Tuesday, December 31, 2013

آغاز سال 2014 مبارک باد

آغاز سال 2014 میلادی را به تمامی هموطنان عزیزم در سراسر نقاط این عرصه گیتی را تبریک میگویم و امیدوارم سال خوب و خوشی را آغاز کرده.
حسام عطارزاده

انتقال آرش شریفی به زندان اوین


 آرش شریفی زندانی اهل سنت محکوم به اعدام زندان مرکزی کاشان به زندان اوین منتقل شد.
 آرش شریفی زندانی عقیدتی اهل سنت که روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه از سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به زندان مرکزی کاشان منتقل شده بود، طی روز گذشته به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.
آرش شریفی در مهر ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه‌ای به اتهام «هواداری از گروههای سلفی» به اعدام محکوم شد.
گفتنی است، آرش شریفی به بیماری آسم مزمن مبتلاست و دچار حملات شدید آسم می‌شود.
هم اکنون شش زندانی اهل سنت محکوم به اعدام دیگر بنام‌های مختار رحیمی، شهرام احمدی، کاوه ویسی، کاوه شریفی، طالب ملکی و بهروز شاه نظری در بند ۳۵۰ زندان اوین نگهداری می‌شوند که خطر اجرای حکم ایشان باعث نگرانی محافل حقوق بشری شده است.
منبع: هرانا

بازداشت و بی‌خبری از دو شاعر پست مدرن


 مهدی موسوی و فاطمه اختصاری دو شاعر پست مدرن از ۲۴ روز پیش در بازداشت بسر می‌برند.
این دو شاعر پست مدرن که در اوایل آذر ماه قصد سفر به خارج از ایران را داشتند با مشکل ممنوع الخروجی خود روبرو شدند و از همین روز در تاریخ ۱۶ آذر ماه به دادسرای اوین مراجعه کرده و سپس بازداشت شدند.
یک منبع نزدیک به خانواده مهدی موسوی و فاطمه اختصاری به گزارشگر هرانا گفت: «ما اطلاع داریم که اطلاعات سپاه ایشان را بازداشت کرده و هم اکنون در بند ۲-الف سپاه نگهداری می‌شوند. هردو نفر تنها یکبار اجازه پیدا کرده‌اند به منزلشان زنگ بزنند و تنها در این تماس بسیار کوتاه خبر سلامتی خود را داده‌اند.»
مهدی موسوی در تابستان ۱۳۹۱ پس از انتشار گزارشاتی از سوی باشگاه خبرنگاران جوان و رسانه‌های اصولگرا برای چندمین بار بازداشت شده و وبلاگ وی نیز مسدود شده بود.
فاطمه اختصاری نیز که سابقه سردبیری نشریهٔ تخصصی غزل پست مدرن با عنوان «همین فردا بود» را در کارنامه خود دارد در سال ۱۳۹۱ در جریان مسابقه فوتبال تیم های ملی ایران- کره جنوبی در استادیوم آزادی با لباس پسرانه حضور داشت که این مسئله با واکنش‌های متعددی مواجه شد.
منبع: هرانا

ممنوعیت دائم ورود مسیحیان فارسی زبان به کلیسای حضرت پطرس در تهران


سوال این است که آیا کشیش این کلیسا با تمایل شخصی چنین تصمیمی را گرفته یا تحت فشار نیروهائی بیرون از کلیسا مجبور به انجام چنین کاری شده است؟ مقصود اصلی برقراری چنین محدودیتهائی برای مسیحیان غیر قومیتی در ایران چیست ؟
به گزارش شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان به نقل از منابع مسیحی نزدیک به کلیساهای انجیلی ایران، به دستور کشیش "سرگیس بنیامین" رهبر "کلیسای پطرس مقدس"  واقع در خیابان سی تیر (قوام السلطنه) تهران،  از روز یکشنبه  بیست و چهارم  آذر  ماه سال جاری (15 دسامبر2013) ورود کلیه مسیحیان فارسی زبان که متعلق به  قومیتهای ارمنی و آشوری نمی باشند به آن کلیسا ممنوع شد.
مطابق همین گزارشات، دستور ممنوعیت ورود مسیحیان فارسی زبان به کلیسای حضرت پطرس در روز یکشنبه 17 آذرماه اعلام شد و از اعضای قدیمی کلیسا و ایمانداران و مشایخ آن خواسته شد که از این پس دیگر به این کلیسا مراجعه نکنند. حتی گفته شد که آنها حق ورود به مراسم ویژه و سرویس کریسمس کلیسا در روزهای آینده را نخواهند داشت.
این در حالی است که بیشتر اعضا و ایمانداران کلیسای پطرس مقدس را در تهران مسیحیان فارسی زبان (غیر قومیتی) تشکیل می دهند. بیشتر این افراد مسیحیان قدیمی و ایمانداران باسابقه ای هستند که برای سالیان متمادی در این کلیسا عضویت و رفت و آمد دائم داشته اند.
کلیسای پطرس مقدس از مجموعه کلیساهای انجیلی ایران است. سالها  قبل به خاطر فشارهای خارج از کلیسا، ایمانداران کلیساهای انجیلی  تهران تصمیم گرفتند که فارسی زبانها بیشتر در کلیسای پطرس که در یکی از محلات قدیمی مرکز پایتخت واقع است برای پرستش گرد هم آیند. آن زمان مشایخ کلیسا تصمیم گرفتند “سرگیس بنیامین” را که یک کشیش آشوری تبار است برای رهبری کلیسا انتخاب نمایند و به همین دلیل او را استخدام کردند.

Monday, December 30, 2013

کشف يک شبکه تروريستی سپاه در بحرين

به گزارش خبرگزاریها، مسؤل امنيت دولت بحرين از دستگيری 13 نفر در ارتباط با اقدامات تروريستی در اين کشور خبر داد.
سرلشگر طارق الحسن گفت: دو نفر از آنها مواد منفجره، سلاح و مهمات از عراق به بحرين منتقل می کردند که دستگير شدند.

وی افزود: دستگير شدگان گفته اند که در ايران و زير نظارت سپاه پاسداران آموزش نظامی ديده اند.
منبع: ایران پرس نیوز

عیسی سحرخیز دوباره ممنوع الخروج شد

در جریان محدود ساختن فعالیت کنشگران اجتماعی و فعالان سیاسی، عیسی سحرخیز روزنامه نگار اصلاح طلب بار دیگر ممنوع الخروج شد.
به گزارش جرس، یکی از بستگان نزدیک وی خبر ممنوع الخروج شدن او توسط دادستانی تهران را تائید می کند، اما می گوید که این اقدام جدیدی نیست چون او در عمل طی ده سال گذشته هیچ وقت اجازه ی خروج از ایران را نداشته است.
به گفته وی حکم صادره اکنون به صورت غیرقانونی دو سال پس از پایان زمان ممنوع الخروج شدن رسمی اش اعمال می شود، بدون این که دادگاهی تشکیل شده باشد یا او را در جریان این امر قرار دهند.
شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در جریان احکام سنگین صادره علیه فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و وکلا پس از انتخابات سال ۸۸ عیسی سحرخیز را به جز سه سال حبس به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری”، به یک سال ممنوع الخروجی نیز محکوم کرد. تاریخ اجرای آن در حکم صادره ۲۵ شهریور سال ۸۹ قید شده است.
اگرچه دوران حبس سه ساله اول و یک سال و نیم اضافه زندان بابت پرونده های روزنامه “اخبار اقتصاد” و ماهنامه “آفتاب” چند هفته ای ست که پایان یافته، اما به نظر می رسد که دستور ممنوع الخروجی جدید پیش از دستور آزادی وی صادر شده باشد.
گفته می شود این حکم به صورت فله ای در اواخر تابستان، زمانی که بحث آزادی زندانیان سیاسی در مورد کسانی که دوران حبس شان به پایان می رسید یا مشمول حکم آزادی مشروط می شدند مطرح بود، صادر شده است. آن تصمیم، در کنار بحث رفع حصر رهبران جنبش سبز اگرچه در عمل به دلیل مخالفت رهبری منتفی شد اما احکام ممنوع الخروجی لغو نگردید.
سحرخیز در سال ۸۳ در شرایطی که برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی عازم هلند بود، در فرودگاه تهران توقیف و پاسپورت وی اخذ شد. او تا زمان دستگیری در تیر ماه سال ۸۸ بدون حکم دادگاه ممنوع الخروج بوده است. این ممنوعیت در حال حاضر به صورت گسترده، اما اعلام نشده در مورد بسیاری از زندانیان سیاسی- عقیدتی و بستگان نزدیک آنان اعمال می شود.

