Saturday, August 30, 2014

یک خواننده در مشهد بازداشت شد

یک خواننده ۲۶ساله به دلیل تهیه آنچه که «شوهای مبتذل» اعلام شده در مشهد بازداشت شد.
به گزارش هرانا، روزنامه خراسان در شماره پنجشنبه ششم شهریور نوشت: «با اعترافات این خواننده که شوهای مذکور به صورت زیرزمینی تهیه شده است دیگر عواملی که در تولید آثار مبتذل نقش داشتند نیز تحت تعقیب قرار گرفتند.»
بر پایه این گزارش برخی از دخترانی که در تصاویر دیده می‌شوند نیز شناسایی شده‌اند و احضار آن‌ها به دادسرای مشهد ادامه دارد.
این روزنامه گزارش داده که «ماجرای فعالیت‌های زیر زمینی اعضای این شبکه در مشهد، زمانی لو رفت که قاضی ویژه مبارزه با جرایم رایانه‌ای در حال رصد فضاهای مجازی به کلیپی از یک خواننده معروف برخورد کرد که در تصاویر مبتذل آن، چند دختر جوان ایرانی نیز دیده می‌شدند و با توجه به تصاویر پشت صحنه منطقه فیلمبرداری شده، این احتمال قوت گرفت که شوی مبتذل به صورت زیرزمینی و در ایران تهیه شده است.»
نام خواننده بازداشت شده اعلام نشده است
منبع: هرانا

عروسک باربی هم جزو دشمنان علیه اسلام و ایران شد !


بنیادگرایان اسلامی برای توجیه شکست خود در تحمیل حجاب مطلوب شان به زنان و دختران، هر بار به چیزی بند می کنندگاه سخنانی می گویند که هیچ ربطی با به اصطلاح «تهاجم فرهنگی» غرب به جمهوری اسلامی ندارد؛ از جمله ساخت عروسک باربی.
به گزارش « محبت نیوز»، شهرزاد به نقل از ایسنا خبر داد؛ حسن میلانی، رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی، که در جمع مسئولان کارگروه‌های حوزه هنری این استان سخن می گفت، با اشاره به «تأثیر شگرف عروسک های باربی در میان دختران ایرانی»، اظهار داشت:" وقتی دختربچه ایرانی از دوران کودکی با عروسک باربی و ظاهر و ساختار شکلی این عروسک انس می‌گیرد، ناخودآگاه از آن الگویی برای آینده خویش ساخته و آرزوی مثل او شدن را درسر می‌پروراند."
به گفته وی، تمام «هجمه‌های فرهنگی دشمنان علیه اسلام و ایران» برای نفوذ به اعتقادات مردم و ایجاد تزلزل در افکار و اندیشه‌های ملت ایران به‌خصوص جوانان است و با استفاده از غفلت ما در پرداختن به ابزار هنر برای تبیین ارزش‌های اسلامی دربین کودکان و نوجوانان، درخصوص حجاب و عفاف بسیار حساب‌شده و هدفمند وارد شده و «بدون هیچ جنگ و جدالی اُبهت حجاب را در جامعه اسلامی شکسته‌» اند.

گفتنی است که، به گزارش دانشنامه ویکیپدیا، عروسک باربی در در مارس سال 1959 توسط شرکت «متل» تولید و روانه بازار شده و خانم روث هندلر این عروسک را با الهام از عروسکی آلمانی به نام «بیلد لیلی» ساخته است.
منبع:شبکه خبری مسیحیان

هشدار درباره عملکرد غیرقانونی ‌در فضای مجازی

 محمدعلی اسفنانی، عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، روز شنبه اعلام کرد که کسی حق ندارد به گفته او، ‌«در فضای مجازی خلاف قانون عمل کند.»
به گزارش هرانا به نقل از سایت باشگاه خبرنگاران جوان، او با اشاره به آنچه ترویج توهین به مقدسات در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه نامید، ‌گفت: مطابق قانون مجازات اسلامی، هر نوع توهین و اهانت به مقامات جرم محسوب می‌شود و قابلیت پیگیری دارد.
در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ که مورد استناد این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه قرار گرفته‌، توهین به مقدسات، معصومین و امامان شیعه، اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، رهبر جمهوری اسلامی و روسای قوای سه‌گانه عنوان مجرمانه دارد.
محمد علی اسفنانی هشدار داد در صورت ادامه این رویه در شبکه‌های اجتماعی، در این مورد تصمیم‌گیری صریح و مشخصی اتخاذ خواهد شد.
منبع: هرانا

افکار عمومی خشمگین است؛ گروگانها را آزاد کنید


در شرایطی که افکار عمومی آمریکا بشدت از قتل فجیع یک خبرنگار آمریکايی بدست تروریستهای اسلامی در سوریه خشمگین است، دولت آمریکا از رژیم تهران خواست شهروندان آمریکايی زندانی در ایران را فورا آزاد کند.

به گزارش رادیو فرانسه، همزمان با انتشار خبر تشدید تحریم‌ها، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز با صدور بیانیه‌ای از رژیم ایران خواست که روزنامه‌نگار و شهروندان آمریکایی اسیر را آزاد کند.

در این بیانیه‌ که در ‌سایت سفارت مجازی آمریکا منتشر شده آمده است: "ایالات متحده از رژیم ایران می خواهد امیر حکمتی، سعید عابدینی و جیسون رضائیان را برای بازگشت به خانواده هایشان آزاد کند و با ما برای یافتن رابرت لوینسون و آوردن او به خانه همکاری کند".

بیانیه ادامه می‌دهد: "امروز سومین سالگرد بازداشت شهروند آمریکایی امیر حکمتی است در حالی که از خانواده خود در ایران دیدار می کرد و بر اساس اتهامات نادرست جاسوسی"...

همچنین آمده است: "آقای لوینسون در ماه مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد"...

بیانیه وضعیت جیسون رضاییان را نیز شرح می‌دهد و می‌نویسد که وی در محلی نامعلوم در بازداشت است
منبع:ایران پرس نیوز.

