Saturday, September 27, 2014

خطر اعدام یک زندانی سیاسی که در ۱۷ سالگی بازداشت شد


 خطر اعدام قریب اوقوع سامان نسیم که در سن ۱۷ سالگی بازداشت و به اتهام ارتباط با یکی از احزاب کردی به اعدام محکوم شد محافل حقوق بشری را نگران کرده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سامان نسیم زندانی سیاسی کرد در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۰ در سن ۱۷ سالگی بازداشت شد.
وی در شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد و حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور به تایید رسیدت.
یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: «سامان نسیم در یک درگیری مسلحانه با سپاه، در منطقه سردشت بازداشت شده. در این درگیری یک عضو سپاه به شهادت می‌رسد و همراهان سامان نیز اقدام به خودکشی می‌کنند. آزمایشات اسلحه‌شناسی نشان داده فرد کشته شده با اسلحه سامان نسیم مورد اصابت قرار نگرفته و خود متهم نیز هرگونه تیراندازی را منکر شده است.»
سامان نسیم هم اکنون در بند ۱۲ (بند سیاسی) زندان مرکزی ارومیه (دریا) نگهداری می‌شود و پرونده وی جهت اجرای حکم به اجرای احکام فرستاده شده.
گفتنی است، طبق کنوانسیونهای بین المللی حقوق کودک که ایران نیز از امضاء کنندگان آن می‌باشد اعدام افرادی که در زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب جرمی شده باشند ممنوع است.
سازمان عفو بین الملل نیز در بیانیه خود که روز پنج‌شنبه، ۲۷ شهریور، صادر شده، اعلام کرده است که آقای نسیم در دادگاه اتهام قتل را رد کرده و گفته که تنها اقدام به تیراندازی هوایی کرده است.
این سازمان همچنین گزارش داده که سامان نسیم در مدت بازداشت شکنجه شده و در تحقیقات اولیه اجازه دسترسی به وکیل نیز نداشته است.

آخرین وضعیت گلرخ ایرایی و آرش صادقی


 دادسرای شهید مقدس برای گلرخ ابراهیمی ایرایی وثیقه ۸۰ میلیون تومانی به جرم فعالیتهای فیسبوکی تعیین کرده‌، این در حالی است که آرش صادقی، همسر او همچنان بلاتکلیف در بازداشت نگهداری میشود.
گلرخ ایرایی همسر آرش صادقی بعد از گذشتن زمانی حدود سه هفته همچنان در بند دو الف سپاه محبوس است، برای وی قرار وثیقه ۸۰میلیون تومانی به اتهام فعالیتهای فیسبوکی صادر شده است. خانواده وی سرگرم پیگیری مراحل تودیع وثیقه هستند.
آرش صادقی نیز همچنان در بند دو الف سپاه، به احتمال زیاد در سلول انفرادی نگهداری می‌شود و با وجود پیگیری‌های پدر وی، تا به حال جواب مشخصی درباره موارد اتهام وی و پیگیری پرونده به او داده نشده است.
آرش صادقی در این مدت تنها تماس تلفنی کوتاهی با پدر خود داشته است و در این تماس یک دقیقه‌ای درباره پرونده سازی بر علیه خود صحبت کرده است.
لازم به توضیح است آرش صادقی دانشجوی سابق دانشگاه علامه طباطبایی، غروب شنبه ۱۵ شهریور ۹۳ در محل کارش توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد.
دقایقی پس از آن، در پی درگیری‌ای که در محل رخ داد ماموران گلرخ ابراهیمی ایرایی همسر وی، نوید کامران دوست و همکار وی، و بهنام موسیوند یکی از دوستان آرش را نیز دستگیر و پس از تفتیش محل کار و منزل آرش صادقی و منزل بهنام موسیوند و ضبط اموالی از قبیل دو یا سه لپ تاپ و دوربین مدار بسته و حافظه دوربین دیجیتال و بسیاری نوشته‌ها و مدارک شخصی، هر چهار نفر را به زندان اوین منتقل کردند که در مرحله اول، زندان اوین به جز آرش صادقی از پذیرفتن سه نفر دیگر به دلیل نداشتن اسناد مربوط به بازداشت خودداری کرد و این افراد ساعتی بعد، بعد از فرستاده شدن به بازداشتگاهی دیگر و مجددا برگشتن به زندان اوین پذیرفته شدند.
بهنام موسیوند و نوید کامران عصر روز سه شنبه‌‌ همان هفته با قید وثیقه‌هایی به ارزش به ترتیب هفتاد و صد میلیون تومان آزاد شدند.
آرش صادقی سال گذشته روز بیستم مهر ۹۲ بعد از سپری کردن حدود ۱۸ ماه انفرادی در بند ۲۰۹ اطلاعات آزاد شد و این بار در زمانی کمتر از یک سال مجددا توسط نیروهای سپاه پاسداران، به دلایلی که تا این لحظه نامعلوم هستند بازداشت شد.
منبع: هرانا

انتشار هویت چند تن از بازداشت شدگان اخیر شبکه های اجتماعی

 هویت چند تن از فعالان شبکه‌های اجتماعی که اخیرا توسط سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند مشخص شده است.
 امید مقدم، کوروش نجداد، حبیب دهقانی، مهدی و هادی قنبری، از جمله فعالان فیسبوکی و شبکه‌های اجتماعی هستند که طی روزهای اخیر در استان فارس بازداشت شده‌اند و از سرنوشت آنان خبری در دست نیست.
بر اساس همین گزارش، حبیب دهقانی و هادی قنبری روز ۲۲ شهریور ماه، و امید مقدم و مهدی قنبری روز ۲۴ شهریور ماه در یکی از شهرهای استان فارس بازداشت شده‌اند، که دستگیری آقایان مقدم و مهدی قنبری، با قرار ساختگی و ربایش صورت گرفته و با ضرب و شتم همراه بوده است.
گزارش مذکور از تفتیش منازل و محل کار این افراد و تهدید خانواده‌ها و نزدیکان آن‌ها خبر داده است.
طی روزهای اخیر، مقامات قضایی، امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی، از جمله پاسدار اسماعیل محبی‌پور، فرمانده سپاه موسوم به «ناحیه ثارالله» شیراز، سردار پاسدار حسین اشتری، جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی و همچنین غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، ضمن اعلام بازداشت گروهی از فعالان فیسبوکی و شبکه‌های اجتماعی و مخابراتی، اتهام بازداشت شدگان را «توهین به آیت الله خمینی» عنوان کرده و در خصوص لزوم انسداد این شبکه‌ها هشدار داده‌اند.
فرمانده سپاه ثارالله شیراز ضمن متهم ساختن کشورهای بیگانه و مخالفان نظام اسلامی به طعمه قرار دادن فعالان فیسبوکی و شبکه‌های اجتماعی در ایران، مدعی شد که بازداشت شدگان اخیر در «واتس‌آپ‌»، «لاین»، «وایبر»، «تانگو» و «تلگرام» فعال بوده و همچنین در خانه‌هایشان تجهیزات دریافت برنامه‌های ماهواره‌ای داشتند و به اتهامات وارده در خصوص اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی اعتراف کرده‌اند. این فرمانده سپاه اضافه کرده «پرونده فریب خودگان برای سیر مراحل قضایی در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است.»
همچنین پاسدار حسین اشتری، جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی، پیش از این گفته بود که «با اقداماتی که توسط پلیس فتا و با همکاری سایر نیرو‌ها و دستگاه‌های امنیتی انجام شده، به سرنخ‌هایی از عوامل توهین به مقدسات و حضرت امام (آیت الله خمینی) در وایبر وشبکه‌های اجتماعی دست پیدا کرده‌ایم، که بزودی اعلام خواهد شد.»
خبر بازداشت ۱۱ نفر در ارتباط با انتشار مطالب طنز در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه یک روز پس از نامه هشدارآمیز قوه قضائیه به دولت درباره ضرورت فیل‌تر شبکه‌های اجتماعی اعلام شده است. غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در نامه‌ای به وزیر ارتباطات، یک ماه فرصت داده تا «زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر» شبکه‌های ارتباطی مجازی مانند وایبر، واتس‌اپ و تانگو را فراهم کند، چرا که در غیر این صورت قوه قضائیه در راستای وظایف ذاتی خود نسبت به مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه اقدام خواهد کرد.
سازمان گزارشگران بدون مرز، روز گذشته طی بیانیه‌ای که همزمان با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران در سازمان ملل منتشر ساخت، وضعیت وخیم آزادی بیان و اطلاع رسانی در ایران و بازداشت ده‌ها فعال این حوزه را مورد انتقاد قرار داده و خاطرنشان کرده است که ایران یکی از سرکوبگر‌ترین کشورهای جهان در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی و در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١۴، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.
منبع: کمیته گزارشگران حقوق بشر