خبر ممنوع الخروج شدن سید محمد خاتمی نیز ماه گذشته زمانی که وی قصد داشت برای مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا راهی آفریقای جنوبی شود فاش شد.

اخراج نیلیسا یحیوی، دانشجوی بهایی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه سمنان

1533916_10151939710048248_439302192_n
نیلیسا یحیوی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سمنان به علت “اعتقاد به آئین بهائی” از دانشگاه اخراج شد.
به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، نیلیسا یحیوی، فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در سال ۹۰ بوده است که سال ۹۱ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کنکور شرکت کرده و به جای اعلام رتبه با نقص پرونده مواجه می شود. این در حالی است که  پیگیری های ایشان از طریق سازمان سنجش بی نتیجه بوده است.
همچنین ایشان سال ۹۲ نیز در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرده و در نوبت روزانه ی دانشگاه سمنان پذیرفته می شود و پس از شرکت در کلاسها، یک هفته قبل از اخراج، مسئولین دانشگاه مدرک کارشناسی ایشان را می خواهند و پس از چند روز طی تماس تلفنی ایشان احضار و پس از پاسخگوئی به برخی سوالات در مورد اعتقادات شخصی وی به ایشان اعلام می کنند که اجازه ی ادامه تحصیل در دانشگاه را ندارند.
منبع: دانشجو نیوز

ایجاد تشنج در بند ۳۵۰ و انتقال سه زندانی به انفرادی

صبح امروز (۹دی) در پی اعلام چند تن از عوامل محبوس وزارت اطلاعات در ۳۵۰ زندان اوین مبنی بر برپایی راهپیمایی ۹دی بر علیه زندانیان سیاسی عقیدتی و حضور نیروهای وزارت اطلاعات در جلوی درب ورودی بند ۳۵۰ فضای این بند متشنج شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پس از آن یکی از زندانیان امنیتی با تطمیع وزارت اطلاعات اقدام به سر دادن شعارهایی بر علیه زندانیان سیاسی – عقیدتی کرده و موجب ناراحتی و برخورد آنان شد که در این بین طی اقدامی عجیب و ناعادلانه از سوی مسولین زندان ، سه زندانی به نامهای عماد بهاور، حسن اسدی زیدآبادی و بهزاد عرب گل به سلولهای انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شدند.
قابل ذکر است از سال گذشته عباسی نماینده وزارت اطلاعات با حضور در بند ۳۵۰ زندان اوین اقدام به ایجاد تنش و درگیری مینماید که بنا به اطلاعات به دست آمده ، اتفاقات صورت گرفته و تحریک زندانیان سیاسی عقیدتی در روز جاری با هماهنگی وی صورت گرفته است.
منبع : هرانا

بلاتکلیفی منوچهر خلوصی زندانی بهایی در مشهد


با گذشت یک ماه از بازداشت یک شهروند بهایی به نام “منوچهر خلوصی” توسط اداره اطلاعات مشهد هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.
 پیگیری خانواده نامبرده نیز طی یک ماه گذشته ثمری نداشته است.
تارنمای دادسرای انقلاب اتهام وی را “تبلیغ علیه نظام” عنوان کرده است ولی مسئولین پرونده تاکنون در مورد اتهام فرد بازداشت شده، پاسخ روشنی به خانواده وی نداده اند.
هم‌چنین بازپرس پرونده قرار دو ماه بازداشت موقت را برای منوچهر خلوصی تعیین کرده که خانواده این زندانی عقیدتی از مسئول پرونده خواسته اند که در صورت اتمام بازپرسی، نامبرده را به قید وثیقه آزاد کنند که به این درخواست نیز تاکنون توجهی نشده است.
یاداوری می شود که ماموران وزارت اطلاعات در مشهد در صبح روز جمعه ۸ آذر ماه ۹۲ با نشان دادن برگه ای به امضای بازپرس منصوری از طرف شعبه ۹۰۵ دادسرای انقلاب مشهد به تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۲، منوچهر خلوصی را در منزل مسکونی جلب نموده که از آن تاریخ تاکنون دربازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بازداشت می باشد.
منبع : هرانا

سخنی به آخوند روحانیآخوند روحانی در مراسمی در روز هشتم دیماه سخن از حضور مردم در این روز برای دفاع از رهبری و انقلاب و اسلام بیان نمود. 
نکته جالب توجه ایی که نویسنده باید اشاره کند و به این آخوند گوشزد نماید این است که نباید افرادی که برای ساندیس خوردن و به صورت فرمایشی به خیابان ها آمدند را مردم نامید ، زیرا این توهین به ملتی است که برای پس گرفتن رای خود به صورت دموکرات و سعی صدر به خیابانها آمدند ولی جواب خود را به دستور مستقیم رهبری رژیم ،با چاقو و گلوله  و تجاوز گرفتند.
این سخنان آخوند روحانی بیشتر مشخص کننده این است که خود او هیچ گونه اراده و قدرتی نداشته و حرف آخر را سید علی خامنه ایی میزند و نشان از این میباشد که این رژیم با آمدن روحانی هم اصلاح نمیشود .
روحانی که با شعار تدبیر و امید  همانند آخوند خاتمی به مردم وعده داده بود، مشخص کرد که نمیتواند از خط قرمزهای رهبری و سپاه پاسداران عبور کند و با عوام فریبی در انتخابات توانست زمان برای حکومت دیکتاتوری اسلامی خریداری کند.
حسام عطارزادهSunday, December 29, 2013

توهین محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج به نسرین ستوده و جعفر پناهی

محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج جایزه ساخاروف به نسرین ستوده و جعفر پناهی را «قلاده بردگی و نوکری استکبار» خواند و گفت رهبران جنبش سبز «مفسد فی‌الارض» هستند.
به گزارش دیگربان، وی با اشاره به سفر هیات اروپایی به تهران و دیدار آن‌ها با ستوده و پناهی٬ گفته امروز «فتنه‌گران» از سوی «استکبار» حمایت می‌شوند.نقدی اعضای این هیات هشت نفره اروپایی را «جاسوسان استکبار» خوانده که در سفارت یونان در تهران به ستوده و پناهی «قلاده بردگی و نوکری برای خدمت به استکبار» داده‌اند.
دیدار هیات اروپایی با این دو نفر با خشم محافظه‌کاران تندرو مواجه شده و در دو هفته گذشته آن‌ها حملات و انتقاد‌های تندی متوجه مجلس٬ وزارت امور خارجه و اطلاعات کرده‌اند.
منبع: دانشجو نیوز

رضا مرزبان درگذشت


 انجمن قلم ایران در تبعید از درگذشت رضا مرزبان نویسنده و عضو دیرین کانون نویسندگان ایران خبر داده است.

در اطلاعیه ی کانون آمده است: رضا مرزبان نویسنده توانا و یار مهربان مردم ایران درگذشت.
رضا مرزبان روزنامه نگار و نویسنده و شاعر گرانقدر، جهان ما را بدرود گفت و ما را تنها گذاشت. رضا مرزبان از سال های دور، در راستای دفاع از آزادی اندیشه و بیان پیکار می کرد و در تمام زندگانی خود، پشتیبانی از حقوق و مبارزه ی مردم ایران را برای دستیابی به یک زندگی بهتر و انسانی تر، پیگیرانه ادامه داد.
یاد این یار دیرین کانون نویسندگان و انجمن قلم ایران در تبعید گرامی باد! 
انجمن قلم ایران در تبعید، خود را در اندوه درگذشت رضا مرزبان، با خانواده او و همه یاران و مبارزان راه آزادی اندیشه و بیان، شریک دانسته است. 