Thursday, August 28, 2014

نقش وزارت اطلاعات دولت روحانی در احضار و تهدید فعالان مدنی


 گزارش‌های رسیده، از نقش وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی در تهدید برخی فعالان مدنی و سیاسی و تلاش برای اعتراف گیری از آن‌ها حکایت دارد.
به گزارش هرانا به نقل از کلمه، در اولین سالگرد فعالیت دولت یازدهم و در حالی که حسن روحانی رئیس جمهوری با شعار باز کردن فضای سیاسی، حاکم کردن تدبیر و بازگرداندن امید توانست رای اکثریت مردم را به خود جلب کند، گروهی از فعالان سبز و اصلاح طلب از سوی ماموران وزارت اطلاعات مورد تهدید قرار گرفته‌اند.
این فعالان مدنی و سیاسی که هویت آن‌ها نزد این منبع محفوظ است، با آنکه از حامیان روحانی در انتخابات ۹۲ و حتی فعالان ستادهای حامی وی بوده‌اند و هنوز هم در فعالیت‌های خود به حمایت و تقویت دولت می‌پردازند، در پایان اولین سال فعالیت دولت جدید از سوی بازوی امنیتی دولت زیر فشار قرار گرفته‌اند تا به اتهامات واهی اعتراف کنند و یا به همکاری با نیروهای امنیتی تن دهند.
بنا بر همین گزارش، ماموران امنیتی نه تنها به شیوه دوران سابق در اماکن عمومی به تعقیب و تهدید علنی این فعالان پرداخته‌اند، بلکه در موارد متعددی آن‌ها را به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار کرده و مورد بازجویی قرار داده‌اند.
اطلاع رسانی درباره حادثه پنجشنبه سیاه بند ۳۵۰ اوین، اعتراض به بازداشت خبرنگاران، ارتباط با رسانه‌های اصلاح طلب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مجازی از جمله اتهاماتی بوده که در بازجویی‌ها به احضارشدگان وارد شده است.
بازجویی‌های این فعالان، شدید و همراه با تهدیدهای غیر عادی بوده و از جمله به برخی از آن‌ها گفته شده که اگر نزدیکان و حتی خانواده خود را از این احضار‌ها مطلع کنند، باید منتظر عواقب غیر قابل پیش بینی، بازداشت‌های ناگهانی و حکم‌های طولانی مدت باشند.
در موارد دیگری نیز احضارهای این فعالان مدنی و سیاسی، با تماس با خانواده درجه یک ایشان و تهدید آن‌ها برای پذیرش اتهامات و اعتراف خلاف واقع از سوی احضارشدگان همراه بوده است.
به نظر می‌رسد که با وجود گذشت یک سال از استقرار دولت روحانی، هنوز وزیر اطلاعات وی نتوانسته بر مهم‌ترین تشکیلات امنیتی کشور مسلط شود و رفتارهایی از ماموران این وزارتخانه دیده می‌شود که فرا‌تر از خودسری‌های شخصی و باندی است و نوع جدیدی از سرکوب تحت لوای دولت تدبیر و امید را تداعی می‌کند.

قتل یک جوان ماهیگیر هرمزگانی بدست نیروی انتظامی

سلیمان میهندوست جوان ۲۵ ساله هرمزگانی، هنگام بازگشت از ماهیگیری مورد اصابت گلوله نیروی انتظامی قرار گرفت و در دم کشته شد.
 سلیمان میهندوست جوان ۲۵ ساله روستای «کلمتلی» هرمزگان هنگام بازگشت از ماهیگیری بواسطه شلیک مستقیم نیروی انتظامی به قتل رسید.
یکی از بستگان وی در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: «سلیمان میهندوست هنگامی که ساعت ۷ شب پانزدهم مرداد ماه قایق ماهیگیری خود را ترک کرده و سوار بر ماشین لندکروز به منزل باز می‌گشت، در نزدیکی اسکله با گلوله مستقیم پلیس کشته شد» وی تاکید کرد «ماموران نیروی انتظامی به خیال اینکه سلیمان قاچاقچی سوخت است به سر وی شلیک کرده بودند و البته قبل از شلیک هم هیچ دستور ایستی صادر نکرده بودند»
بر اساس گزارشات دریافتی، خانواده میهندوست نسبت به این قتل اعلام شکایت کرده‌اند و هر چند مقامات قضایی منطقه به صورت ضمنی خطاکار بودن نیروی انتظامی را اعلام کرده‌اند با این حال هیچ مامور خاطی در این رابطه تاکنون بازداشت نشده است.
لازم به ذکر است طی هفته جاری «محمد اورنگی» و «محمد عیسیایی»، دو شهروند هرمزگانی دیگر که هر دو نیز کمتر از ۲۵ سال سن داشتند به شیوه مشابهی توسط نیروی انتظامی به قتل رسیده‌اند.
منبع: هرانا

بازداشت یک شهروند به دلیل ارتباط با تشکلات مسیحی


یوسف حسن‌زاده، شهروند تهرانی، روز چهارشنبه مورخ ۲۹ مردادماه، به اتهام ارتباط با سازمانهای مسیحی خارج از کشور بازداشت شده است.
 آقای یوسف حسن‌زاده روز چهارشنبه ۲۹ مرداد در حالیکه برای خرید داروهای مورد نیازش به داروخانه مراجعه کرده بود توسط نیروهای امنیتی در آن محل بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است.
یکی از اعضای خانواده آقای یوسف حسن‌زاده در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: در طول این مدت پس از بازداشت، ایشان ۲ بار تماس تلفنی با منزل داشته‌اند و اعلام کرده‌اند که به علت ارتباط با اقوام مسیحیشان که در اروپا ساکن هستند، بازداشت شده‌اند. آقای حسن‌زاده در این تماس‌ها از محل نگهداری خود اظهار بی‌اطلاعی کرده است.
گفتنی است همسر وی تاکید می‌کند که آقای حسن‌زاده یک مسلمان است و تغییر مذهب نداده است.
منبع: هرانا

Sunday, August 24, 2014

محمد خطیبی در پی فعالیت فیس بوکی به ۶ ماه زندان محکوم شد


محمد رهنمای خطیبی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروههای قومیت گرا، در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز محاکمه و به ۶ ماه زندان محکوم شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد رهنمای خطیبی روز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۳ به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروههای قومیت گرا از طریق درج مطالب با مضمون مخالف نظام در فضای مجازی (فیس بوک)، در شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر محاکمه و به شش ماه حبس محکوم گردید.
گفتنی است محمد خطیبی، فعال مدنی آذربایجانی می‌باشد که پیش‌تر در جریان اعتراض به خشکاندن دریاچه اورمیه در ۱۳ فروردین۹۰ نیز بازداشت و در تیرماه‌‌ همان سال در شعبه ۱۰۴ جزائی تبریز محاکمه گردید.
همچنین در تیر ماه ۹۱ و همزمان با دستگیری‌های گسترده فعالین مدنی شهرستان سراب، مامورین امنیتی با ورود به منزل محمد خطیبی٬ خانه وی را مورد تفتیش قرار داده اما موفق به دستگیری وی نشده بودند.
همچنین وی در دی ماه ۹۱ به اتهام تبلیغ علیه نظام بعلت همکاری با نشریات سوسما و آغری بازداشت و به اداره اطلاعات این شهر منتقل و پس از تحمل یک ماه بازداشت، بهمن ماه‌‌ همان سال به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون ریالی از زندان مرکزی تبریز آزاد گردیده بود.
IMG2
منبع: هرانا

بازداشت و انتقال افشین شهبازی به زندان مرکزی تبریز


 افشین شهبازی فعال دانشجویی پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام تبریز بازداشت و برای سپری کردن باقیمانده محکومیت خود به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روز جاری یک‌شنبه ۲ مرداد ماه افشین شهبازی فعال دانشجویی آذربایجانی پس از مراجعه به اجرای احکام دادگاه انقلاب بازداشت و برای سپری کردن باقیمانده محکومیت خود به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.
یکی از نزدیکان این فعال دانشجویی به گزارشگر هرانا گفت: «افشین شهبازی عصر روز جاری از زندان باخانواده‌اش تماس گرفته و اعلام کرده که در بند قرنطینه زندان تبریز بسر می‌برد.»
افشین شهبازی به همراه ابراهیم رشیدی (ساوالان) روز ۳ بهمن ۹۰ در منزل دانشجویی خود در تبریز از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد.
وی پس از تحمل ۵۱ روز بازداشت در اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر انتقال و ۱۰ خرداد ۹۱ پس از ۴ ماه و ۷ روز بازداشت موقت با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.
افشین شهبازی در خرداد ماه ۹۱ در شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده و این حکم عینا از سوی شعبه ششم دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به تایید رسید.
وی پیش‌تر چندین بار بدلیل فعالیت‌های مدنی و هویت طلبانه بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفته بود.
منبع: هرانا