مصطفی مهدی زاده، فعال دانشجویی، برای گذراندن ۶ ماه دوره محکومیتش راهی زندان شد

mostafa-mehdizadeh
مصطفی مهدی زاده، فعال دانشجویی، دیروز برای گذراندن ۶ ماه دوره محکومیت خود راهی زندان لاکان رشت شد.
به گزارش دانشجو نیوز، مصطفی مهدیزاده عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا، عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در استان همدان و از دانشجویان بازداشت شده حوادث پس از انتخاب ٨٨ به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است و اکنون برای گذراندن دوران محکومیتش در زندان لاکان رشت به سر می برد.
یکی از دوستان آقای مهدیزاده امروز در صفحه ی فیس بوک خود از اولین تماس وی از زندان رشت خبر داد. مصطفی مهدی زاده در این تماس تلفنی گفته است حالش خوب است و از دوستان و خانواده اش خواسته است نگران او نباشند.پ
منبع: دانشجو نیوز

روحانی وقیح: کسی به خاطر فعاليت روزنامه نگاری در ايران دستگير نمی شود


حسن روحانی در مصاحبه با کریستین امانپور "CNN" با وقاحت گفت:
گمان نمیکنم که کسی بخاطر ژورنالیست بودن بازداشت و یا زندانی بشود!!
احمدی نژاد هم ميگفت "ما تو ایران همجنس باز نداریم".

حسن روحانی، رييس جمهوری ايران، روز جمعه چهارم مهرماه گفته است که فکر نمی کند که افراد به خاطر فعاليت های روزنامه نگاری در ايران بازداشت شده باشند.
حسن روحانی که با کريستين امانپور، خبرنگار شبکه تلويزيونی «سی ان ان» صحبت می کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص بازداشت روزنامه نگاران در ايران گفته است: «البته فکر نمی کنم فردی به خاطر روزنامه نگاری، يا به خاطر فعاليت رسانه ای دستگير شده باشد. يک فرد می تواند يک خبرنگار و يک گزارشگر باشد و جرم مرتکب شود.»
طبق اين گزارش رييس جمهوری ايران اضافه کرده است: چنين جرمی ضرورتا می تواند با شغل و حرفه آنها مرتبط نباشد .
در حالی حسن روحانی در خصوص بازداشت روزنامه نگاران در ایران اظهار نظر کرده است که نهادهای بین المللی چون «گزارشگران بدون مرز» می گوید، شمار زیادی از فعالان رسانه ای در ایران در بازداشت به سر می برند.
گزارشگران بدون مرز در خردادماه سال جاری، حسن روحانی را به تحقق وعده‌های انتخاباتی خود فرا خوانده و تاکید کرده بود که در دوران ریاست جمهوری او هنوز «موج بازداشت فعالان رسانه‌ای ادامه دارد».
طبق اعلام این سازمان، هم‌اکنون ۵۸ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار در زندان‌های ایران به‌سرمی‌برند که ۲۵ تن از آنان در فاصله یک سال گذشته بازداشت و زندانی شده‌اند.
کريسيتن امانپور پيش از مطرح کردن اين سوال به اسامی شماری از کسانی که با تابعيت دوگانه هم اکنون در زندان های ايران به سر می برند، از جمله به جيسون رضاييان خبرنگار روزنامه واشنيگتن پست و همسرش، اشاره کرد.
جيسون رضاييان، خبرنگار روزنامه واشينگتن‌پست با تابعیت ایران و آمریکا، و يگانه صالحی همسر او و خبرنگار روزنامه نشنال امارات متحده عربی ۳۱ تيرماه سال جاری در منزلشان در تهران توسط نيروهای امنيتی ايران بازداشت شدند.
مقام‌های دولت يازدهم تاکنون درخصوص بازداشت جيسون رضاييان به طور مشخص اظهار نظر نکرده‌اند. با اين وجود چندين رسانه نزديک به دستگاه‌های امنيتی با انتشار مطالبی، اتهاماتی را به جيسون رضاييان به «جاسوسی» متهم شده و اينکه او مامور امنيتی يک سازمان آمريکايی در ايران بوده است.
روزنامه وطن امروز، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران شهرت دارد، در مطلبی نوشت که جيسون رضاييان مديريت تهيه ويديوی موسوم به «هپی» را به عهده داشته است.