رضا مرزبان هنگام مرگ هشتاد و پنج سال داشت. او در هر دو حکومت پهلوی و اسلامی تحت فشار قرار گرفت و ممنوع القلم شد. در دوران پهلوی دو سال زندانی شد و در دوران اسلامی از کشور خود آواره شد. وی مدت ها در روزنامه ی کیهان پیش از انقلاب کار می کرد و در دانشکده علوم ارتباطات تدریس می نمود.
بعد از انقلاب رضا مرزبان سردبیر روزنامه ی «پیغام امروز» شد. این روزنامه جزو اولین روزنامه هایی بود که در دوران انقلاب توقیف و تعطیل شد. 

منبع: اخبار روز

دستگیری هشت نفر در روستاهای توابع شهر اهواز


 نیروهای انتظامی و امنیتی در روز یکشنبه یکم دی ماه هشت نفر از اهالی روستای دغاغله را دستگیر کردند. بنا به اظهارات رئیس دادگستری اهواز این افراد به خاطر اجرای مراسم عزای سنتی دستگیر شده اند.
 طبق عادات وسنت دیرینه مردم عرب ؛ مردم این دیار در مراسم عزا و مجلس ختم افراد مشهور اقدام به القای اشعار حماسی و تیراندازی هوایی مینمایند که به خاطر نا آشنایی مسؤلان و قانون نویسان با فرهنگ و آداب وسنن ملت عرب، افراد زیادی دستگیر و روانه زندان میشوند.
در اقدامی مشابه در روستاهای تابعه حمیدیه سه نفر دستگیر و رورانه زندان شدند.
منبع: هرانا

مخالفت با حضور و سخنرانی امید کوکبی در کنفرانس لیزر پزشکی ایران


 پس از مخالفت با حضور و سخنرانی امید کوکبی در کنفرانس سالانه فیزیک ایران در شهریور ماه ۱۳۹۲، علی رغم پیگیری‌های مکرر وی و خانواده‌اش، بار دیگر وزارت اطلاعات و دادستانی تهران با حضور و ارائه مقالات وی در کنفرانس علمی دیگری مخالفت کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امید کوکبی قرار بود در بعد از ظهر روز چهارشنبه ۴ دی ماه در کنفرانس لیزر پزشکی ایران جهت ارائه مقاله خود با موضوع «برداشتن تبخیری، غیرگرمایی و غیرشیمیایی بافت سرطانی با لیزر‌های فوق سریع» در سالن همایش بیمارستان فوق تخصصی محک سخنرانی نماید.
کنفرانس سالانه لیزر پزشکی ایران با رویکرد درمان سرطان از تاریخ ۴ تا ۶ دی ماه ۱۳۹۲ در محل بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک تهران برگزار می‌شود.
امید کوکبی ۳۱ ساله، سه سال گذشته را بدون مرخصی به علت مخالفت دادستان و وزارت اطلاعات در بند سیاسی امنیتی (بند ۳۵۰) زندان اوین به سر برده است.
وی دانشجوی تحصیلات تکمیلی رشته فیزیک اتمی دانشگاه تگزاس آستین آمریکاست. امید کوکبی با کسب رتبه ۲۹ در کنکور سراسری کار‌شناسی خود را در دانشگاه صنعتی شریف در رشته فیزیک کاربردی و مهندسی مکانیک به اتمام رساند و پس از اخذ بورسیه تحصیلی از اروپا دوره کار‌شناسی ارشد و دکترای خود را در مرکز تحقیقات فوتونیک اروپا در بارسلونای اسپانیا گذراند وی در سال ۲۰۱۰ با اخذ بورسیه دیگری برای ادامه تحصیلات و تحقیقات خود در گرایش لیزر- پلاسمای فیزیک اتمی عازم دانشگاه تگزاس در آمریکا شد.

ممانعت از برگزاری مراسم یادبود نلسون ماندلا


  نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم یادبود نلسون ماندلا در حسینیه ارشاد ممانعت بعمل آوردند.
 روز چهارشنبه ۴ دی ماه گروه‌های حقوق بشری و فعالین مدنی قصد برگزاری مراسم یادبود نلسون ماندلا رهبر جنبش ضد آپارتاید (نژادپرستی) آفریقای جنوبی را در سالن اجتماعات نائینی کانون وکلای دادگستری داشتند که برخی از اعضای هیات مدیره و ریاست فعلی کانون وکلا از بیم نیروهای امنیتی مانع از برگزاری آن شدند.
از اینرو گروههای حقوق بشری و فعالین مدنی تصمیم گرفتند مراسم مزبور را در حسینیه ارشاد تهران برگزار کنند و اینبار به ایشان اطلاع داده شد بدلیل حضور سیدمحمد خاتمی به هیچ عنوان امکان تشکیل این بزرگداشت وجود ندارد.
سخنرانان و مدعوین این جلسه عبارت بودند از : آقای دکتر امیر ناصر کاتوزیان، دکتر جمشید ممتاز، دکتر علی آزمایش، دکتر بهمن کشاورز، عزت الله انتظامی، انوشیروان روحانی، محمدرضا جلائی پور، فاطمه معتمد آریا، سفیر آفریقای جنوبی در تهران، نسرین ستوده و جعفر پناهی و بسیاری دیگر.
منبع: هرانا

Saturday, December 28, 2013

محکومیت قطعی سه شهروند بهایی در سمنان

دادگاه تجدید نظر سمنان حکم ۲۰ ماه حبس برای سه شهروند بهایی ساکن این شهر را تائید کرد.
به گزارش خبرگزاری هرانا،  طبق رای دادگاه تجدید نظر، حکم بدوی یک سال حبس تعزیری اردشیر فناییان به هشت ماه حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد؛ همچنین محکومیت ۹ ماه حبس تعزیری دو شهروند بهایی دیگر به نام‌های گلرخ فیروزیان و شیدرخ فیروزیان به شش ماه حبس تعزیری تبدیل شد.
یادآوری می‌شود این سه شهروند بهایی در حال حاضر تا احضار جهت اجرای حکم به قید وثیقه آزاد می‌باشند.
هم‌چنین اکبرپور حسینی زندانی بهایی شهر سمنان که در حال گذراندن محکومیت ۱۸ ماهه در زندان شهر مزبور بود پس از گذراندن نیمی از دوران محکومیت در تاریخ ۴ دی ماه طبق آزادی مشروط از زندان سمنان آزاد شد.

سرقت از منزل نسرین ستوده در غیاب ایشان

 خانواده ستوده پس از بازگشت از مسافرت شاهد شکسته شدن در منزل، تفتیش و سرقت از منزلشان بودند.
رضا خندان همسر نسرین ستوده ساعاتی پیش در فیسبوک خود نوشت، «دو ساعتی می‌شود که از یک سفر یک روزه برای شرکت در مجلس ختم یکی از اقوام که دو روز پیش بر اثر تصادف جان‌اش را از دست داده است، به خانه برگشته‌ایم.»
«علاوه بر چهرهٔ و حشت زدهٔ بچه‌ها و خاله‌شان و درب شکستهٔ آپارتمان این  تصویر یکی از اتاق هاست که این چنین شخم زده شده است. هنوز دقیقا نتوانسته‌ایم چیزهایی را که برده شده است را لیست کنیم. تقریبا هیچ چیز ارزشمندی در خانه نمانده است.»
«اینکه این اتفاق چقدر با جنجال‌های اخیر مرتبط هست یا نه؟ اثبات‌اش بستگی به نیروی انتظامی و مامورین امنیتی و ارادهٔ آن‌ها برای پیگیری موضوع و پیدا کردن عاملین این اتفاق دارد.»
«همه می‌دانند نیروی انتظامی و اداره آگاهی و مدل به مدل نهادهای امنیتی و قضایی در این کشور آن قدر قدرت و اختیار دارند که ظرف ۴۸ ساعت عاملین را پیدا بکنند.»
«ما منتظر می‌مانیم تا نتیجهٔ اقداماتشان را اعلام کنند.»
طی روزهای اخیر اهدای جایزه ساخارف در سفارت یونان در تهران، جنجال های رسانه ای را در پی داشت.