Thursday, August 21, 2014

دستگیری تعدادی از اعضای یک سازمان سیاسی

 شش تن از اعضای یک سازمان سیاسی در تاریخ ٢٠ فروردین ١٣٩٣ با حمله ماموران وزارت اطلاعات به منازل مسکونی آن‌ها واقع در شهریار پس از ضرب و شتم بازداشت شدند.
 حسن ابراهیمی، مهدی ابراهیمی، محمدرضا ذبیحی، منوچهر یوسفی، سمیه خلیلی و مهین سیار شرابی به اتهام ارتباط با سازمان علم حق و عدالت که سازمانی است سیاسی با تفاسیری متفاوت از مذهب، در تاریخ ۲۰ فروردین ماه سال جاری در پی حمله ماموران وزارت اطلاعات پس از ضرب و شتم بازداشت شدند.
یک منبع مطلع در اینباره به هرانا گفت : «همگی این افراد پس از دستگیری به مدت ١٢٠ روز در انفرادی ٨ سپاه رجایی شهر زندانی بودند و مورد بازجویی و شکنجه توسط شوکر و همچنین تحقیر آن‌ها با عریان کردن و ضرب وشتم و فحاشی شدید قرار گرفتند، بطوریکه منوچهر یوسفی در زیر شکنجه یکی از دنده‌هایش شکسته است.»
پس از ١٢٠ روز انفرادی و پرونده سازی در تاریخ ١۵ مرداد ١٣٩٣ آقایان را به زندان ندامتگاه مرکزی کرج و خانم‌ها را به زندان کچویی فردیس کرج منتقل کردند.
هم اکنون حسن ابراهیمی در سالن ٧، مهدی ابراهیمی در سالن ٩، محمدرضا ذبیحی در سالن ٨ و منوچهر یوسفی در سالن ١٠ زندان ندامتگاه مرکزی کرج به سر می‌برند.
منبع: هرانا
گفتنی است اتهام آن‌ها آنطور که در وضعیت قضایی حسن ابراهیمی به شماره پرونده ۸۰۶۱۵ آمده «عضویت در دسته یا جمعیت یا شعبه جمعیتهایی که در داخل کشور با هدف برهم زدن امنیت کشور تشکیل شده است» عنوان شده است.

ضرب و شتم محسن برزگر در زندان بابل توسط یک مجرم خطرناک

mohsen barzegar
محسن برزگر فعال دانشجویی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، در زندان متی کلای بابل مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
خبرگزاری هرانا گزارش کرده است روز گذشته یک مجرم خطرناک محکوم به اعدام، پس از درگیری لفظی با محسن برزگر، وی را مورد ضرب و شتم قرار داده است.
بر اساس گزارشات رسیده این مجرم خطرناک در حضور سایر زندانیان و سر وکیل بند زندان متی کلای بابل، ابتدا برزگر را به مرگ تهدید کرده و سپس ضرباتی را به بدن وی وارد کرده است.
گفتنی است محسن برزگر عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت و عضو ستاد دانشجوئی مهدی کروبی در بابل پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به مدت یک ماه در اداره اطلاعات شهرستان بابل بازداشت شد و از سوی دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ۱۰ ماه حبس تعزیری و یک سال محرومیت از تحصیل محکوم شده بود.
وی بار دیگر در جریان برگزاری تجمع ۲۵ بهمن سال ۸۹ بازداشت و به حکم دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ریاست قاضی باقریان به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.
پدر محسن برزگر در رابطه با این حادثه به هرانا گفته است: «ما با مسئولان زندان متی کلا صحبت کرده‌ایم و به ما قول پیگیری موضوع را داده‌اند.»
گفتنی است این اتفاق در حالی به وقوع پیوست که در گذشته نیز زندانیان سیاسی که دوره محکومیت خود را در زندان متی کلای بابل می‌گذراندند، مورد توهین و آزار و ضرب و شتم قرار گرفته بودند، اما مسئولان زندان برای جلوگیری از این وضعیت تا کنون اقدامی نکرده‌اند.

زندانی مسیحی فرشید فتحی، به زندان رجایی شهر کرج انتقال یافت

.
 کشیش فرشید فتحی بنا به دلایل نامعلومی از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج انتقال یافت.
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران « محبت نیوز» ، فرشید فتحی، نوکیش مسیحی و از رهبران کلیساهای خانگی صبح روز سه شنبه 28 مرداد ماه سالجاری،  از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج انتقال یافت.
تاکنون خبر و گزارشی از علت انتقال این زندانی مسیحی به زندان رجایی شهر کرج منتشر نشده است.
کشیش فرشید فتحی  متولد ۱۳۵۸ ( ۱۹۷۹میلادی) در دادگاه انقلاب اسلامی  به  اتهام « بر عهده داشتن سمت مسئول ارشد سازمان های خارجی در ایران و تهیه وجه مالی برای این سازمان ها» به شش سال زندان محکوم شد. اتهامی که همانند دیگر پرونده های مسیحیان با زبان سیاسی بیان شده است در حالی که وی تنها بخاطر ایمان به مسیحیت دستگیر شد.
زندانی مسیحی "فرشید فتحی" ، در روز یكشنبه ۵ دی ماه ۱۳۸۹ ( ۲۶ دسامبر ۲۰۱۰) در آستانه سال نو میلادی در یورشی گسترده و از پیش تعیین شده توسط ماموران امنیتی بازداشت شد در پی این حادثه نیز شمار بسیاری از شهروندان مسیحی و از اعضا کلیساهای خانگی در تهران و برخی شهرستانها نیز بازداشت شدند.
پیش از این کشیش سعید عابدینی شهروند ایرانی-آمریکایی که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است، از سوی مسئولین زندان اوین بدون اعلام قبلی و ذکر دلیل، از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج انتقال یافت.
زندان رجایی شهر کرج بعنوان یکی از پرخطرترین زندان های ایران، بصورت تبعیدگاه محل نگهداری بسیاری از زندانیان عقیدتی و سیاسی است. این زندان در سایه ی خودسری مسولان و مدیریت آن همواره شاهد موارد متعددی از شکنجه، تجاوز، قتل و سایر موارد نقض حقوق بشر بوده است.
با توجه به این نكته كه در حال حاظر شماری از زندانیان مسیحی در تهران و شهرستانها هم اكنون بدون هیچ دلیلی در زندان ها می باشند، وضعیت نامعلوم  این افراد موجی از نگرانی را در میان خانواده و سازمانهای فعال حقوق بشر در ایران موجب شده است .
موضوع زندانیان مسیحی و عقیدتی در ایران اکنون فقط مسئله خانواده های آنان نیست، امروزه این مصائب  به مسئله كلیسای ایران و به موضوعی برای دعا در دوران جفای كلیسا تبدیل شده است كه همه ایمانداران مسیحی از سراسر جهان در آن سهیم و شریك هستند.
منبع: محبت نیوز

ستایش رسانه‌های معتبر جهان از سیمین بهبهانییادبود "شیرزن ایران" در رسانه‌های معتبر جهان

درگذشت سیمین بهبهانی انعکاس وسیعی در رسانه‌های معتبر جهان داشته است. بسیاری از این رسانه‌ها از کلام صریح این شاعر بزرگ ایرانی در انتقاد از اوضاع نابسامان اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در ایران و نوآوری‌های هنری او سخن گفته‌اند.