Wednesday, September 24, 2014

برگزاری مراسم نیایشی درمقابل کاخ سفید؛ توجه بیشتر بر آزادی کشیش سعید عابدینی

.
به گزارش «محبت نیوز» به نقل از منابع خبری مسیحی ، مراسم نيايشي همزمان با دومين سالگرد بازداشت کشیش سعيد عابديني و با تمركز بر موضوع آزار و اذيت مسيحيان در ٤٩٣ شهر در ٣٣ كشور جهان برگزار خواهد شد.
اين مراسم عبادی و نيايشي روز پنجشنبه برگزار مي شود.
کشیش سعيد عابديني در زندان هاي جمهوری اسلامی در معرض شكنجه هاي روحی و جسمی ، عدم دسترسی به پزشک سوتغذيه و تهدید قرار دارد. مواردي كه دولت اسلامي عراق و شام بر عليه مسيحيان عراق اجرا مي كند.
نوکیش مسیحی سعید عابدینی شهروند ایرانی-آمریکایی در اوایل مهر ماه سال ۹۱ پس از بازگشت به ایران به اتهام تشکیل و راه‌اندازی کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی دستگیر و از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد که در نتیجه اعتراض به این رای، پرونده وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع و این شعبه نیز رای دادگاه بدوی را تایید کرد.
تا كنون چندين كمپين جهاني اقداماتی براي آزادي این کشیش در بند انجام داده اند.این کمپین ها برعلیه زندانی شدن کشیش سعید عابدینی و سایر قربانیان نقض حقوق بشر در کشور اسلامی به این امید برگزار شده است که توجه بسیاری از رهبران سراسر جهان را به این موضوع جلب کنند. 
در سال‌های گذشته درپی بازداشت و بازجویی تعداد بسیاری از اقلیت‌های دینی در ایران ، بار‌ها کشورهای غربی، نهادهای بین‌المللی و مدافع حقوق بشر، ایران را به نقض حقوق پیروان مذاهب دیگر متهم کرده‌اند.
به گزارش کمیسیون بین‌المللی دوحزبی آزادی دینی آمریکا، آزادی دینی در خاورمیانه محدود است؛ این گزارش ایران را در میان این کشورها حائز شرایط نامناسب برای مسیحیان بویژه نوکیشان مسیحی دانسته است.
کشیش سعید عابدینی که پس از بازداشت و همچنین مدتی از محکومیت خود را در زندان اوین گذرانده بود در آبانماه سال گذشته مسئولین اوین بدون اعلام قبلی و ذکر دلیل، اقدام به انتقال وی از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج نمودند.
نغمه عابدینی همسر کشیش مسیحی در بند معتقد است، سعید با اينكه زمان و دوران سختي را سپري مي كند اما اين را يك موهبت الهي قلمداد مي كند. وی می گوید: "سعيد به جايي رفته است كه انسان هايي نيازمند نجات وجود دارند. سعيد در زندان شاهد بوده است كه چندين نفر قلب خود را به مسيح داده اند و اين لحظات و اتفاقات بسيار گرانبهاست."
نغمه افزود؛" اين حقايق زندگي من را متحول كرده است، اين حق را به خود مي دهم كه از جانب بخش خاموش جامعه ايران، مسيحيان، يهوديان، بهائي ها و كساني كه تنها به دليل اعتقادشان زنداني شده اند سخن بگويم."
منبع: محبت نیوز

وضعیت وخیم یک زندانی سیاسی در زندان ارومیهوضعیت وخیم یک زندانی سیاسی در زندان ارومیه

 علیرضا رسولی زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه (دریا) به یک نوع بیماری وخیم خونی مبتلا شده و از ۵ روز پیش در اعتصاب غذا بسر می‌برد.
علیرضا رسولی شهروند مهابادی که با اتهامات سیاسی در زندان مرکزی ارومیه (دریا) نگهداری می‌شود به نوعی بیماری خونی مبتلا شده و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی از سوی مسئولان زندان از ۵ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است.
یکی از نزدیکان وی به گزارشگر هرانا گفت: «علیرضا رسولی چند ماه پیش سینه درد داشت و به وضعیتش رسیدگی نکردند و به دکتر اعزام نکردند و الان دو غده سرطانی فعال در سینه و لگن در آورده و از پنج روز پیش به علت عدم رسیدگی پزشکی اعتصاب غذا کرده.»
علیرضا رسولی به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی به ۳ سال و نیم زندان محکوم شده، در حالی که نزدیکان وی می‌گویند علیرضا در حمایت از کودکان سوخته‌ی شین آباد در مقابل آموزش و پرورش مهاباد به همراه عده دیگری تجمع کرده بود که بازداشت و با این اتهام مواجه شده است.
علیرضا رسولی هم اکنون در بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه (بند ۱۲) نگهداری می‌شود.

محسن امیراصلانی اعدام شد


 مسئولان زندان به خانواده محسن امیراصلانی گفته‌اند که وی اعدام شده ولی تاکنون جنازه تحویل خانواده نشده است.
 به گفته مسئولان زندان رجایی شهر، سحرگاه روز چهارشنبه ۲ مهر ماه «محسن امیراصلانی زنجانی» زندانی عقیدتی زندان رجایی شهر کرج به اتهام «فساد فی الارض و بدعت در دین» در محوطه این زندان از طریق چوبه دار اعدام شد.
یکی از نزدیکان وی به گزارشگر هرانا گفت: «خانواده زمانی که به مقابل زندان مراجعه می‌کنند مسئولین زندان به ایشان اطلاع می‌دهند که محسن اعدام شده است و باید جنازه وی را از قزوین تحویل بگیرند. خانواده تا قزوین می‌روند ولی آنجا به ایشان می‌گویند که به بهشت زهرای تهران بازگردند و جنازه را از آنجا تحویل بگیرند. خانواده اکنون در بهشت زهرا هستند ولی هنوز جنازه را به ایشان نشان نداده‌اند.»
به همراه این زندانی عقیدتی ۳ زندانی متهم به قتل نیز جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند که تاکنون از سرنوشت ایشان نیز اطلاع دقیقی در دست نیست.
منبع: هرانا

پلیس فتا فردی را به اتهام رابطه با همجنس دستگیر کرد


 محمد قاسملو، رئیس پلیس فتای آذربایجان‌شرقی، از دستگیری یک همجنس‌گرا در این منطقه خبر داد. به گزارش قاسملو این فرد که ساکن منطقه آذربایجان شرقی است از طریق شبکه‌های اجتماعی دوست‌یابی می‌کرده است.
به گزارش هرانا به نقل از فارس نیوز؛ جوانی به دلیل گذاشتن شماره تلفن همراه‌اش در پروفایل شخصی خود در فیس‌بوک برای پیدا کردن شریک جنسی همجنس، دستگیر شده است.
محمد قاسملو در جمع خبرنگاران گفته است که این جوان اعتراف کرده است که از پروفایل فیس‌بوک اطلاع نداشته و از یکی از دوستانش خواسته تا شماره وی را در پروفایل خود منتشر کند.
این مقام انتظامی تصریح کرد: “مدیر پروفایل مذکور شناسایی و در تحقیقات، این فرد اعلام کرد که با چندین پسر تجربه غیراخلاقی داشته و به دلیل «بیماری جسمی و روانی» که دارد، به طور ناخودآگاه به سمت همجنس‌گرایی کشیده شده است.”
پلیس «فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران» (فتا) نوعی پلیس سایبری است که سازمان تخصصی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با جرائم اینترنتی است. از جمله این جرائم در ایران پورنوگرافی و موارد «منافی اخلاق» است که تعریفی کلی برای انواع روابط جنسی در فضای اینترنت است.
محمد قاسملو به خبرنگاران گفته است که نیروهای پلیس سایبری، هنگام «رصد و پایش فضای مجازی» به این پروفایل فیس‌بوکی برخورده‌اند که در آن شماره تلفنی برای دوست‌یابی ثبت شده بود. این پلیس صاحب تلفن همراه را شناسایی و دستگیر کرده و در هنگام دستگیری «آلات و ادوات ارتباطات» کشف و برای تحقیقات به این پلیس انتقال یافت.
این اولین بار است که پلیس فتا به طور رسمی رصد فضاهای مجازی برای یافتن دگرباشان جنسی را مطرح می‌کند. در ۱۸ مهر ۱۳۹۲ سایتی متعلق به سپاه پاسداران در کرمانشاه، اعلام کرد که: «یک شبکه چند ده نفری همجنس‌بازی و شیطان‌پرستی در شهر کرمانشاه متلاشی شد». در خبر مربوط به وب‌سایت سپاه نبی اکرم، شاخه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در استان کرمانشاه آمده بود که این ارگان به طور آشکارا جمعیت همجنسگرایان این شهر را رصد می‌کرده است و اینکه جمعیت دستگیرشده چندین ماه توسط نیروهای امنیتی زیر نظر و مراقبت بوده‌اند.
افراد همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا و تراجنسیتی در بیشتر کشورهای جهان آزادانه از فضای شبکه‌های اجتماعی برای دوست‌یابی و یا بسیج شدن برای کمپین‌های حق‌خواهی استفاده می‌کنند.
منبع: هرانا