احضار یک شهروند اهل سنت به وزارت اطلاعات

محمد نجاری زندانی اهل سنت که به همراه سایر دانشجویان اهل سنت پس از ۱۸ ماه زندان آزاد گردید، به وزارت اطلاعات احضار و مورد تهدید و ضرب و شتم قرار گرفت.
 محمد نجاری زندانی عقیدتی زندان رجایی شهر کرج و دانشجوی اهل سنت که در شهریور ماه سال جاری پس از ۱۸ ماه از زندان مزبور آزاد شده بود، در پی چندین بار احضار به اداره اطلاعات شهر تکاب، روز چهارشنبه ۴ دی ماه به اداره اطلاعات این شهر احضار و مورد ضرب و شتم، اهانت و تهدید قرار گرفت.
یک منبع موثق محلی به گزارشگر هرانا گفت: «دو تن از بازجویان اداره اطلاعات شهر تکاب بنام‌های (اسماعیلی و صدرا) محمد نجاری را مورد ضرب و شتم شدید، اهانت و تهدید قرار داده تاجایی که آثار ضربات آن‌ها برچهره وی نمایان است.»
مامورین محمد نجاری را تهدید کرده‌اند که حق ندارد به‌خانواده زندانیان اهل سنت سر بزند و یا به دنبال وکیل برای این زندانیان باشد. همچنین مامورین وی را تهدید کرده‌اند که دیگر تبلیغ عقاید خود را نکند.
این منبع در ادامه گفت: «مامورین وزارت اطلاعات به محمد نجاری گفته‌اند که باید به روستای زادگاه خود که روستایی دور افتاده است بازگردد.»
منبع: هرانا

کشیش فرشید فتحی: ما در زندان میلادمسیح را جشن می گیریم

.
به مناسبت تولد عیسی مسیح یادداشتی از سوی زندانی مسیحی کشیش فرشید فتحی  خطاب برای کسانی که پس از گذشت 1100 روز همچنان برای آزادی وی دعا می کنند انتشار یافت، وی در این نامه از ایمانداران مسیحی خواسته است تا خود را برای یک سفر هیجان انگیز در سال جدید میلادی آماده کنند .
« محبت نیوز» - زندانی مسیحی  فرشید فتحی  متولد ۱۳۵۸ ( ۱۹۷۹میلادی) در آستانه سال نو میلادی (۲۶ دسامبر ۲۰۱۰) برابر با ۵ دی ماه ۱۳۸۹ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. وی پس از ۱۵ ماه بازداشت و بلاتکلیفی در بند 350 زندان اوین سرانجام  در دی ماه سال ۱۳۹۰ ( ژانویه ۲۰۱۲) دادگاهش برگزار گردید. کشیش « فرشید فتحی» در دادگاه انقلاب اسلامی توسط قاضی صلواتی به  اتهام « بر عهده داشتن سمت مسئول ارشد سازمان های خارجی در ایران و تهیه وجه مالی برای این سازمان ها» به شش سال زندان محکوم شد. اتهامی که همانند دیگر پرونده های مسیحیان با زبان سیاسی بیان شده است در حالی که وی تنها بخاطر ایمان به مسیحیت دستگیر شد.
کشیش فرشید فتحی اکنون در سومین سال دستگیری خود قرار دارد که تا امروز وی بدون مرخصی همچنان در زندان اوین به سر می برد و از حق مرخصی که از « حقوق اولیه» یک زندانی است برخوردار نیست.
بر اساس نوشته ایی که منسوب به فرشید فتحی به زبان انگلیسی در فیس بوک منتشر شده است وی خطاب به تمامی کسانی که برای او دعا می کنند یادداشتی ارسال نمود. این یادداشت برای تشویق شما در زیر منتشر می شود.
« خواهران و برادران عزیز،
ما اینجا در زندان میلاد مسیح را با احترام و شادی وصف ناپذیر جشن می گیریم.
سال 2013 رو به پایان است و خداوند را برای تمامی چیزهایی که در این سال به ما ارزانی داشت سپاس می گوییم. من سال 2013 را "سال مکاشفه" نامگذاری کرده بودم و اکنون بسیار خوشحالم که سال 2014 را "سال حضور خدا" بنامم.
خدا همانطور که به ابراهیم گفت از ما نیز می خواهد که پیش روی او راه رویم و کامل شویم. تا اکنون راه رفتن پیش روی خدا بسیار شیرین و پرهیجان بوده، سرشار از پایداری، مصیبت، سختی، فجایع، کتک خوردن ها، زندان، بی خوابی، گرسنگی، خلوص، معرفت، مهربانی، روح القدس، محبت حقیقی، سخنان راست و قدرت خدا.
پس برادران و خواهران من، اگر این نامه را می خوانید، خود را برای یک سفر هیجان انگیز در سال جدید آماده کنید.
ممنون از اینکه هنوز پس از 1100 روز در زندان من را در دعاهایتان به یاد دارید.


با آرزوی برکات در مسیح، - برادر شما، فرشید
منبع: محبت نیوز

Friday, December 27, 2013

بازرسی و فیلمبرداری از منزل محسن آرمین توسط ماموران سپاه

صبح روز پنج شنبه پنجم دیماه مأموران سپاه پاسداران در غیاب محسن آرمین عضو برجسته سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران و همسرش به خانه وی مراجعه کردند. مخالفت دو دختر وی مبنی بر اینکه در خانه تنهاهستند مانع ورود مأموران نشد. مأموران با ارائه حکم بازرسی مشغول تفتیش و فیلم‌برداری از خانه شدند.بنا به گزارش ندای سبز آزادی، همسر وی پس از مراجعه به منزل نسبت به ورود و تفتیش خانه در غیاب او که موجب ترس و وحشت دختر کوچکش شده بود اعتراض می‌کند. وی همچنین با فیلمبرداری منزل به عنوان تجاوز به حریم خصوصی مخالفت می‌کند اما با تهدید مأموران مواجه می‌شود. نهایتاً مأموران پس از بیش از دو ساعت تفتیش و ضبط آلبوم خانوادگی، مقادیری جزوه و مقاله و سی دی، ریسیور ماهواره، لب‌تاپ و موبایل… منزل را ترک کردند.روزنامه آرمان روز یازده دیماه گذشته اقدام به انتشار مصاحبه‌ای با محسن آرمین کرد. این اولین مصاحبه وی با روزنامه‌های کشور از خرداد سال ۸۸ تا کنون بود.یکی از اهالی محل به نقل از همسر محسن آرمین اظهار داشت تاریخ صدور حکم تفتیش منزل دقیقاً‌‌ همان روز انتشار مصاحبه مذکور بوده است.وی همچنین به نقل از همسر محسن آرمین افزود آنان که هیچ مدرک جرمی در خانه نیافته بودند لب تاپ متعلق به من و آلبوم خانوادگی و ریسیور ماهواره و… را با خود بردند و به اعتراض ما مبنی بر اینکه این اقلام چه ربطی به مدرک جرم آقای آرمین دارد توجه نکردند.ظاهراً تفتیش ناگهانی منزل محسن آرمین هشداری جدی به این چهره شناخته شده اصلاح طلب است که در صورت تکرار مصاحبه باید خود را برای هزینه‌های سنگین‌تر آماده کند.

منبع: هرانا

آخوند قاتل: موسوی و کروبی را اعدام میکنم


قاسم روانبخش یکی از شاگردان محمدتقی مصباح یزدی از اعلام آمادگی خود برای اعدام میرحسین موسوی و مهدی کروبی خبر داد.
به گزارش دیگربان، روانبخش روز پنجشنبه (پنجم دی) به سایت «صلح‌نیوز» گفته «حاضر هستم طناب دار را خودم به گردن موسوی و کروبی بیندازم.»
دبیر سیاسی نشریه «پرتو سخن» ادعا کرده «خیانت‌هایی که موسوی و کروبی به نظام و کشور کردند در طول انقلاب اسلامی کسی نتوانست انجام دهد. خیانت آن‌ها برابری با خیانت منافقین می‌کند.»
به گفته وی «حکم سران فتنه محارب است و باید اعدام می‌شدند و من این آمادگی را دارم که خود مجری اعدام این دو خائن شوم.»
با ایستادگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی بر مواضع خود مبنی بر بروز تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ حملات محافظه‌کاران به این دو رهبر جنبش سبز بار دیگر افزایش یافته است.
افزایش این حملات و انتقاد‌ها بی‌ارتباط با فرا رسیدن روز «۹ دی» نیست که مقام‌های جمهوری اسلامی از این روز به عنوان «روزی الهی» نام می‌برند.