  نشریه آلمانی "اشپیگل" در گزارشی مفصل به زندگی، آثار و تاثیر سیمین بهبهانی پرداخته است. در این گزارش آمده است: «بهبهانی همواره کلامی صریح و روشن برای چالش با انقلاب اسلامی و مبارزه برای حقوق زنان می‌یافت و این کلام صریح بود که برای او لقب "شیرزن ایران" را به ارمغان آورد. او با مجازات اعدام مخالفت می‌کرد و به عنوان رئیس کانون نویسندگان ایران چهره‌ای مهم در زندگی فرهنگی ایران بود.»

  این نشریه درباره نوآوری بهبهانی در غزلسرایی نوشته است: «بهبهانی نقش‌ها را در غزل تغییر داد و درباره مردان به غزلسرایی پرداخت. او با گنجاندن رویدادهای روزمره و گفت‌وگو در غزل سبک جدیدی را آفرید که موجب شهرت او شد.»

  "اشپیگل" همچنین اشاره می‌کند به این‌که بهبهانی در سال ۱۹۹۹ به دلیل مبارزات خود برای آزادی بیان نشان "کارل فون اوسیتسکی" را دریافت کرد و شماری از سروده‌های بهبهانی در کتابی با عنوان "Jenseits von Worten" در آلمان منتشر شده است.

  روزنامه "راینیشه پست" می‌نویسد که آثار بهبهانی پس از انقلاب ۱۹۷۹ بیش از هر چیز متمرکز بر مبارزات اجتماعی پس از این انقلاب، از جمله مبارزه برای احقاق حقوق زنان بود.
 1. "یورو نیوز" گزارش ویدئویی خود درباره سیمین بهبهانی را با "او شیرزن ایران بود" آغاز می‌کند. در این ویدئو می‌شنویم که بسیاری از سروده‌های بهبهانی درونمایه ترانه آهنگسازان بوده است. ویدئو همچنین نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور آمریکا، باراک اوباما، در یکی از پیام‌های دوستی خود به مردم ایران چند بیت از شعر "دوباره می‌سازمت وطن" از سیمین بهبهانی را نقل می‌کند.

  این پیام را اوباما در سال ۲۰۱۱ فرستاده و در آن به ممنوع الخروج بودن بهبهانی اشاره می‌کند و می‌گوید او شاعری است که اگر چه نمی‌تواند ایران را ترک کند "اما کلامش جهان را متاثر می‌سازد".

  بهبهانی از جمله در سال ۲۰۱۰ اجازه شرکت در مراسمی در پاریس به مناسبت روز جهانی زن را نیافته بود.

Tuesday, August 19, 2014

یکی از زنان معترض در جریان مسابقات والیبال همچنان در بازداشت بسر میبرد


با وجود گذشت ۵۸ روز همچنان یکی از بانوانی که در تجمع برای حضور بانوان در استادیوم آزادی به قصد تماشای مسابقات والیبال شرکت کرده بود در بازداشت بسر می‌برد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۳۰ خرداد ماه سال جاری تعدادی از زنان و دختران ایرانی برای حضور در استادیوم آزادی و تماشای مسابقات والیبال در جلوی درب غربی ورزشگاه آزادی تجمع کردند که این تجمع با خشونت و حمله پلیس روبه رو شد.
در این تجمع ۱۵ تن از بانوان معترض توسط نیروهای انتظامی بازداشت و به بازداشت‌گاه وزرا منتقل شدند. عصر‌‌‌ همان روز اکثر بانوان بازداشت شده پس از اخذ تعهد و گرفتن عکس از ایشان آزاد شدند.
از این میان یکی از شرکت کنندگان (غ.ق) با وجود گذشت ۵۸ روز کماکان در بازداشت بسر می‌برد.

دیده‌بان حقوق بشر: دهها نفر بطور غیر قانونی در کرج زندانی هستند


– یک گزارش تازه دیده‌بان حقوق بشر حاکیست ده‌ها تن از زندانیانی که در شهر کرج در ایران در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند، فقط به دلیل انجام اقداماتی که حق اساسی انسانی آن‌ها بوده به زندان افتاده‌اند.
 در این گزارشِ ۵۹ صفحه‌ای آمده، زندانیان سیاسی که در کرج دوران حبس خود را می‌گذرانند، شامل جمعی از مخالفان سیاسی، روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان – یک وکیل و شماری از فعالان حقوق اقلیت‌های مذهبی و فعالان کارگری می‌شود.
دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید این افراد با اتهاماتی مبهم که در مواردی به صورت گروهی علیه آن‌ها مطرح شده، در زمینه‌ آنچه دستگاه قضایی ایران «تهدید امنیت ملی» می‌خواند، گناهکار شناخته شده و به زندان افتاده‌اند.
دیده‌بان حقوق بشر از مقام‌های ایران خواسته که کلیه زندانیان سیاسی را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند.
منبع:بی بی سی

شهرام چینیان می‌اندوآب به سلول انفرادی منتقل شد

شهرام چینیان می‌اندوآب زندانی بهایی بند زندانیان خطرناکِ زندان رجایی شهر به سلول انفرادی منتقل شد.
 شهرام چینیان می‌اندوآب شهروند بهایی که دوران محکومیت خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری می‌کند، چندی پیش از بند زندانیان سیاسی و عقیدتی، به بند ۱ سالن ۲ این زندان در میان زندانیان خطرناک منتقل شد.
طی روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد ماه این زندانی به نگهبانی احضار و از آنجا به سلول‌ انفرادی منتقل گردید.
یکی از زندانیان این بند به گزارشگر هرانا گفت: «شهرام چینیان توسط امیریان و چندتن از زندانبانان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود و لباس‌هایش پاره شده بود. رئیس زندان مردانی هم بدون اجازه شورا دستور انتقال شهرام چینیان به سلول انفرادی را صادر کرده است.»
شهرام چینیان در اسفند ۱۳۸۷ دستگیر و در ۱۲ اسفند ۱۳۸۸ با ارائۀ جواز کسب به عنوان وثیقه آزاد شد. وی در این مدت تا زمان آزادی‌اش در زندان اوین بازداشت بود.
آقای چینیان در شعبۀ ۲۸ دادگاه انقلاب به ۸ سال زندان محکوم شد و در حالی که حکم او در روند تجدید نظر قرار داشت، در ۲۵ دی ۱۳۹۰ احضار و حین مراجعه دستگیر و در اوین زندانی شد.
منبع: هرانا