Saturday, September 20, 2014

بازداشت گسترده دراویش در اطراف ساختمان دادستانی تهران

 تعدادی از دراویش گنابادی که قصد تجمع مقابل دادستانی تهران را داشته‌اند در ساعات ابتدایی صبح امروز در شنبه ۲۹ شهریور در نزدیکی دادستانی بازداشت شده‌اند. بازداشت این افراد در حالی صورت گرفته است که تجمع ایشان قرار بود ساعت ۱۱ ظهر امروز آغاز شود. زنان درویش معترض به تضییع حقوق پیروان عرفان و تصوف، مورد یورش و ضرب و شتم شدید ماموران انتظامی و امنیتی قرار گرفته‌اند.
به گزارش هرانا به نقل از مجذوبان نور، تعدادی از دراویش گنابادی که قصد تجمع مقابل دادستانی تهران را داشته‌اند در ساعات ابتدایی صبح امروز در شنبه ۲۹ شهریور در نزدیکی دادستانی بازداشت شده‌اند.
جمعی از دراویش گنابادی در قالب کمپینی به نام کوچ دراویش گنابادی از ایران به زندان اوین چندی پیش اعلام کرده بودند در اعتراض به سنگینی نگاه امنیتی به پیروان طریقت و عرفان با وکلای زندانی خود هم صدا شده و از طریق تجمع با چشم‌ها و دست‌های بسته در مقابل دادستانی، خواهان بازداشت و زندانی شدن تمامی دراویش عضو این کمپین توسط عوامل قضایی خواهند شد.
بازداشت این افراد در حالی صورت گرفته است که تجمع ایشان قرار بود ساعت ۱۱ ظهر امروز آغاز شود.
یادآور می‌شود خانواده‌های دراویش زندانی نیز در خبری اعلام کرده بودند امروز برای درخواست مجوز آخرین ملاقات با زندانیانشان که خطر مرگ ناشی از اعتصاب غذا آن‌ها را تهدید می‌کند، مقابل دادستانی حضور خواهند یافت.
همچنین ماموران انتظامی و امنیتی مقارن ظهر امروز شنبه ۲۹ شهریور تعدادی از زنان درویش را در خیابان بهشت تهران مورد یورش قرار داده و در کوچه معراج آن خیابان که محل حسینیه دراویش گنابادی است، زیر ضربات پیاپی مشت و لگد و باتوم گرفته اندبه طوری که از تماس‌های تلفنی برقرار شده فقط صدای جیغ و فریاد به گوش می‌رسد.
این زنان که غالبا با فرزندانشان در محل حاضر بوده‌اند تصمیم داشتند با دست‌ها و چشم‌های بسته، برای احقاق حقوق از دست رفته اهل عرفان به سمت ساختمان دادستانی گسیل شوند.

تجاوز عامل اصلی ابتلای کودکان خیابانی ایران به ایدز است


 رئیس مرکز تحقیقات ایدز در ایران می‌گوید بیشتر کودکان کار و خیابان به دلیل «تجاوز» به ایدز مبتلا شده‌اند.
به گزارش هرانا، مینو محرز که درباره کودکان خیابانی و ایدز در ایران تحقیق کرده، به ایسنا گفته است: بیشترین راه ابتلا، تجاوز به کودکان، هم بین دختران هم پسران بوده است و در میان کودکان سنین بالا‌تر هم اعتیاد یکی دیگر از راه‌های انتقال ویروس است.
بر اساس تحقیقی که انجام شده، بیشترین میزان شیوع ایدز در کودکان کار و خیابان بین ۱۰ تا ۱۸ سال است.
او که پیش‌تر بر روی یک نمونه هزارنفری کودکان کار و خیابان در تهران تحقیق کرده، به این نتیجه رسیده که چهار تا پنج درصد این کودکان، ناقل ویروس اچ‌آی‌وی، عامل بیماری ایدز هستند.
خانم محرز می‌گوید بعضی از این کودکان افغان و بعضی ایرانی هستند؛ گروهی از این کودکان به دلیل اعتیاد پدر و مادر در خیابان دستفروشی می‌کنند.
رئیس مرکز تحقیقات ایدز می‌گوید: اول باید سازمان مسئول در زمینه کودکان کار و خیابان مشخص شود تا در مرحله بعد این کودکان و وضعیت خانوادگی آن‌ها شناسایی و ساماندهی شود.
به گفته خانم محرز، باید یک نهاد مسئول از «روند افزایشی» ابتلا به ایدز در میان کودکان خیابانی جلوگیری کند.
فعالان حقوق کودکان می‌گویند وزارت کار و زیرمجموعه آن، سازمان بهزیستی، مسئولیت کودکان خیابانی را به عهده نمی‌گیرند.
تیرماه امسال، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران گفته بود میزان شیوع ابتلا به ایدز در بین کودکان خیابانی ۴۵ برابر کل جامعه است.
او در بازدید از یک مرکز خیریه درمانی مخصوص کودکان کار و خیابان، از خیرین خواسته بود که از کودکان کار بیشتر حمایت کنند.
مسئولان وزارت کار می‌گویند ۲۴ درصد کودکان کار خیابانی هرگز مدرسه نرفته‌اند و تنها ۳۴ درصد آنان در حال حاضر مشغول تحصیل هستند.

ممانعت دادستانی از اعزام محمد سیف‌زاده به بیمارستان


 مسئولان دادستانی با وجود تایید بیماری‌های سید محمد سیف‌زاده از سوی پزشکی قانونی، مانع از اعزام وی به بیمارستان شده‌اند.
به گزارش هرانا به نقل از کلمه، با وجود مراجعه و درخواست خانواده این زندانی سیاسی، مقام‌های قضایی از اعزام وی به مراکز درمانی خارج از زندان ممانعت کرده‌اند.
این درحالی است که براساس گواهی پزشکی قانونی، دکتر سیف‌زاده از چندین بیماری رنج می‌برد و تا پیش از این، وی برای درمان بیماری‌هایش به صورت ادواری به مراکز پزشکی خارج از زندان اعزام می‌شد.
سیف‌زاده، وکیل دادگستری و عضو ارشد کانون مدافعان حقوق بشر است که به علت برخورد اعتراضی و شرکت نکردن در محاکمات غیر قانونی دادگاه انقلاب، در حکمی جدید به شش سال حبس محکوم شده است.
او که در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس است، دادسرا و دادگاه انقلاب را به دلیل عدم رعایت تشریفات قانونی و عدم استقلال به رسمیت نشناخت و در جلسات آن شرکت نکرد که این برخورد موجب خشم مسئولان قضایی و تبعید این زندانی بیمار به زندان رجایی‌شهر شد.
حالا مسئولان دادستانی در پاسخ به پیگیری‌های خانواده این وکیل زندانی گفته‌اند که دیگر مجوزی برای اعزام وی به مراکز درمانی خارج از زندان صادر نخواهد شد.
محمد سیف‌زاده از بیماری‌های کلیه، کولیت روده، کبد و ستون فقرات رنج می‌برد و تامین نشدن نیازهای پزشکی و تغذیه‌ای در زندان رجایی شهر کرج، وضعیت جسمی این زندانی سیاسی را حاد کرده است.
منبع: هرانا