حامیان علی خامنه‌ای ۹ دی سال ۸۸ تجمعی در میدان انقلاب تهران و برخی شهر‌های ایران برگزار کردند که محافظه‌کاران تندرو این تجمع را پایان دهنده حوادث این سال معرفی می‌کنند.
منبع: ایران پرس نیوز

بازداشت پنج تن از نوکیشان مسیحی در شرق تهران

در ادامۀ فشارها بر نوکیشان مسیحی در ایران، پنج تن دیگر از آنان در مراسم کریسمس امسال در یکی از کلیساهای خانگی شرق استان تهران بازداشت شدند.
منابع خبری گزارش داده اند که روز سه شنبه سوم دی ماه - در آستانه مراسم کریسمس، ماموران امنیتی با هجوم به منزل مهندس حسینی، اقدام به بازداشت وی و چند تن از نوکیشان مسیحی به نامهای احمد بازیار، فائقه نصرالهی، مستانه رستگاری و همچنین امیرحسین نعمت اللهی نمودند.
این افراد برای دعا و نیایش و مراسم کریسمس، تولد عیسی مسیح در آن محل حاضر شده بودند.
بر اساس این گزارش، ماموران لباس شخصی مجهز به بیسیم و سلاح کمری، ضمن اهانت و بازرسی افراد حاضر در آن محل، همزمان به تفتیش منزل مذکور پرداخته و کتب و سی دی ها و لب تاپ های آنان را ضبط کردند. همچنین دستگاه ریسیور ماهواره منزل را نیز همراه با وسایل مذکور انتقال دادند.
ماموران امنیتی همچنین به بازرسی منزل یکی از همسایگان مهندس حسینی که در حال رویت هجوم و اقدامات ماموران بود، پرداخته و ضمن اهانت و ضرب و شتم پدر آن خانواده، آنان را تهدید به سکوت کردند.
هنوز از محل بازداشت و وضعیت این بازداشت شدگان مسیحی خبری منتشر نشده است.
همه ساله با فرارسیدن ایام کریسمس، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، ضمن كنترل و نظارت بر كلیساها و اعضا و ایمانداران مسیحی فشار و تهدیدهای خود را به شدت افزایش می دهند. در این ایام همچنین بسیاری از نوکیشان مسیحی مورد آزار و فشار و تهدید و بازداشت واقع شدند، که از جمله می توان به اقدام هماهنگ و بازداشت جمعی از نوكیشان مسیحی ساكن تهران طی سالهای گذشته اشاره کرد.
کمیته گزارشگران حقوق بشر

Thursday, December 26, 2013

صدور حکم حبس ابد برای دو شهروند سلماسی

 دادگاه کیفری شهرستان سلماس دو شهروند اهل این شهرستان را به اتهام همکاری با حزب حیات آزاد کردستان «پژاک» به حبس ابد محکوم کرد.
 دادگاه کیفری شهرستان سلماس طی هفته گذشته با صدور حکمی صابرمامدی ٣٨ ساله فرزند اسحد و نظمین حیدری ۴٠ ساله فرزند سلطان هر دو شهروند اهل روستای دریک از توابع سلماس را به حبس ابد محکوم کرد.
بر پای همین گزارش، این دو شهروند اردیبهشت ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و منزل آن‌ها مورد بازرسی و تفتیش قرار گرفته بود.
به گزارش همین منبع صابرمامدی پسر عموی الهام مامدی (رضا اسماعیلی) زندانی سیاسی  است که ۴ آبان ماه سال جاری در زندان شهرستان سلماس اعدام شد، وی پیشتر از طریق همکاری با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت و به ۳ سال حبس تعزیری محکوم و دوران محکومیت خود را به سپری کرده بود.
همچنین یکی از نزدیکان این ٢ شهروند و به نقل از وکیلشان اعلام کرد، که این ٢ شهروند اتهامات وارده را رد و از شکنجه، بدرفتاری و حبس انفرادی طولانی مدت شکایت کردند.
اتهامات مطرح شده از سوی نیروهای امنیتی نسبت به این ۲ شهروند کرد از سوی مقامات امنیتی ایران همکاری با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) مطرح شده است.
هرانا

انتقال محمدرضا پورشجری به بیمارستان


محمدرضا پورشجری وبلاگ نویس زندانی در زندان ندامتگاه مرکزی کرج به بیمارستان خمینی تهران منتقل و بستری گردید.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمدرضا پورشجری معروف به سیامک مهر، وبلاگ نویس زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج که به بیماری قلبی شدید مبتلاست صبح روز جاری چهارشنبه ۴ دی ماه به بیمارستان خمینی تهران منتقل و بستری گردید.
وی که از بیماری های دیسک کمر، قند بالای خون و پروستات نیز رنج میبرد مدتها از امکانات درمانی در زندان مزبور محروم بوده و از شرایط جسمی بدی برخوردار است.
محمدرضا پورشجری (سیامک مهر) وبلاگ نویس زندانی ۵۱ ساله، ۲۱ شهریور ماه ۱۳۸۹ در منزل مسکونی خود در شهر کرج بازداشت شد. او پس از بازداشت به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر منتقل و مدت هفت ماه مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفت که این فشار‌ها موجب آسیب‌های جسمی بر روی وی گردید.

دو شاعر توسط سپاه پاسداران ربوده شده اند

نزدیک به سه هفته پیش، مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، ناگهان ناپدید شدند و از آن تاریخ تاکنون خبری از این دو شاعر نیست ...


 انجمن قلم ایران (در تبعید) اطلاعیه ای در مورد ناپدیدشدن دو شاعر ایرانی که گفته می شود توسط سپاه پاسداران ربوده شده اند، منتشر کرده است. متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

نزدیک به سه هفته پیش، سید مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، دو شاعر ایرانی، ناگهان ناپدید شدند و از آن تاریخ تاکنون خبری از این دو شاعر نیست. فاطمه، پس از برگشتن از کنگره شعر سوئد در فرودگاه تهران بازداشت و بازجویی و چند ساعت بعد آزاد شد.
سید مهدی موسوی و فاطمه اختصاری که هر دو از شاعران شناخته‌ شده ایران هستند، میانه‍ی آذر ماه به دادسرا فراخوانده شدند، اما آنان به دادسرا مراجعه نکردند و سپس از یک شنبه ۱۷ آذر ماه به گونه‍ی مشکوکی ناپدید شده ‌اند. 
خانواده‌ های این دو شاعر، از وضع آنان آگاهی ندارند. سید مهدی موسوی، ۱۵ آذر ۱۳۹۲ در صفحه فیس بوک خود، نوشته بود: «امروز صبح، اجازه خروج از کشور به من و فاطمه اختصاری داده نشد و پاسپورت ما نیز ضبط گردید. علت این موضوع را هم طبیعتا هنوز نمی‌ دانیم.» 


Wednesday, December 25, 2013

صدور چهار سال زندان برای ۴ فعال فرهنگی

چهار فعال فرهنگی در دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۴ سال زندان محکوم شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، جلسه رسیدگی به اتهامات بهزاد آسیایی، کاوه رحیمی، آرش کمانچه و پروین زندی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و هر کدام از ایشان به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.
در مهر ماه سال جاری نیز بابک آسیایی دیگر متهم این پرونده که رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه انقلاب تهران انجام شده بود، به تحمل چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.
پروین زندی از اساتید دانشگاه ورامین می‌باشد که به همراه همسرش آرش کمانچه در دی ماه سال ۹۱ در شهر کرج بازداشت شدند.
کاوه رحیمی، بابک آسیایی و بهزداد آسیایی نیز، در همین ماه توسط نیروهای امنیتی در شهرستان کرج بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.
این فعالان فرهنگی در بهمن ماه سال گذشته با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای هر کدام آزاد شدند.
منبع: هرانا

یورش مامورین وزارت اطلاعات در آستانه کریسمس به منزل زندانی عقیدتی بهنام ایرانی

.