بهنام ابراهیم‌زاده در دوازدهمین روز اعتصاب غذا


– بهنام ابراهیم‌زاده فعال کارگری که به تازگی از بند ۲۰۹ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شده است در دوازدهمین روز اعتصاب غذای خود بسر می‌برد.
 بهنام ابراهیم‌زاده که روز سه‌شنبه ۲۱ مرداد ماه از بند ۲۰۹ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شده از ۱۲ روز پیش به اعتصاب غذا دست زده است.
وی اکنون در بند زندانیان خطرناک که به مجازاتهای سنگین محکوم شده‌اند نگهداری می‌شود و خواستار بازگشت به زندان اوین و درمان مشکلات جسمی‌اش برای پایان اعتصاب غذا شده.
یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: «سه روز پیش بهنام را به بند ۲ که به دارالقرآن معروف است منتقل کردند ولی چون بهنام حاضر نشد به اعتصاب خود پایان دهد به دستور مردانی رئیس زندان مجددا به بند یک بازگردانده شد.»
گفتنی است، بهنام ابراهیم‌زاده فعال کارگری که از سوی دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده و در حال سپری کردن چهارمین سال محکومیت خود است در تاریخ ۲۲ خرداد ۸۹ توسط ماموران امنیتی دستگیر شد و در دادگاه انقلاب ابتدا به ۲۰ سال زندان محکوم و حکم وی در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.
منبع: هرانا

تبعید فرشید فتحی، زندانی مسیحی به زندان رجایی شهر کرج


 فرشید فتحی شهروند مسیحی و رهبر یکی از کلیساهای خانگی از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.
 صبح روز جاری، به دلایل نامعلومی، فرشید فتحی، نوکیش مسیحی و رهبر یکی از کلیساهای خانگی از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.
لازم به ذکر است، آقای فتحی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در سازمان ایلام و جمع آوری کمک مالی برای این سازمان مسیحی و تبلیغ علیه نظام از طریق تبشیر مسیحیت به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است. نامبرده در یورش گسترده و سازمان یافته به مسیحیان ایران در آستانه سال نو میلادی ۵ دی ماه ۱۳۸۹ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود.
منبع: هرانا

سیمین بهبهانی، بانوی غزل ایران، درگذشت
امروز در اخبار خوندم سیمین بانو بر اثر ایست قلبی به این دنیا بدرود گفت. 
سیمین بهبهانی که بانوی غزل پارسی و از چهره های "پيشرو در جنبش برابرى خواهى زنان ايران"  بود در نخستین ساعات بامداد سه شنبه بیست و هشتم مرداد ماه پس از نزدیک به دو هفته کما، بر اثر "ایست قلبی و تنفسی" چشم از جهان فروبست.فعالیتهای او در زمینه مبارزه نقص حقوق بشر به قدری تاثیر گذار بود که حاکمان مذهب زده از جمله علی خامنه ایی را به وحشت انداخته  تا جایی که او در یکی از جلسات سخنرانی گفته بود این زن عاقبت به خیر نمی شود!

زنی را می شناسم من
که شوق بال و پر دارد
ولی از بس که پُر شور است
دو صد بیم از سفر دارد
زنی را می شناسم من
که در یک گوشه ی خانه
میان شستن و پختن
درون آشپزخانه

سرود عشق می خواند

یادش گرامی باد
حسام عطارزاده

Monday, August 18, 2014

احضار تلفنی و بازداشت یک شهروند بهایی


 روحیه قوامی نیک شهروند بهایی ساکن کرج در پی احضار تلفنی به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روز یک‌شنبه ۲۶ مرداد ماه روحیه قوامی نیک شهروند بهایی ساکن کرج در پی احضار تلفنی به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در کرج بازداشت و هنگام ظهر به زندان اوین منتقل شد.
وی که دارای یک دختر ۴ ساله است تا لحظه تنظیم این خبر موفق به تماس با بستگان خود نشده است.
گفتنی است، از اتهامات و علت بازداشت این شهروند بهایی اطلاع دقیقی در دست نیست.
منبع: هرانا

دستگیری کامنت گذار سایت های خبری در ایران


 رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی شرق استان تهران از دستگیری عامل نشر اکاذیب در قسمت نظرات یکی از سایت‌های خبری خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ محمدی در تشریح این خبر گفت: در پی اقدامات اطلاعاتی و فنی صورت گرفته در فضای مجازی فردی که اقدام به انتشار مطالب کذب در بخش نظرات و پیشنهادات یکی از سایتهای خبری شهرستان ورامین می‌کرد شناسایی و بررسی موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان پلیس فتا استان قرار گرفت.
وی افزود: «با انجام یکسری اقدامات اطلاعاتی محل سکونت عامل نشر اکاذیب شناسایی و با هماهنگی مقامات قضایی وی دستگیر شد.»
این مقام انتظامی ادامه داد: «متهم در ابتدا موضوع را انکار می‌کرد اما پس از مواجهه با مستندات محکم پلیس لب به اعتراف گشود.»
منبع: هرانا

Friday, August 15, 2014

دو عکاس با شکایت مقام دولتی، به ۷۵ ضربه شلاق محکوم شدند

 با شکایت دولت و بر اساس حکم اولیه شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی قزوین دو تن از عکاسان قزوینی به اتهام «توهین» جمعا به ۷۵ ضربه شلاق محکوم شدند.
به گزارش صدای قزین، یکی از عکاسان که با شکایت مشاور فرهنگی استاندار و رئیس سازمان میراث فرهنگی قزوین به دادگاه احضار شده بود، به صدای قزوین گفت: بر اساس حکم اولیه شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی قزوین بنده با اتهام توهین به ۲۵ ضربه شلاق محکوم شدم و عکاس دیگر نیز به همین اتهام به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.
به نظر می‌رسد این حکم به دلیل انتشار یادداشتی است که این دو درباره یکی از کتاب‌های مشاور فرهنگی استاندار نوشته بودند. این یادداشت باعث شد تا مشاور فرهنگی استاندار از این دو عکاس قزوینی شکایت کند.
منبع: هرانا

کشیش زندانی در ایران توسط اعضای «داعش» به «مرگ» تهدید شد

.
گروهی از زندانیان سنی که خود را هم‌صف با دولت اسلامی (عراق و شام)، «داعش»، نامیده‌اند، کشیش آمریکایی ایرانی‌تبار، سعید عابدینی را به مرگ‌ تهدید کرده‌اند.

به گزارش « محبت نیوز» نغمه عابدینی، همسر کشیش آمریکایی ایرانی‌تبار، سعید عابدینی که در ایران در زندان است، به خبرگزاری رویترز گفته است که همسرش از سوی زندانیانی که خود را هم‌قطاران «داعش» نامیده‌اند، تهدید به مرگ شده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد ، خانم عابدینی، ۲۳ مرداد به خبرگزاری رویترز گفت علاوه بر نبود مراقبت‌های بهداشتی و مشکلات غذایی، هم‌بندان همسرش گفته‌اند گروهی از زندانیان سنی که خود را هم‌صف با دولت اسلامی (عراق و شام)، «داعش»، نامیده‌اند، او را به مرگ‌ تهدید کرده‌اند.

رویترز می‌گوید مشخص نیست این زندانیان عراقی هستند یا ایرانی.

سعید عابدینی، کشیشی تبشیری ۳۴ ساله، شهروند آمریکا و از تبار ایرانی‌ست؛ او در سفری به ایران به اتهام «راه‌اندازی کلیساهای خانگی» و «اقدام علیه امنیت ملی» به هشت سال زندان محکوم شده است.

خانواده آقای عابدینی می‌گویند که او برای «دیدار با خانواده و تاسیس یک پرورشگاه» به ایران رفته بود و هدف دیگری از سفر خود نداشت.

سعید عابدینی «تهدیدی» را که از آن مطلع شده به مادرش که برای ملاقات او به زندان رجایی‌شهر رفته بود، گفته است.