یک هنرمند اهوازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد


حدود ۱۰ روز پیش نیروهای امنیتی «غسان چلداوی» نقاش اهوازی را بازداشت کردند.
 حدود ۱۰ روز پیش نیروهای امنیتی اهواز اقدام به بازداشت یک نقاش اهوازی بنام «غسان چلداوی» کردند و خانواده وی تاکنون از سرنوشت وی اطلاعی بدست نیاورده‌اند.
یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: «بازداشت‌ها بیشتر از این بوده ولی تاکنون اسامی و مشخصات سایر بازداشت شدگان برای ما مشخص نشده است.»
وی در بخش دیگری از گفته‌های خود گفت: «اتهام این افراد داشتن اندیشه‌های وهابی بوده در صورتی که این اتهام کذب است.»
همچنین روز جمعه ۷ شهریور ماه نیز ماموران امنیتی با هجوم به منطقه کوت عبدالله شهر اهواز شماری از فعالان عرب اهوازی را بازداشت کردند که اسامی تعدادی از بازداشت شدگان عبارت است از: مهدی مجدم، ترکی آلبوخنفر، امین زبیدی و علی زهیری
این منبع در این خصوص گفت: «این بازداشت‌ها خودسرانه و بصورت وحشیانه صبح روز جمعه ساعت ۵ صبح صورت گرفته است، به شکلی که مأمورین از بالای دیوار‌ها وارد منازل شده و اقدام به دستگیری فعالان اهوازی نموده‌اند. همچنین هنگام بازداشت، نیروهای امنیتی هیچ‌گونه مجوز و یا حکمی قضایی دال بر بازداشت این فعالان ارائه نکرده‌اند.»
IMG2

تحرکات نگران کننده در مورد محمد عبدالهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام


 طی روزهای گذشته تعدادی از نیروهای امنیتی در ملاقات با خانواده آقای عبدالهی و تنی از نزدیکان ایشان به این افراد گوشزد کرده اند که آنها آقای عبدالهی را زندانی سیاسی نمی دانند و چنانچه حکم اعدام ایشان اجرا شود و خانواده ادعایی غیر از این کنند با آنان برخورد خواهد شد، این تحرکات نیروهای امنیتی نگرانی فعالان حقوق بشر در خصوص احتمال اجرای حکم محمد عبدالهی را در پی داشته است.
 در طی هفته های اخیر در چندین نوبت نیروهایی امنیتی در شهر مهاباد به دیدار خانواده محمد عبدالهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در منزل ایشان و همچنین تعدادی از بستگان وی در اماکنی همچون محل کار رفته و ضمن صحبت با افراد مورد اشاره ادعا کرده اند که جرم آقای عبدالهی سیاسی نیست و ایشان یک فرد بزهکار هستند، این افراد به خانواده و بستگان وی هشدار داده اند که چنانچه احتمالا حکم اعدام ایشان اجرا شد حق ندارند وی را فعال سیاسی معرفی کنند یا برای وی مراسمی برگزار کنند. این موضوع بعنوان زمینه سازی دستگاه امنیتی نگرانی ها در مورد احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام محمد عبدالهی را افزایش داده است.
لازم به یادآوری است برخلاف ادعاهای نیروهای امنیتی، محمد عبدالهی ۳۳ ساله، متاهل و شهروند ساکن شهر بوکان به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کردی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر مهاباد محاکمه شده است و حکم اعدام وی، پس از تایید در دیوان عالی کشور در فرودین ماه سال جاری به صورت رسمی از سوی دایره اجرای احکام زندان مهاباد به او ابلاغ شده است.
منبع: هرانا

Monday, September 15, 2014

تفتیش منزل یک شهروند بهایی در شیراز


 ماموران وزارت اطلاعات در شهر شیراز به زور وارد منزل وحیده دانا شده و پس از بازرسی خانه،کتب، عکس‌ها و سی دی‌های مذهبی وی را مصادره کردند.
ماموران وزارت اطلاعات در شهر شیراز به دلایل نامعلومی در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۳ به منزل یک شهروند بهایی به نام «وحیده دانا» مراجعه کرده و علیرغم امتناع نامبرده از بازکردن درب منزل، ماموران به زور وارد منزل شده و پس از ارائه حکم بازرسی، اقدام به تفتیش کامل منزل و ضبط کلیه کتب، عکس‌ها و سی دی‌های مربوط به آیین بهایی نمودند و پس از ساعتی محل را ترک کردند.
قابل ذکر است در طی یک ماه و نیم گذشته، فشار بر شهروندان بهایی در شیراز رو به گسترش نهاده است که بجز آغاز تخریب گورستان بهاییان، شش شهروند بهایی به نام‌های بهیه معنوی‌پور، ادیب حق پژوه، شهرام منصور، سعید عابدی، وحید دانا و فرهاد سرافراز بازداشت شده‌اند و منازل شش شهروند بهایی دیگر مورد تفتیش قرار گرفته است.
منبع: هرانا

بازداشت مجدد «ساقی فدایی» شهروند بهایی در مشهد


 ساقی فدایی، شهروند بهایی ساکن مشهد پس از احضار به دادسرای انقلاب این شهر بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساقی فدایی، شهروند بهایی ساکن مشهد صبح روز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه پس از احضار به دادسرای انقلاب مشهد، بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شده است. قابل ذکر است نامبرده در تیر ماه سال جاری نیز حدود یک ماه در اداره اطلاعات مشهد بطور موقت تحت بازداشت بسر برده بود که به قید وثیقه آزاد شد.
لازم به یاداوری است مادر ساقی فدایی به نام «می‌‌خلوصی» به همراه دو شهروند بهایی دیگر به نامهای «شایان تفضلی» و «دری امری» که همزمان بازداشت شده بودند، بیش از سه ماه است همچنان در بازداشت موقت و بصورت بلاتکلیف نگهداری می‌شوند.
منبع: فعالان در تبعید