در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل بهنام ایرانی از دگراندیشان مذهبی که در حال حاظر در زندان کرج دوران محکومیت شش ساله خود را می گذراند وی از داخل زندان شکایت نامه ایی در این خصوص به کمیساریای عالی حقوق بشرو سایر سازمان های حقوق بشری تنظیم و ارسال نمود.
به گزارش « محبت نیوز» در آستانه کریسمس تولد عیسی مسیح و سال نو میلادی صبح روز یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۲ برابر ۱۵ دسامبر ۲۰۱۳ ماموران وزارت اطلاعات کرج به طور همزمان به منزل  بهنام ایرانی از دگر اندیشان مذهبی و دو تن دیگر از همفکرانش به نام های «امین خاکی» و «رضا ربانی» ملقب به سیلاس، حمله کردند و در شرایطی که همسران و فرزندان آنها در خانه بودند حتی لوازم شخصی افراد را تفتیش کردند و یک کامپیوتر لپ تاپ، کتاب مقدس و دست نوشته ها و جزوات مسیحی این افراد را نیز با خود بردند.
در همین ارتباط  بهنام ایرانی از درون زندان شکایت نامه‌‍‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر و چند سازمان حقوق بشری در خصوص این حادثه تنظیم و ارسال نمود.
" در بخشی از این شکایت نامه نوشته شده بود: « پایبندی به ایمان مسیح و مشارکت در اجتماعات عبادی پرستشی هم کیشان خویش به این محکومیت گرفتار شده ام اعلام میدارم که حکومت اسلامی ایران که گویی از سرکوب دگر اندیشان و گروه های مذهبی غیر مسلمان هرگز خسته نمی شود و با ولعی سیری ناپذیر دنبال برقراری یک دیکتاتوری مذهبی است بار دیگر طبق عادت دیرینه خود در آستانه کریسمس و سال نو میلادی شیرینی این ایام را به کام فرزندان ما تلخ گردید و خانه های ما را مورد هجوم ماموران اطلاعاتی خود قرار داد.»

بی‌خبری از وضعیت ارژنگ داوودی و نگرانی نسبت به سلامت ویدر طی ۵۰ روز گذشته هیچ اطلاعی از سرنوشت ارژنگ داوودی زندانی سیاسی محبوس در زندان بندرعباس بدست نیامده است.
 ارژنگ داوودی فعال سیاسی و زندانی سیاسی زندان بندرعباس از تاریخ ۱۹ آبان ماه از بند امنیتی زندان بندرعباس به نقطه نامعلومی منتقل شد.
یکی از نزدیکان وی به گزارشگر هرانا گفت: «از تاریخ ۱۹ آبان ارژنگ داوودی هیچ تماسی با بستگان خود نداشته و هیچ ملاقاتی نیز به وی داده نشده است. ما از طریق تماسی از داخل زندان فهمیدیم که ارژنگ را به بند ۳ و در مکانی که حالت انفرادی دارد و هیچ پنجره‌ای به بیرون ندارد منتقل کرده‌اند و ارژنگ نیز دست به اعتصاب غذا زده است.»
وی در خصوص علت این سخت‌گیری‌ها در مورد این زندانی سیاسی گفت: «ارژنگ داوودی همیشه از داخل زندان نامه می‌نوشت و نامه‌های وی در فضای مجازی منتشر می‌شد. مسئولین زندان هم بار‌ها وی را تهدید کردند که از نامه نگاری دست بردارد. بی‌شک دلیل سخت گیری‌های اخیر مسئولین و کلا تبعید ارژنگ به زندان بندرعباس هم همین می‌باشد.»
وی در پایان گفت: «خانواده ارژنگ بشدت نگران هستند و از همه فعالین حقوق بشر می‌خواهند که نگذارند ارژنگ داوودی به سرنوشت سایر زندانیان سیاسی که در زندان درگذشتند مبتلا شود.»
گفتنی است، ارژنگ داوودی تاکنون به ۲۰ سال و ۸ ماه زندان محکوم شده است.
این زندانی سیاسی سالخورده که در تمام طول محکومیت خود از حق مرخصی محروم بوده است از اوایل تیر ماه سال گذشته از بند ۱۲ زندان رجایی شهر کرج به انفرادیهای بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و پس از ۱۲۷ روز انفرادی در این بند به زندان بندر عباس تبعید شده است.
منبع: هرانا

اجرای مجازات شلاق سه نفر در ملأ عامصبح امروز حکم شلاق سه متهم در میدان مرکزی شهر دهدشت ( استان کهگیلویه و بویراحمد) و در ملأ عام اجرا شد.
به گزارش فارس، مجید کرمی در حاشیه اجرای این مراسم اظهار داشت: این سه متهم به جرم مشارکت در سرقت سیم‌های برق و سرقت از مغازه‌ها و تمرد به مأموران انتظامی حین انجام وظیفه به حکم شلاق در ملأ عام محکوم شدند.دادستان کهگیلویه تصریح کرد: به موجب رأی صادره از شعبه ۱۰۲ جزایی و نیز چهارم دادگاه تجدید نظر کهگیلویه و بویراحمد حکم قطعی این افراد با رعایت موازین قوانین به مرحله اجرا گذاشته شده است.
کرمی در ادامه افزود: در مراسمی با حضور مردم، با حکم قضایی هر کدام از متهمان ۷۴ ضربه شلاق را تحمل کردند.
دادستان کهگیلویه ابراز داشت: برای حفظ امنیت و ایجاد امنیت پایدار در شهرستان از همه امکانات و ظرفیت‌های موجود استفاده می‌شود.
منبع: هرانا

تولد منجی و خداوندمان عیسی مسیح را به همه دوستان و عزیزان تبریک میگویم
و امیدوارم تمامی زندانیان عقیدتی و سیاسی و تمام افرادی که به دلیل تغییر دین در جفا هستند آزادی و نجات یابند.
حسام عطارزاده

Sunday, December 22, 2013

تجمع دانشجویان معترض در دانشگاه علم و صنعت


 شنبه سی‌ام آذر ماه، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در فضای باز دانشگاه تجمع کردند و یاد دانشجویان زندانی و آنهایی که در جریان تظاهرات‌های خرداد ۱۳۸۸ کشته شدند را گرامی داشتند.
به گزارش تارنمای رادیو زمانه ،دانشجویان عکس‌ها و پوسترهای کیانوش آسا و فاطمه باقری نژادیان فرد (از حامیان میرحسین موسوی که در مرداد ماه سال ۱۳۹۰ به قتل رسید) و مصطفی ریسمان باف و امین روغنی (دو دانشجوی زندانی این دانشگاه) را با خود حمل کردند. در این تجمع دانشجویان علم صنعت، یکی از پارک‌های دانشگاه را به نام «شهید آسا» نام‌گذاری کردند. کیانوش آسا که در اثر اصابت دو گلوله در ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ کشته شده‌ بود، دانشجوی مهندسی شیمی در دانشگاه علم و صنعت ایران، فعال محیط زیست و تنبورنواز بود.
این تجمع که توسط دانشجویان «جشن آزادی علم و صنعت» نام‌گذاری شد، به دنبال برکناری محمدسعید جبل عاملی، رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت، و انتصاب دکتر محمدعلی برخورداری برگزار شده بود. دانشجویان علم و صنعت این برکناری را نشانه‌ای برای آزادی بیشتر فضای دانشگاه‌ تفسیر می‌کنند.

بازداشت مهدی ملکی از اعضای حزب پان ایرانیست


مهدی ملکی از اعضای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست شامگاه چهارشنبه ۲۷ آذرماه توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماموران امنیتی شامگاه چهارشنبه ۲۷ آذرماه با مراجعه به منزل مهدی ملکی ضمن بازداشت نامبرده اقدام به تفتیش منزل وی نمودند.