نغمه عابدینی به رویترز می‌گوید همسرش «پیشتر نیز به خاطر تغییر دین به مسیحیت هدف تهدید قرار گرفته بود. ما اکنون متوجه شده‌ایم که اعضای زندانی «داعش» نیز گفته‌اند، او هدف شماره یک آنهاست».

به گفته خانم عابدینی، همسرش در «بخشی مشترک ولی بندی جدا» از کسانی که «اعضای دولت اسلامی» نامیده، نگهداری می‌شود. به گفته او سعید عابدینی می‌ترسد اتاق خود را برای پیوستن به زندانیان دیگر برای هواخوری ترک کند.

نغمه عابدینی در عین حال گفته است فرزندان این زوج یک ویدئو برای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، تهیه کرده‌اند که در آن از اوباما می‌خواهند پدرشان را سالم به خانه بازگرداند.

رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی در بهمن ماه سال گذشته خواستار آزادی سعید عابدینی شده بود. مقام‌های آمریکایی بارها از حکومت ایران خواسته‌اند سعید عابدینی، و همینطور امیر میرزایی حکمتی، دیگر شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار که در ایران به اتهام جاسوسی در زندان است، را آزاد کند.

به گزارش صدای امریکا، وزارت امور خارجه ایالات متحده، در آخرین گزارش سالانه خود در مورد وضعیت آزادی‌های مذهبی در کشورهای مختلف جهان که اوایل مرداد ماه منتشر کرد، با اشاره به تشدید محدودیت‌ها علیه اقلیتهای مذهبی در ایران، اعلام کرد ایران سعید عابدینی را صرفن به دلیل باورهای دینی او به حبس محکوم کرده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا، در این گزارش، مجددن تاکید کرد که واشنگتن به تلاش خود برای آزادی او ادامه خواهد داد.

وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا نیز در همان روز در سخنانی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در تشریح گفتگوهای هسته‌ای با ایران و در واکنش به اظهارات کسانی که خواستار گفتگو درباره حقوق بشر در ایران در این گفتگوها هستند، گفت «در صورت نیاز ما هیچ ابایی از افزایش فشار بر ایران نخواهیم داشت، خواه در ارتباط با وضعیت بد حقوق بشر و حمایت از تروریسم، خواه دشمنی با اسرائیل و یا زندانی کردن فعالان سیاسی.»

خانم شرمن در ادامه افزود «ما به ایران فشار می‌آوریم تا دو شهروند آمریکایی، امیررضا حکمتی و سعید عابدینی را آزاد کند و همچنین در یافتن رابرت لوینسون که از سال ۲۰۰۷ ناپدید شده است، به ما کمک کند.»

تفهیم اتهام مجدد دانشجوی زندانی، پس از ضرب و شتم در سالن ملاقات

روز پنج شنبه 23 مرداد، محمد مهدی ابیات، دانشجوی 22 ساله رشته کامپیوتر که دوران حبس خود را در زندان رجایی شهر کرج می گذراند، در خصوص  توهین به ماموران زندان، تفهیم اتهام شد!
بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، تفهیم اتهام  مهدی ابیات توسط بازپرس سالاری در محوطه زندان در حالی صورت گرفته که وی پیشتر روز چهارشنبه 31 اردیبهشت سال جاری، هنگام ملاقات با خانواده اش، توسط زندانبانان مورد یورش و ضرب و شتم شدید قرار گرفته بود و از ملاقات با خانواده اش منع شد.
ضرب و شتم این دانشجو در مقابل چشمان خانواده اش، با اعتراض شدید آنها همراه شد اما زندانبانان به جای رسیدگی به اعتراضات این خانواده، خواهر این زندانی سیاسی را به حدود 2 ساعت بازداشت و مورد تهدید و اذیت و آزار قرار دادند.
مهدی ابیات همچنین روز شنبه 3 خرداد، پس از شکایت از  ماموران زندان، به سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر منتقل شده بود.
محمدمهدی ابیات، از زندانیان پس از انتخابات سال 1388 می باشد. او پس از  بازداشت، مدتی به قید وثیقه از زندان آزاد شد اما نهایتا در دادگاه انقلاب به تحمل 15 ماه زندان محکوم شد.
وی که در حال حاضر در سالن 12 زندان رجایی شهر دوران محکومیت خود را می گذراند، با خطر صدور حکم جدید مواجه است.
منبع: فعالا در تبعید

خدا نور است و ذره ای تاریکی در او وجود نداردنخبگانی که ماندند، نخبگانی که رفتند.


این تصویر مربوط به سال 1374 است. مریم میرزاخانی، برنده جایزه فیلدز ریاضیات، نفر سوم از سمت راست در کنار هاشمی رفسنجانی، حدادعادل و نجفی. 
میرزاخانی و احتمالاً اغلب دیگر دانش آموزان نخبه ای که در این عکس دیده میشوند از ایران مهاجرت کرده اند. این افراد بهمراه بسیاری دیگر از مهاجرین تحصیلکردگان ایرانی از کشور خارج شده اند.
و اما آنان که ماندند چه شدند:
- میترا عالی، دانشجوی نخبه دانشگاه شریف، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته بیومتریال دانشگاه صنعتی شریف، رتبه ٧ کنکور کارشناسی ارشد و عضو بنیاد ملی نخبگان، پس از انتخابات ۸۸ بازداشت شد.
- امید کوکبی، نخبه ایرانی دانشجوی فوق دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا و همچنین برگزیده المپیاد فیزیک، در بهمن ماه سال ۸۹ به ایران سفر کرد و هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و همچنان زندانی است.
- علی اکبر محمدزاده، دانشجوی نخبه دانشگاه شریف پس از اعتراضات جنبش سبز در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، هنگام خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به شش سال حبس محکوم شد.
- امین نیایی فر، دانشجوی نخبه دانشگاه تهران به اتهام توهین به احمدی‌نژاد در دادسرای اوین شلاق خورد و مدتی را در اوین زندانی بود. امین نیایی فر، دانشجوی ممتاز رشته مهندسی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران.
- آرمان رضاخانی، دانشجو، برگزیده دهمین جشنواره خوارزمی از نخبگان ممتاز کشوری در المپیاد ریاضی، مکتشف قانونی در ریاضی بنام قانون مربعات و مثلثاث رضاخانی و مخترعی جوان در زمینه هایی چون سازه های معماری و کمک آموزشی فرکتال پس از حوادث ۸۸ بازداشت شد. وی پس از دریافت بورس چهار ساله از دانشگاه تگزاس اِی اَند اِم هم اکنون در رشته مهندسی کامپیوتر همین دانشگاه درحال ادامه تحصیل می باشد.
- جواد علیخانی، دانشجوی دورۀ دکترای دامپزشکی دانشگاه شهید چمران ابتدا در مهر ماه سال ٨۶ و سپس در دوم خرداد ١٣٨٩ برای بار دوم بازداشت شد و از سوی دادگاه انقلاب به سه سال حبس محکوم شد.
- احسان عبده تبریزی، دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه دورهام انگلستان، یکی از زندانیان حوادث پس از انتخابات. مهم ترین اتهام احسان عبده حضور در تجمع های اعتراضی ایرانیان خارج از کشور در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن است و به همین دلیل به پنج سال زندان محکوم شد.
- حامد صابر از نخبگان و فارغ التحصیلان دبیرستان علامه حلی تهران و رشته مهندسی سخت افزار کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، اخذ مدال برنز المپیاد کامپیوتر کشوری، از عکاسان فعال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، که عکس‌های وی در بسیاری از مجلات، خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌های خبری و اجتماعی بین المللی انتشار یافته بود در روز ٣١ خرداد ماه ۸۹ بازداشت شده بود.
- سروش ثابت برنده‌ی مدال برنز المپیاد کامپیوتر سال ۱۳۸۱، نفر دوم المپیاد خوارزمی در رشته‌ی ریاضی سال ۱۳۸۱ و رتبه‌ی اول کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۳۸۸، بمدت دو سال به حبس محکوم شد.
- و بسیاری دیگر از دانشجویان و شخصیتهای برجسته‌ی علمی کشور که طی سالهای گذشته بازداشت و زندان شدند.
تهیه گزارش: علی آزادان
عکس از سایت انتخاب
از صفحه ی عکسهای تاریخی