عدم اعزام عبدالفتاح سلطانی به بیمارستان به رغم وعده دادستانی


 به رغم وعده دادستانی، عبدالفتاح سلطانی امروز هم برای درمان به بیمارستان منتقل نشد.
به گزارش هرانا به نقل از جرس، هفته گذشته، منشی دادستانی از قول آقای خدا بخشی اعلام کرده بود که روز شنبه آقای سلطانی به بیمارستان اعزام خواهد شد؛ اما این وعده عملی نشد.
آقای سلطانی از کم خونی و تپش شدید قلب و مشکلات گوارشی رنج می‌برد و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود. اما با وجود پیگیری‌های مداوم برای مرخصی استعلاجی یا بستری شدن در بیمارستان٬ مسئولین موافقت نکرده‌اند.
عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری، عضو کانون مدافعان حقوق بشر و عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری است که به اتهامات تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، تبلیغ علیه نظام و دریافت جایزه حقوق بشر نورمبرگ توسط قاضی پیرعباس به ۱۸ سال حبس و تبعید به برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. حکمی که بعد از تجدید نظر خواهی و به ۱۳ سال و ۱۰ سال محرومیت از وکالت تقلیل یافت.
وی پیش ‌از این در سال ۱۳۸۴ بازداشت و مدت ۲۱۹ روز را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین گذرانده بود. قاضی مرتضوی او را به جاسوسی از طریق افشای اطلاعات پرونده موکلان خود متهم و به ۵ سال حبس و ۵ سال محرومیت از خدمات اجتماعی محکوم کرده بود، اما دادگاه تجدید نظر وی را از کلیه این اتهامات تبرئه کرد.
منبع: هرانا

شلیک نیروهای نظامی در روانسر و سردشت، دو کشته و زخمی بر جای گذاشت

kools
 تیراندازی نیروهای انتظامی در شهرهای روانسر و سردشت، یک کشته و یک مجروح بر جای گذاشت.
وبسایت «همه حقوق بشر برای همه در ایران»، به نقل از  منابع محلی گزارش داد که روز سه شنبه 19 شهریور،  آرش خدامرادی، جوان 17 ساله اهل روانسر، به ظن داشتن کالای قاچاق، هدف شلیک نیروی انتظامی قرار گرفته و کشته شد.
شهرستان روانسر، واقع در استان کرمانشاه، 70 کیلومتر با مرز میان ایران و عراق فاصله دارد. فقر و فراهم نبوذن شرایط کسب و کار، سبب گرایش برخی جوانان این منطقه به قاچاق سوخت و گازوئیل، است. جوانانی که هر از گاهی در کمین نیروهای انتظامی قرار می گیرند و با شلیک مستقیم مجروح یا کشته می شوند.
همزمان با کشته شدن آرش خدامرادی در روانسر، کولبر کرد با نام «رامیار ابراهیمی» اهل روستای «بیژوه» از توابع شهر سردشت، نیز هدف تیراندازی ماموران نیروی انتظامی قرار گرفته است.
به گفته شاهدان عینی، گلوله به ناحیه سر این کولبر کُرد اصابت کرده و به همین دلیل به یکی از مراکز درمانی شهر ارومیه انتقال یافته است.
گفته می‌شود، رامیار ابراهیمی به دلیل سختی جراحات در بخش (آی سی یو) بیمارستان در کما بسر می‌برد و پزشکان وضعیت جسمانی وی را وخیم اعلام کردند.
منبع: فعالان در تبعید

تلاش نماینده جمهوری اسلامی ایران برای قطع سخنرانی نماینده سودویند در جریان اجلاس حقوق بشر در ژنو

27.1.statment
روز دوشنبه 17 شهریور 1393، سازمان غیر دولتی سودویند، در جریان بیست و هفتمین اجلاس شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بحث عمومی در خصوص آیتم 2، نسبت به گزارش زید الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل موضعگیری کرد.
شعله زمینی، فعال حقوق بشر، در این سخنرانی به نمايندگى سازمان غیر دولتی سودويند، ابتدا ضمن هشدار در مورد ادامه درگیریها در سوریه، آن را منشا پیدایش گروههای افراطی همچون داعش، و تهدیدی جهانی خواند.
او همچنین ضمن استقبال از پیشنهاد زید الحسین، کمیسر عالی جدید شورای حقوق بشر مبنی بر پیوستن عراق به آی سی سی(دادگاه بين المللي جنايي)، نسبت به امکان گسترش درگیری های عراق به کشور همسایه، ایران هشدار داد.
هشدار شعله زمینی با دخالت و اعتراض نماینده جمهوری اسلامی در شورا مواجه و سخنرانی وی برای دقایقی قطع شد.
اعتراض نماینده جمهوری اسلامی ایران، به آنچه وی «سخنان خارج از موضوع در رابطه با آیتم 2 (موضوع جلسه)» می نامید، انجام می شد. اما اعتراض و درخواست نماینده جمهوری اسلامی ایران مبنی بر قطع صحبتهای شعله زمینی، با مخالفت رئیس شورا، و در خواست وی به ادامه صحبت نماینده سودویند، در راستای به روز کردن سازنده گزارش کمیسر عالی، شد.
در ادامه نمایندگان کشورهای فرانسه، انگلیس، آمریکا، ایرلند، کانادا، در واکنش به جنجال نماینده ایران، در حمایت از سودویند، خواهان ادامه سخنرانی شعله زمینی شدند.
نماینده کشور چین با اعلام اینکه از قوانین پیروی می کند، اعلام بی طرفی کرد. کوبا و پاکستان تنها کشورهای حامی نماینده ایران در این جنجال بودند که نهایتا به دستور رئیس شورا، این سخنرانی ادامه پیدا کرد.
ترجمه متن و ويدئوى سخنرانى شعله زمینی، که به نمايندگى از سازمان غير دولتى «سودويند» و به انگليسى ايراد شده، به شرح زير است:

پلیس ماکو طی یورش به یک مرکز پیشگیری از بارداری، پزشک و رئیس مرکز را بازداشت کرد

 ماموران نیروی انتظامی شهر ماکو با یورش به یک «مرکز پیشگیری  از بارداری» در این شهر، پس از پلمب این مرکز، «امیر تقی پور آغجه»، پزشک و رئیس این مرکز را بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل کردند.
بنا بر اطلاع «کمپین صلح فعالان در تبعید»، روز چهارشنبه 19 شهریورماه 1393،  دکتر “امیر تقی پور آغجه” پیش از این اعلام کرده بود که  تاکید رهبر جمهوری اسلامی ایران بر افزایش جمعیت و به دنبال آن مصوبه مجلس شورای اسلامی، مبنی بر ممنوعیت «وازکتومی و توبکتومی»، مخالف عرف و قوانین پزشکی بوده و وی به علت سوگند پزشکی که یاد کرده است، نمی تواند به این دستور عمل کند.
پیشتر به دنبال تاکید رهبر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر افزایش جمعیت، نمایندگان مجلس با 106رای موافق، 72رای مخالف و هشت رای ممتنع – از مجموع 207 نماینده حاضر؛  به «کلیات»  کلیات طرحی را به تصویب رساندند که در صورت تصویب جزئیات آن، کلیه اقدامات راجع به سقط جنین، عقیم سازی، وازکتومی، توبکتومی و هرگونه تبلیغات راجع به تحدید موالید در کاهش فرزندآوری ممنوع است و افراد متخلف به دو تا پنج سال زندانی محکوم می شوند.