یک هفته بی خبری از وضعیت نویسنده و افسر ارتش

با گذشت یک هفته از بازداشت دکتر رامین ابدالیان ایرانشاهی، کارشناس ارشد هوا و فضا هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان در دست نیست.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دکتر رامین ابدالیان ایرانشاهی کارشناس ارشد هوافضا ، کارشناس ارشد مدیریت رسانه ، کارشناس ارشد روانشناسی ، دکتری روانشناسی، افسر ارتش شاغل در هوانیروز تهران نویسنده کتاب “آسمان آنجا آبی نیست” ،”یک پنجره برایم کافیست” از ۲۵ آذر ماه تا کنون در بازداشت بسر می برد.
نامبرده به علت نگارش کتابی با نام “پشت هیچستان زندگی” که بعضی مسایل هشت سال جنگ را بی‌پرده عنوان نموده و در آن واقعیات و پشت پرده هایی از دوران ریاست جمهوری آقای بنی صدررا مورد شرح و بررسی قرار داده؛ بازداشت شده است.
با گذشت یک هفته از بازداشت نامبرده و پیگیری های صورت گرفته از محل بازداشت و وضعیت این زندانی اطلاعی در دست نیست.

Saturday, December 21, 2013

ممانعت دادستان از تحصیل زندانیان سیاسی در بند ۳۵۰

نه تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین به دستور دادستان از شرکت در امتحانات دانشگاه پیام نور منع شدند.
 محمد صدیق کبودوند، امید کوکبی، فرشید یداللهی، حمید اسلامی، امیر بهروزی، افشین کرم‌پور، مهدی دولتی، مهدی فاضلی فر، سینا عظیمی از جمله زندانیان بودند که از شرکت در امتحانات محروم شدند.
این زندانیان با وجود محدودیت‌ها خرید کتاب و جزوه و غیره برای شرکت در امتحانات اعلام آمادگی کرده بودند و هزینه‌هایی نیز بابت تحصیل پرداخت نموده بودند که بر اساس اظهارات دفتر نگهبانی دادستانی از شرکت ایشان در این آزمون جلوگیری کرد.

منبع: هرانا

بازداشت یک شهروند کرد در دیواندره


انور قریشی روز پنج‌شنبه هفته گذشته توسط نیرو‌ها وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، انور قریشی شهروند کرد اهل شهرستان دیواندره روز پنج‌شنبه ۲۸ آذر ماه توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد.
به گفته شاهدان عینی منزل این شهروند ۴۸ ساله کرد قبل از بازداشت مورد تفتیش قرار گرفت و مامورین اقدام به ضبط برخی وسایل وی مانند اتومبیل شخصی‌اش نمودند.
یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: «وی از کاسبکاران و بازاریان سر‌شناس منطقه دیواندره بوده است.»
تا لحظه تنظیم این خبر هیچ‌گونه اطلاعی از محل بازداشت و یا اتهامات وی بدست نیامده است.

فشار برای تعطیلی مجالس درویشی شهر نی ریز

چندی است فشار‌ها و تهدیداتی از سوی برخی از گروه‌های بسیجی و افراطیون مذهبی شهر نی ریز از توابع استان فارس، به منظور به تعطیلی کشاندن مجالس فقری در این شهر آغاز شده است.
به گزارش مجذوبان نور، اخیرا تلاش‌هایی برای فشار بر دراویش شهر نی ریز برای تعطیلی مجالس فقری شدت گرفته به طوری که عده‌ای از نیروهای بسیجی نسبت به برگزاری مجالس درویشی در این شهر اعتراضاتی کرده‌اند، این اعتراضات پیرو صحبت‌های اخیر امام جمعه این شهر آغاز شده است.
طبق گزارشات رسیده امام جمعه شهر نی ریز به کرّات نسبت به اعتقادات دراویش بدگویی و از گرایش جوانان نسبت به مکتب عرفان و تصوف ابراز نگرانی کرده است.
گفتنی است هم اکنون مجالس درویشی همچنان به روال خود برقرار است و حتی فشارهای اخیر بر انسجام بیشتر دراویش در برگزاری مجالس فقری افزوده است.

Friday, December 20, 2013

درخواست دادرسی مجدد محمد نظری پس از ۱۹ سال حبس


محمد نظری، فرزند حمدالله زندانی سیاسی محبوس در بند ۴، سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج که بیش از ۱۹ سال بدون مرخصی  به اتهام همکاری با حزب دموکرات کردستان در زندان بسر برده است خواهان اعاده دادرسی شد.
این زندانی سیاسی در نامه به رئیس قوه قضائیه مدعی شد که در ترور هیچ کسی دخالت نداشته است و بر اثر شکنجه‌های بازجویان پرونده مجبور به اعتراف بر علیه خود شده است.
متن کامل این نامه که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است به شرح زیر است:
اعاده دادرسی
ریاست قوه قضائیه
من محمد نظری فرزند حمدالله اهل شاهین دژ در تاریخ ۹/۳/۷۳ توسط سپاه ابوذر بوکان به اتهام هواداری از حزب دموکرات کردستان دستگیر شدم و تا کنون نزدیک به ۲۰ سال است که به خاطر کاری که انجام ندادم در حبس می‌باشم و تمام اتهاماتی که به من وارد است توهماتی که ناشی از عقده‌های درونی بعضی از مسئولین می‌باشد که علت آن شیعه مذهب و غیر فارس بودن اینجانب می‌باشد.
آقای لاریجانی مدت چند ماهی که در بازداشتگاه اطلاعات بودم بدون هیچ گونه مدرک یا شاهدی مرا مسئول ترور چهار نفر از نیروهای اطلاعات معرفی کردند که نه تنها آن‌ها را نمی‌شناختم بلکه اسم آن‌ها را هم نمی‌دانستم و مطمئنا اگر چند ماه دیگر در اطلاعات می‌ماندم مسئولیت ترور آقایان بهشتی، رجایی و باهنر را هم برعهده می‌گرفتم، زیرا طبق قوانین آن‌ها احتیاجی به مدرک ندارند و می‌توانند هر بلائی را سر زندانیان بیاورند.

Thursday, December 19, 2013

قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل علیه نقض حقوق بشر در ایران

مجمع عمومی سازمان ملل متحد یک بار دیگر قطعنامه‌ای درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد که در آن نسبت به تداوم "نقض جدی" و "هشداردهنده" حقوق بشر درایران ابراز نگرانی شده است ...


مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۱۸ دسامبر/۲۷ آذرماه) قطعنامه "وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران" را تصویب کرد. ۸۶ کشور به این قطعنامه رأی مثبت و ۳۶ کشور نیز رأی منفی دادند. آرای ۶۱ کشور دیگر ممتنع بود.
این قطعنامه ماه گذشته (۱۹ نوامبر ۲۰۱۳) در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، موسوم به "کمیته حقوق بشر" تصویب شده بود. این قطعنامه در کمیته سوم ۸۳ رای مثبت داشت.

انتقاد از افزایش اعدام‌ها
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این قطعنامه نگرانی عمیق خود را درباره‌ی "نقض جدی و مستمر حقوق بشر" و "تداوم هشداردهنده" اجرای گسترده احکام اعدام در ایران ابراز کرده است.
این قطعنامه درباره اجرای احکام اعدام می‌گوید، با وجود بخشنامه رئیس سابق قوه قضائیه که اعدام در ملاء عام را منع کرده بود، این اقدام همچنان ادامه دارد. علاوه براین از اعدام‌های مخفیانه گروهی و اجرای حکم اعدام بدون اطلاع خانواده یا وکیل قانونی زندانی، انتقاد شده است.
این قطعنامه می‌گوید، صدور و اجرای حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال و افرادی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند، ادامه دارد و این امر به معنی نقض تعهدات ایران در قبال کنوانسیون حقوق کودک و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است.
رئیس قوه قضائیه ایران اخیرا "اعدام" را حکمی بر گرفته از قرآن و اسلام توصیف کرد و گفت، مخالفت با اعدام، مخالفت با حکم اسلام است زیرا قصاص "نص قرآن" است.
در ماه‌های اخیر، به ویژه پس از آغاز کار دولت حسن روحانی شمار اعدام‌ها در ایران به شدت افزایش یافته است. براساس گزارش‌های نهادهای حقوق بشری از زمان روی‌ کار آمدن حسن روحانی تا کنون بیش از ۲۰۰ نفر در ایران اعدام‌ شده‌اند. این گزارش‌ها حاکی است که از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۴۰۰ مورد اجرای حکم اعدام در ایران ثبت شده است.
مجمع عمومی سازمان ملل همچنین از اتهام‌هایی مانند "محاربه" انتقاد می‌کند که "تعریف دقیق و صریحی" ندارند و شهروندان ایران با چنین اتهام‌هایی محکوم به اعدام می‌شوند.