منبع:
کارگاه آموزشی شهروندیار

Wednesday, August 13, 2014

دستگیری گروهی از فعالان عرب در اهواز

روز یکشنبه مورخ ۱۹ مردادماه ساعت ۵ صبح نیروهای اطلاعاتی عده‌ای از فعالان عرب شهر اهواز را در کوی علوی (حی الثوره) این شهر دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، درپی مشارکت در مراسم دیدار و تبریک عید فطر به خانواده‌های فعالان سیاسی جان باخته و نیز خانواده‌های زندانیان سیاسی عرب، چندین تن از فعالان عرب در شهر اهواز بازداشت شدند. در مراسم مورد اشاره که مرتبط با بازداشت این شهروندان است همچون سالهای قبل تعدادی از فعالان و شهروندان عرب بصورت دسته جمعی و با هدف حمایت و همدلی با خانواده‌های زندانیان و جان باختگان سیاسی به دیدار آنان در مناطق ملاشیه، کوت عبدالله، کوی علوی و دیگر محله‌های عمدتا عرب نشین اهواز رفتند.
در پی این مراسم و پس از گذشت ۱۳ روز از عیدفطر بعنوان مبدا زمانی این برنامه، روز یکشنه مورخ ۱۹ مردادماه، در ساعت ۵ صبح تعدادی از فعالان عرب توسط نیروهای امنیتی در منازل شخصی خود بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شدند، تاکنون هویت ۵ تن از بازداشت شدگان برای این خبرگزاری محرز شده است، هر چند گزارشات دریافتی تعداد بازداشت شدگان را بیش از این ذکر می‌کند.
محمد بترانی به همراه دو تن از برادران خود همچنین عباس سواری و محمد صیاحی هویت این بازداشت شدگان اعلام می‌شود که در این میان آقای صیاحی سابقه چندین بازداشت پیش از این را دارد.
لازم به یادآوری است پیش از این نیز در روز ۷ مردادماه، مصادف با عید فطر و برنامه جمعی دیدار با خانواده جانباختگان و زندانیان سیاسی عرب، آقای اسد صالحی بازداشت و طی روزهای اخیر به زندان سپیدار اهواز منتقل شده است.
منبع: هرانا

حکم توقیف ۶ ماهه برای روزنامه «بهار»


 شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور حکم شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران در پرونده روزنامه بهار را تایید کرد.
به گزارش ایرنا، روزنامه بهار از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی به شش ماه توقیف و سعید پور عزیزی مدیر مسئول آن به ۹۱ روز حبس تعزیری با دو سال تعلیق محکوم شده است.
در حالی که روزنامه بهار از ششم آبان ماه توقیف شده است، اما گفته می شود شش ماه حکم توقیف این روزنامه از زمان قطعی شدن رای دادگاه در دیوان عالی کشور محسوب خواهد شد.
روزنامه بهار اول آبان ماه سال گذشته مقاله ای را با عنوان “امام؛ پیشوای سیاسی و یا الگوی ایمانی؟” منتشر کرد و سپس به دلیل برخی مطالب آن مقاله، مسوولان این روزنامه با انتشار نامه ای در تاریخ چهارم آبان ماه از توقف خودخواسته انتشار “بهار” خبر دادند. ششم آبان ماه نیز با حکم هیأت نظارت بر مطبوعات روزنامه بهار توقیف و پرونده آن به قوه قضاییه ارسال شد.
شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه، مدیر مسوول روزنامه بهار را احضار و برای وی قرار وثیقه صادر کرد که به علت فراهم نبودن وثیقه و پایان وقت اداری، سعید پورعزیزی در بازداشتگاه دادسرای اوین زندانی و در نهایت شامگاه سیزدهم آبان ماه با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
دادگاه رسیدگی به اتهامات مدیر مسئول روزنامه بهار ۱۵ دی ماه سال ۹۲ به اتهام اشاعه فحشا و منکرات و انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر مطالب خلاف موازین اسلامی، ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه، اهانت به دین اسلام و مقدسات آن، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و انتشار مطالب علیه اصول قانون اساسی در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی و با حضور اعضای هیات منصفه مطبوعات برگزار شد. در نهایت دادگاه اوایل اسفند ماه سال گذشته حکم این پرونده را صادر کرد که با اعتراض مدیر مسئول روزنامه بهار، پرونده برای رسیدگی در مرجع تجدید نظر به شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور ارسال شد.
بعد از این پرونده، مدیر مسئول روزنامه بهار چهارم خرداد ماه امسال با شکایت دادستانی تهران و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع، ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد می کند و نقل مطلب از گروه های مخالف داخلی به نحوی که تبلیغ آن گروه ها محسوب می شود، در شعبه ۷۶ به ریاست قاضی مدیر خراسانی محاکمه شد که هیات منصفه مطبوعات متهم را در عناوین اتهامی یاد شده مجرم شناخت و مستحق تخفیف در مجازات ندانست.
هنوز حکم این پرونده صادر نشده است.
منبع: هرانا