Monday, September 8, 2014

تائید وزارت اطلاعات برای تحصیل درمقاطع کار‌شناسی ارشد و دکترا

یک منبع آگاه علت تاخیر در اعلام نتایج پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد را به طول انجامیدن استعلام وزارت اطلاعات از وضعیت داوطلبان مقاطع کار‌شناسی ارشد و دکترا اعلام کرد.
به گزارش  «محبت نیوز» یک منبع آگاه علت تاخیر در اعلام نتایج پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد را به طول انجامیدن استعلام وزارت اطلاعات از وضعیت داوطلبان مقاطع کار‌شناسی ارشد و دکترا اعلام کرد و گفت:" به دلیل حساسیت‌های به وجود آمده در جریان استیضاح وزیر علوم امسال این استعلام با دقت بیشتری صورت گرفته است."
این منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد علت تاخیر در اعلام نتایج پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد گفت: "براساس مصوبه سال ۷۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ وضعیت داوطلبان مقاطع کار‌شناسی ارشد و دکترا باید از سوی وزارت اطلاعات استعلام شود.
وی افزود: " امسال این استعلام به دلیل حساسیت‌های به وجود آمده در جریان استیضاح وزیر علوم به طول انجامید تا دقت در استعلام‌ها به اندازه کافی باشد و مشکلی پیش نیاید که البته تعداد بالای متقاضیان نیز در این امر موثر بوده است."
منبع: محبت نیوز

اخراج دانشجوی ارشد دانشگاه علامه

milad.omrani
میلاد عمرانی، دانشجوی دانشگاه علامه طباطبائی می گوید از دانشگاه اخراج شده است.
به گزارش دانشجونیوز، این فعال دانشجویی چپ، دیروز در صفحه فیسبوک خود نوشت: چهارشنبه هفته گذشته از طریق آموزش دانشگاه علامه مطلع شدم که فایل آموزشی ام بسته شده است. پس از پی گیری از طریق آموزش دانشگاه و سازمان سنجش مطلع شدم که پس از دو ترم تحصیل از دانشگاه اخراج شده ام.
عمرانی که از سال ۱۳۹۲ با تعهد، اجازه ی تحصیل در رشته ارشد فلسفه در دانشگاه علامه طباطبائی را پیدا کرده بود، حالا می گوید پس از ۲ ترم تحصیل اخراج شده است.
وی درباره علت اخراجش نوشته است: سازمان سنجش دلیل را بررسی مجدد پرونده و فشار وزارت اطلاعات مبنی بر ممانعت از تحصیل من اعلام کرد.
منبع: دانشجو نیوز

امید علی‌شناس فعال مدنی بازداشت شد


 امید علی‌شناس فعال مدنی روز پنج شنبه ١٣ شهریور ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امید علی‌شناس، فعال مدنی، صبح روز پنج شنبه ١٣ شهریور ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد.
گفتنی استiهمزمان بازداشت وی، نیروهای امنیتی به جستجوی کامل منزل مبادرت کرده و تمام وسایل شخصی از جمله کامپیو‌تر و کتاب‌های وی را با خود برده‌اند. از طرفی دیگر پیگیری‌های خانواده این زندانی برای کسب اطلاع از سرنوشت وی تا کنون نتیجه‌ای نداشته است و این امر موجب نگرانی شدید خانواده وی شده است.

Saturday, September 6, 2014

اطلاعات تکمیلی از موضوع فعالیت سهیل عربی، فعال اینترنتی محکوم به اعدام

4443
 سهیل عربی، فعال اینترنتی و زندانی بند 350 اوین، از طریق مدیریت یک صفحه در فیس بوک، در دو دادگاه جداگانه به سه سال حبس و اعدام محکوم شد.
بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، سهیل عربی، 30 ساله، از طریق مدیریت صفحه ای در فیس بوک با نام “نسلی که دیگر نمی خواهد سوخته باشد”، به تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، توهین به پیامبر متهم و در دو دادگاه جداگانه به سه سال حبس و اعدام، محکوم شد.
موضوع فعالیتهای این صفحه در فیس بوک که کمتر از چهار هزار نفر عضو دارد، مسائل روز جامعه و سیاست ایران در ایران بوده است.
سهیل عربی نزدیک به 10 ماه است که در زندان به سر می‌برد و هم اکنون در بند 350 زندان اوین است.
منبع: فعالان در تبعید

بازداشت جمعی از دگراندیشان مذهبی (مسیحیان غیر تثلیثی) در اصفهان

.
موج جدیدی از بازداشت نوکیشان مسیحی که از هفته های گذشته از تهران آغاز شده اکنون دامنه آن به برخی از شهرستانها رسیده است. بر اساس گزارشات، نیروهای امنیتی لباس شخصی جمعی از دگر اندیشان مذهبی ( مسیحیان غیر تثلیثی ) ساکن اصفهان که از اعضا ی خانگی جلسات مسیحی محسوب می شدند را بازداشت کردند.
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران (محبت نیوز) از اصفهان، پس از دستگیری یکی از فعالان دگر اندیش مذهبی شهر اصفهان با نام "محمد تسلیمی" در روز دوشنبه دهم شهریورماه ۹۳ ( اول سپتامبر 2014)، تعدادی دیگر از اعضای جلسات خانگی مسیحیان غیرتثلیثی اصفهان طی دو روز پی درپی بازداشت و به بند امنیتی زندان دستگرد اصفهان منتقل شدند.
به نقل از منابع خبری محبت نیوز از اصفهان ، در روز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه سالجاری نیز نیروهای امنیتی و اطلاعاتی با یورش به منزل یک زوج به نامهای "حمید رضا برهانی" و "زینب اکبری" پس از بازرسی از منزلشان آنها را نیز بازداشت و به بند ( الف طا ) زندان دستگرد كه در اختیار اداره اطلاعات اصفهان است منتقل نمودند.
این گزارش می افزاید در پی این رویداد ماموران امنیتی فرد دیگری بنام "سپیده مرشدی" از همفکران آنها را نیز بازداشت و به زندان دستگرد منتقل کردند.
همچنین روز دوشنبه ماموران لباس شخصی به خانه یکی دیگر از هم کیشان او به نام خانم "ملوک درویشی ( روحانی)" نیز یورش برده اند، اما با توجه به عدم حضور وی در منزل ماموران امنیتی کلیه ی اثاثیه و لوازم شخصی وی را مورد بازرسی قرار دادند . ماموران لباس شخصی همچنین از خانواده وی خواستند که روز بعد نامبرده خود را به زندان مرکزی اصفهان معرفی کند. در حالیکه از سرانجام این خانم ۶۰ ساله ، خبری توسط گروه های غیرتثلیثی موسوم به "کلیسای ایران" منتشر نشده است، فعالان حقوق بشر در ایران خبر دادند که وی صبح روز سه شنبه یازدهم شهریورماه توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد.
به این ترتیب در مجموع تا کنون پنج نفر از مسیحیان غیرتثلیثی ساکن اصفهان توسط ماموران امنیتی بازداشت شده اند .
منابع آگاه در اصفهان به « محبت نیوز» گفته اند ، محمد تسلیمی 41 ساله و از حدود ده سال قبل به این گروه که نام خود را "کلیسای ایران" می خوانند پیوسته است. ماموران پس از بازداشت وی که به نظر می رسد مسئولیت هماهنگی جلسات این گروه را بر عهده داشته، توانستند به اطلاعات بقیه اعضاء دست یافته و آنها را نیز بازداشت کنند.
محمد تسلیمی متاهل و دو فرزند دختر دارد. او پیش از این نیز در (سال 1389) در جریان موج دیگری از بازداشت ها در اصفهان از سوی اداره اطلاعات آن شهر احضار و به مدت سه ساعت مورد بازجوئی قرار گرفت که سرانجام با سپردن تعهد آزاد گردید . گفته می شود این بار ماموران برای یافتن بقیه اعضای جمع مذکور وی را تحت فشار بسیار قرار داده اند.
لازم به ذکر است مسیحیان غیر تثلیثی پیرو عقاید "ویلیام ماریون برانهام" واعظ معروف آمریکائی در قرن بیستم می باشد که در سال 1965 میلادی از دنیا رفت. این گروه که " برانهامیست" نیز نامیده می شوند ، با تعصب خاصی تعالیم این واعظ را پیروی می کنند . برانهام که در ابتدا یک مسیحی پروتستان پنطیکاستی بود بعدها عقاید ویژه ای ابراز نمود و ادعا می کرد آخرین نبی خدا بر زمین است !