نقض حقوق اقلیت‌ها
در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل همچنین از "شکنجه و مجازات یا رفتارهای خشن، غیر انسانی یا تحقیرآمیز از جمله قطع اعضای بدن و شلاق زدن" ابراز نگرانی شده است.
محدودیت‌های گسترده و جدی برای آزادی تشکل و تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان و عقیده، از جمله از طریق تلاش برای مسدود کردن، فیلتر کردن یا جلوگیری از دسترسی به اینترنت و محتوای آن، اخلال در فعالیت رسانه‌های ماهواره‌ای از طریق ارسال پارازیت، سانسور یا توقیف روزنامه‌ها و مجلات، از دیگر موارد نقش حقوق شهروندان ایران است که قطعنامه مجمع عمومی به آنها اشاره کرده است.
مجمع عمومی همچنین از ارعاب، آزار و پیگرد منظم مدافعان حقوق بشر، ادامه خشونت و افزایش تبعیض علیه زنان، ادامه تبعض علیه اقلیت‌های قومی و زبانی و تداوم آزار، تا حد زجردهی و نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی به رسمیت شناخته شده انتقاد کرده است.
مجمع عمومی سازمان ملل از دولت ایران خواسته است که به نگرانی‌های جدی مطرح شده در گزارش‌های دبیرکل سازمان ملل و نیز گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران (احمد شهید) توجه نموده و به درخواست‌های مشخص ارائه شده در این قطعنامه و قطعنامه‌های پیشین مجمع عمومی عمل کند.

منبع: دویچه وله

هشت زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

سحرگاه روز گذشته هشت زندانی با اتهام مجهولی در زندان رجایی شهر کرج از طریق چوبه دار اعدام شدند.
برخی از این زندانیان از زندان قزلحصار برای اجرای حکم به این زندان منتقل شدند و چند تن دیگر از بند ۵، ۲ و ۷ زندان رجایی شهر بوده اند.
از هویت این هشت نفر اطلاعی در دست نیست و مسئولین قضایی نیز تاکنون در خصوص این اعدام ها اطلاع رسانی انجام نداده اند.
منبع: هرانا

چهار زندانی در رشت اعدام شدند


سحرگاه روز دوشنبه دست‌کم دو متهم به قتل و سحرگاه امروز نیز دو زندانی متهم به تجاوز به عنف در زندان لاکان رشت از طریق چوبه دار اعدام شدند.ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سپیده دم روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه جاری «آرش شادکام» ۲۷ ساله و فردی بنام «یگانه» در محوطه زندان لاکان رشت از طریق چوبه دار اعدام شدند.
هردو زندانی به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند.
هم چنین دادستانی گیلان نیز امروز از اجرای حکم دو زندانی دیگر متهم به تجاوز به عنف خبر داده است.
منبع: هرانا

مرگ مادر و همسر پیمان عارفی پس از ملاقات با وی در حادثه رانندگیدر اتفاقی دردناک و تاثرانگیز مادر و همسر امیررضا عارفی، زندانی سیاسی که به زندان مسجد سلیمان تبعید شده بود، در هنگام بازگشت از ملاقات در جاده اهواز به تهران در تصادف رانندگی کشته شدند.

امیررضا عارفی فروردین ۸۸ و در ۲۱ سالگی به همراه همسر و خواهرش بازداشت شد. اتهام او ارتباط با انجمن پادشاهی عنوان شده بود.پس از مدتی همسر و خواهرش آزاد و در دادگاه تبرئه شدند اما او به اتفاق آرش رحمانی پور (پسر عمه امیررضا عارفی)، محمدرضا علی زمانی و حامد روحی نژاد در دادگاه های نمایشی پس از انتخابات به "محاربه، جاسوسی و ایفای نقش در آشوب های خیابانی" متهم شد. این ۴ زندانی سیاسی که هنگام برگزاری انتخابات در زندان به سر می بردند به اعدام محکوم شدند و حکم اعدام آرش رحمانی پور و محمدرضا علی زمانی به اجرا درآمد. حکم اعدام حامد روحی نژاد به حبس در تبعید و حکم اعدام امیررضا عارفی به ۱۵ سال حبس تعزیری در تبعید تبدیل شد.

صفحه کارزار لگام تاسف و تاثر خود را از این اتفاق دردناک ابراز میدارد و برای آقای عارفی و خانواده ایشان آرزوی شکیبایی دارد و امیدوار است که احکام اعدام و تبعید زندانیان سیاسی، که ظلمی مصاعف به آنان است، هر چه زودتر لغو شود.

Tuesday, December 17, 2013

مدارس تهران به حوزه علمیه وابسته می شود

 مهران مجیدی نماینده ستاد همکاری حوزه علمیه و آموزش پروش اعلام کرد که تفاهم نامه‌ای میان آموزش‌ و پرورش شهر تهران و حوزه علمیه به امضا رسیده که بر اساس آن مدارس دولتی تهران به مدارس وابسته به حوزه علمیه تبدیل می‌شوند.
به نقل از العربیه، مجیدی یکشنبه ۱۵-۱۲-۲۰۱۳ به خبرگزاری ''تسنیم'' گفته است: ''این تفاهم نامه به منظور بسط و گسترش زمینه‌های فعالیت مشترک میان مدیریت حوزه علمیه برادران استان تهران و اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران منعقد شده است.''
او افزوده است: ''بر اساس این تفاهم نامه از این به بعد شاهد همکاری مشترک برای راه‌اندازی و توسعه مدارس امین وابسته به حوزه علمیه خواهیم بود.''
به گفته نماینده ستاد همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش، در این تفاهم‌نامه همچنین مقرر شده است که مدیریت تربیتی مدارس بر عهده روحانیون باشد و محتوای برنامه‌ها طبق شیوه‌نامه فرهنگی و تربیتی تایید شده کارگروه و توسط مدیر مدرسه اجرا شود.


وی افزوده است: ''حرکت در چارچوب احکام دینی و مقررات نظام و نشر اندیشه تبعیت از ولایت فقیه'' از مهم‌ترین اهداف امضای چنین تفاهم‌نامه‌ای است.''
منبع: محبت نیوز

بیهوشی مریم شفیع پور در زندان و انتقال وی به بهداری


طی هفته گذشته مریم شفیعی پور در بند نسوان زندان اوین به دفعات دچار تپش قلب شده تا جایی که به دلیل بیهوشی کامل و وخامت حال وی به بهداری زندان انتقال داده شد.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر با وجود نظر پزشک مقیم در بهداری زندان، مبنی بر نیاز فوری این فعال دانشجویی به “ام آر آی”، مسئولان زندان هیچ اقدامی در این رابطه انجام نداده اند.
این در شرایطی است که مریم شفیع پور از چند هفته پیش از درد شدید دندان رنج می برده و تا کنون موفق به معاینه توسط دندان پزشک نشده و از درمان دندان وی ممانعت به عمل آمده است.
پیش از این، تاریخ جلسۀ دوم دادگاه این فعال دانشجویی محروم از تحصیل زندانی، روز چهارشنبه یازدهم دیماه برابر با اولین روز سال میلادی ۲۰۱۴ در شعبه‌ی پانزدهم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی عنوان شده بود.
جلسۀ اول دادگاه خانم شفیع پور در روز ۲۹ مهرماه (۲۱ اکتبر) در همین شعبه برگزار شده است.
یک منبع نزدیک به خانوادۀ مریم اتهامات واردشده از سوی دادگاه به وی را “واهی” و “بی‌اساس” خوانده و با تاکید بر این‌که در پرونده‌ی او هیچ‌گونه “مدرک” و “مستندی” وجود ندارد، لجبازی بازجویان در روند پروندۀ مریم را مشهود دانست. پیش از این محمود شفیع پور ، پدر مریم در گفتگو با سایت کلمه گفته بود:”نوع پرونده سازی، اتهامات وارده و برخوردی که با مریم شده دقیقا شبیه رفتار نیروهای امنیتی در سال ۸۸ است و گویی این پرونده از آن سال جا مانده باشد که این گونه برخورد می کنند.”