امید کوکبی، چهار سال حبس بدون حتی یک روز مرخصی


 به دنبال انتقال ۷۵ زندانی از بند ۳۵۰ اوین، امید کوکبی نخبه علمی کشور نیز به قرنطینه بند ۷ زندان اوین منتقل شده است.
به گزارش کلمه، قرنطینه بند ۷ زندان اوین تنها برای اقامت یکی دو روزهٔ زندانیان تازه وارد ساخته شده و کاربری آن نیز جز این نبوده و به دلیل شرایط نامساعد از جمله نبود هواخوری مناسب و عدم وجود هرگونه امکانات زندگی، امکان اقامت طولانی در آنجا وجود ندارد، در حالیکه مسئولان زندان اوین این زندانیان را برای نگهداری طولانی مدت به این بند منتقل کرده‌اند.
امید کوکبی، از نخبگان جوان ایرانی است که به دلیل حاضر نشدن به همکاری با نهادهای نظامی- امنیتی در زمینه پروژه‌های اتمی، از دهم بهمن ماه ۱۳۸۹ تا امروز، بی‌وقفه و بدون حتی یک روز مرخصی در زندان بوده است.
گفتنی است کوکبی، حائز رتبه ۲۱ کنکور سراسری در رشته ریاضی و فیزیک بود که کار‌شناسی خود را در دانشگاه صنعتی شریف در دو رشته فیزیک کاربری «رشته دکترای پیوسته فیزیک» و مهندسی مکانیک به اتمام رسانده و پس از اخذ بورس تحصیلی از اتحادیه اروپا، در مرکز تحقیقات فوتونیک اروپا در بارسلونای اسپانیا دوره کار‌شناسی ارشد و دکترای خود را در رشته فیزیک اتمی گرایش لیزر به انجام رساند. وی در ادامه با اخذ بورسیه از دانشگاه تگزاس آستین Austin آمریکا برای ادامه تحصیل در رشته فیزیک گرایش پلاسما برای اخذ دکترای دوم خود عازم آمریکا شد.
این دانشمند جوان که هر سال دو بار در دوره تعطیلات دانشگاهی برای دیدار با خانواده خود در شهر گنبدکاووس به ایران سفر می‌کرد، در آخرین سفرش به ایران، در هنگام خروج از کشور در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد.
وی در دوران تحصیل، چندین بار از طرف نهادهای نظامی و امنیتی دعوت به همکاری شد. این نهاد‌ها از وی خواسته بودند که با پروژه‌های مورد نظر آن‌ها همکاری کند که این درخواست‌ها از طرف او پذیرفته نشد. این نخبه جوان در پاسخ به اینگونه دعوت‌ها اعلام کرده بود که من تمایلی به ورود به پروژه‌های طبقه بندی شده ندارم و می‌خواهم فعالیت‌های علمی خود را در دانشگاه ادامه دهم و در دانشگاه هم می‌توانم سرمایه علمی خود را در اختیار پژوهشگران شما قرار دهم. اما پس از آنکه در آخرین سفرش به ایران، وی بار دیگر در دیداری که در محل سازمان انرژی اتمی داشت از پذیرش همکاری با پروژه‌های طبقه بندی شده خودداری کرد و کمی بعد بازداشت شد.
پس از بازداشت این دانشمند جوان ایرانی، انجمن‌های علمی بین المللی، چهره‌های بر‌تر علمی همچون برندگان جایزه نوبل فیزیک و شیمی و معتبر‌ترین مجلات علمی جهان همچون Nature و Sciencs در حمایت از وی نامه نگاری‌های مختلفی را با دولت ایران انجام دادند که هیچ کدام نتیجه نداشت.
اتهام کوکبی در ابتدا اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی اعلام شد و سپس جاسوسی هم به آن اضافه شد، اما در ‌‌‌نهایت با تبرئه شدن وی هر دوی این اتهام‌ها، بازجویان وی را به ارتباط با دولت متخاصم آمریکا متهم کردند؛ اتهامی که مصداق آن شرکت امید کوکبی در کنفرانس‌های علمی در دانشگاه‌ها و ارائه مقالات علمی بود. کوکبی در حالی به اتهام ارائه کنفرانس در آمریکا به ارتباط با دول متخاصم محکوم شده که بر اساس نظر رسمی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا جزء دول متخاصم به شمار نمی‌رود.
وی در ‌‌نهایت پس از ۱۵ ماه بازداشت موقت غیرقانونی، به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد و از آن زمان تاکنون بی‌وقفه در بند ۳۵۰ زندان اوین بود؛ تا دیروز که به همراه گروهی دیگر از زندانیان به قرنطینه بند ۷ این زندان که شرایطی به مراتب سخت‌تر دارد، منتقل شد.
منبع: هرانا

موج جدید مهاجرت اجباری مسیحیان از ایران

.
به گزارش « محبت نیوز» بر اساس گزارشی که شبکه خبری «فاکس‌نیوز» روز دوشنبه ۱۱ اوت منتشر کرد، دور جدید دستگیری‌ها، مسیحیان جنبش «کلیساهای خانگی» و به‌خصوص رهبران این جنبش را هدف قرار داده و این عملیات به فرار نوکیشان مسیحی به ویژه به صوفیه پایتخت بلغارستان و در خواست پناهندگی از کشورهای اروپایی انجامیده است.
به نقل از زمانه، نیکلای چیرپانلیف، رئیس آژانس دولتی پناهجویان دولت بلغارستان، به فاکس‌نیوز گفته که جامعه مسیحیان ایرانی در صوفیه، پایتخت این کشور رو به افزایش گذاشته است.
او افزوده است: «اکنون ۱۰۰ تا ۲۰۰ پناهجوی ایرانی اینجا هستند. آنها به خاطر حکومت مذهبی موجود در ایران در حال فرارند، زیرا در ایران به خاطر دین‌شان تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.»
جنبش کلیساهای خانگی پس از استقرار دولت جمهوری اسلامی و به طور خاص از سوی مسیحیان نوکیش به راه افتاده است. بسیاری از آنان پس از تغییر دین خود از اسلام به مسیحیت، تحت تعقیب قضائی از سوی حکومت ایران هستند.
بنا به آخرین آمار اعلام‌شده از سوی سازمان ملل، اکنون دست‌کم ۴۹ مسیحی به خاطر باور دینی خود در زندان‌های ایران محبوس هستند.
نگرانی از گسترش روز افزون مسحیت در بین ایرانیان آنچنان بالا گرفته است که بسیاری از مراجع صاحب نام جمهوری اسلامی بارها از این وضع شکایت کرده اند و به هم لباسان خود هشدار داده اند که آمار گرایش به مسیحیت در بین جوانان حتی در شهر مذهبی نگران کننده است.
در حالی كه برخی از سایت های خبری مذهبی وابسته به حکومت ایران با درج اخبار کذب در حال تخریب آئین مسیحیت و اتهام ناروا به کشیشان و خادمین کلیساها در ایران هستند، با اینحال موج بیداری و افزایش گرایش به مسیحیت در شهرهای ایران رو به گسترش می باشد.
نگرانی از ترویج و گسترش كلیساهای خانگی در افکار و اظهارات سید علی خامنه ایرهبر جمهوری اسلامی نیز تاثیر گذاشته است آنچنان که چندی پیش در سفر خود به شهر قم مجبور شد تا در بین اظهارات خود دست به اعترافات ناخواسته بزند و از تصمیم نظام مبنی بر برخورد با عرفان‌های بدلی، عرفان‌های کاذب و مسیحیت خانگی یاد کند.
از سال ۲۰۱۱ اعمال فشار و محدودیت بر کلیساهای رسمی در داخل ایران به شکل جدی‌تری آغاز و همچنان ادامه دارد. دولت و مقامات امنیتی جمهوری اسلامی برای توقف دسترسی نوکیشان مسیحی ایرانی به مراسم عبادتی مسیحی تاکنون اقدام بهتعطیلی و بستن بسیاری از کلیساهای فارسی زبان در تهران و شهرستانها نمودند،کلیسای فارسی زبان جماعت ربانی مرکز که بزرگترین کلیسای فارسی زبان تهران بود بدستور مقامات امنیتی در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری درهای خود را به روی فارسی زبانان بست.
اما با تمامی این فشارها و محدودیت ها «استقبال از برنامه های تلویزیونی مسیحی، استفاده وسیع از وب سایت های مربوط به ترویج مسیحیت و تماس های تلفنی که ایرانیان از داخل کشور با این رسانه ها برقرارمی کنند، بخصوص از شهرهای مذهبی ایران همگی نشان دهنده تشدید استقبال مردم در گرویدن به آئین مسیحیت است.»
منبع: محبت نیوز