در ایران برانهامیست ها که شامل عده محدودی در شهرهای کرج، رشت و شیراز و اصفهان می باشند، نام گروه و حلقه فكری خود را "كلیسای ایران" نامیدند. این نامگذاری در حالی است که آنها هیچ ارتباطی با كلیساهای ساختمانی و رسمی ایران نداشته و خود را از بدنه کلیساهای مسیحی ایران به طور کامل جدا می دانند. یکی از رهبران این گروه به نام "بهنام ایرانی" با حکم شش سال حبس اکنون در زندان به سر می برد و دوران محکومیت پنج ساله خود را می گذراند.
منبع: محبت نیوز

طرح رسمی اتهامات مرگ آور برای تنی از نوکشیان مسیحی در بند

3 nokish
 دست کم دو تن از نوکیشان مسیحی در بند به اتهام محاربهٔ با خدا و افساد فی‌الارض که در صورت محکومیت می‌تواند جان آنان را در معرض خطر قرار دهد و یک تن نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام تفهیم اتهام شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هفته گذشته در دادگاه انقلاب کرج به نوکیشان مسیحی دربند «رضا ربانی و عبدالرضا علی حق‌نژاد» اتهام محاربهٔ با خدا و افساد فی‌الارض تفهیم اتهام شد همچنین «بهنام ایرانی» دیگر نوکیش مسیحی دربند نیز برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» تفهیم اتهام شده است.
به گفته وکیل این نوکیشان مسیحی، طرح چنین اتهاماتی برای افرادی که در حوزه دین و اندیشه فعالیت داشته‌اند جای تعجب دارد و نمی‌تواند مصداقهای واقعی داشته باشد، او ابراز امیدواری کرد که این اتهامات در مراحل پیشرفته دادرسی از پرونده این شهروندان حذف شود.
لازم به اشاره است در قوانین موجود،‌ گاه عنوان افساد در کنار محاربه و‌ گاه به عنوان جرمی مستقل مطرح شده،‌ گاه مجازات مفسد به صورت دقیق و روشن بیان شده و‌گاه بدون تصریح به مجازات او، به همین مقدار بسنده شده است که مرتکب به مجازات مفسد یا محارب محکوم خواهد شد و این محکومیت می‌تواند یکی از چهار مجازات «۱ـ‌ قتل ۲ـ آویختن به دار ۳ـ اول قطع دست راست و سپس پای چپ ۴ـ نفی بلد» باشد.
در حال حاضر عبدالرضا علی حق‌نژاد، بازداشت شده ۲۷ مرداد ۹۰ و رضا ربانی، بازداشت شده آذرماه ۹۲ در ندامتگاه مرکزی کرج نگهداری می‌شوند و همینطور آقای بهنام ایرانی با محکومیت یکسال حبس تعزیری و اجرایی شدن ۵ سال حبس تعلیقی خود نیز در این زندان بسر می‌برد.
منبع: هرانا

آرش صادقی در محل کار توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شد


عصر روز شنبه 15 شهریور، آرش صادقی در محل كار خود واقع در خيابان آذربايجان توسط تعدادي لباس شخصي بازداشت شد.
بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، آرش صادقی، فعال دانشجویی که سابقه چندین بار بازداشت را دارد، پس از بازداشت در محل کار توسط نیروهای لباس شخصی، به مکان نامعلومی منتقل شد.
آرش صادقی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی در جریان سرکوب های پس ازانتخابات 88 اولین بار در تاریخ 18 تیر 88 بازداشت و بعد از 50 روز انفرادی، آزاد شد.
او مجددا در پی حوادث عاشورای 88 بازداشت و در 15 اسفند همان سال آزاد شد.
بر اساس این گزارش، آرش صادقی در شعبه های 28 و 26 دادگاه انقلاب تهران به ترتیب به 3 و 6 سال محکوم و در دادگاه تجدید نظر حکم 3 سال به برائت و 6 سال حبس تعزیری اش به 4 سال تعلیقی و 1 سال تعزیری کاهش یافت.
این فعال دانشجوی بعد از تحمل 18ماه حبس در حالی از زندان آزاد شد که بر اساس حکم دادگاه به یکسال حبس تعزیزی محکوم شده بود.
آرش صادقی در دوران زندان بارها به دلایل مختلف دست به اعتصاب غذا زده بود و در روز آزادیش نیز در اعتراض به وضعیت بیماران بند 350 در اعتصاب بود.
تا اين لحظه از علت بازداشت این فعال سابق دانشجویی، خبري در دست نيست .
منبع: فعالا در تبعید

Monday, September 1, 2014

سردبیر خبرگزاری آنا بازداشت شد

 عمار کلانتری سردبیر خبرگزاری آنا وابسته به دانشگاه آزاد ظهر امروز بازداشت شده است.
به گزارش هرانا به نقل از خبرگزاری آنا، حوالی ساعت ۱۳ بعد از ظهر امروز ماموران امنیتی به محل تحریریه خبرگزاری آنا مراجعه کرده و عمار کلانتری سردبیر این خبرگزاری را بازداشت کردند.
هنوز علت این بازداشت اعلام نشده است.
کلانتری، سردبیر سابق سایت انتخاب و از مدیران سایت‌های آینده و بازتاب، از حامیان آیت الله هاشمی رفسنجانی بود که پس از روی کار آمدن حمید میرزاده، به عنوان سردبیر خبرگزاری دانشگاه آزاد انتخاب شد.

بازداشت شهرام منصور، شهروند بهایی در شیراز

- نیروهای امنیتی شهرام منصور، شهروند بهایی ساکن شیراز را بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل کردند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز مورخ ۱۰ شهریورماه، نیروهای وابسته به وزارت اطلاعات در شهر شیراز با مراجعه به منزل شهرام منصور، شهروند بهایی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی را بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی موسوم به پلاک ۱۰۰ این شهر منتقل کردند. از اتهامات و دلایل این بازداشت اطلاعی در دست نیست.
لازم به توضیح است نیروهای امنیتی در شهر شیراز صبح امروز آقای فرهاد سرافراز دیگر شهروند بهایی ساکن این شهر را نیز به شکل مشابهی بازداشت ..و به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ منتقل کردند.