرده است.
برخی از افراد سعی کرده اند که گزارش «عدم سلامت روانی» وی را از پزشکی قانونی برای فرار از مجازات تهیه کنند.
یکی از قربانیان این حادثه به سحام گفته است: «من ساعت هشت شب روز دوشنبه در حال برگشتن به خانه بودم. دقیقاً لحظه‌ای که می‌خواستم بپیچم داخل کوچه این اتفاق افتاد. یک موتورسوار به خودروی من نزدیک شد و به داخل خودرو اسپری پاشید، به‌طوری که چشمانم سوخت و به سرفه افتادم. از ترس این‌که بیهوش نشوم نفسم را حبس کردم، سوئیچ را از خودرو برداشتم و از آن پیاده شدم و او نیز از موتور پیاده شد و به سمت من آمد. مدام تکرار می‌کرد اگر صدایت را قطع نکنی چاقو می‌زنم و من وقتی دیدم در دستش چاقو دارد ساکت شدم. با این حال ضربه محکمی به پهلویم وارد کرد و وقتی می‌خواست برود با چاقو ضربه‌ای نیز به دست راستم زد».
بر اساس گفته های وی ضارب به پلیس گفته است که «وقتی به زن‌ها چاقو می‌زنم به آرامش می‌رسم».
منبع: دانشجو نیوز

علی طبرزدی بازداشت شد


ساعاتی پیش ماموران نیروی انتظامی علی طبرزدی را پس از تفتیش منزل بازداشت کردند.
ساعاتی پیش ماموران نیروی انتظامی به منزل علی طبرزدی فعال حقوق حیوانات مراجعه کرده و ضمن بازرسی منزل وی را بازداشت کردند؛ ماموران وسایل شخصی وی از قبیل کامپیو‌تر، مبایل و کتب را ضبط کردند.
یکی از نزدیکان وی به گزرشگر هرانا گفت: «ماموران دوساعت تمام در خانه بودند و خانه را بهم ریختند. ایشان حتی علت بازداشت علی را هم به ما نگفتند. ولی قرار شده فردا به زندان اوین مراجعه کنیم تا شاید بتوانیم آزادش کنیم.»
وی در خصوص علت بازداشت علی طبرزدی گفت: «وی قرار بود برای فردا (جمعه) تجمعی در دفاع از حقوق حیوانات برگزار کند و این بازداشت هم در همین رابطه است…»
گفتنی است، علی طبرزدی پسر حشمت الله طبرزدی روزنامه نگار و فعال سیاسی با سابقه است که هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج نگهداری می‌شود.
منبع: هرانا