Saturday, November 30, 2013

یک دانشجوی بهائی از دانشگاه اخراج شد


 آزیتا ممتاز، ورودی سال ۱۳۸۷ دانشگاه زند شیراز در رشته مدیتریت صنعتی پس از گذراندن ۹۲ واحد تحصیلی‌ از این دانشگاه اخراج شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مدیر موسسه به طور شفاهی‌ به ایشان اعلام کرده که امکان تحصیل وی "به دلیل بهائی بودن" ممکن نیست.

پانیذ فضل علی‌ و نوید کیهانی راد از دانشجویان بهائی دیگری هستند که طی ماه‌های اخیر به دلیل بهائی بودن و پس از سپری کردن بخش عمده ای از تحصیل خود در دانشگاه به صورت ناگهانی و بدون ارائه دلیل قانع کننده از دانشگاه اخراج شده اند.

بیانیه ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز مبارزه با سانسور


۱۳ آذر روزی است که صداهای اعتراض به هر نوع سانسور، طلب آزادی بیان بی هیچ حصر و استثنا را به فریادی یگانه مبدل می کند. ۱۳ آذر روز "نه" به سانسور، "آری" به آزادی بیان است ...

اخبار روز: کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز ۱٣ آذر که روز مبارزه با سانسور نامیده شده است، بیانیه ای تحت عنوان «۱٣ آذر روز "نه" به سانسور، "آری" به آزادی بیان»، منتشر کرده است.

اعتراض به سانسور همواره در مرکز فعالیت های نویسندگان و هنرمندان مترقی و متعهد درسراسر جهان   بوده است. چه آنان که صرفا به هنرشان تعهد واقعی داشته اند، و چه هنرمندانی که باورمند حقوق انسانی بوده اند. آنها برای پایان دادن به حیات سانسور در جامعه، به شیوه های گوناگون کوشیده اند. این تلاش در ایران به شکل جدی تر در جریان بوده است.
آذر ماه سال قبل هم زمان با بزرگ داشت روز مبارزه با سانسور بیانیه ای با امضای یک صدوهفتاد نویسنده انتشار یافت که خواست مبرم آن ممنوعیت سانسور پیش و پس از انتشار کتاب بود. در یک سال گذشته نویسندگان و هنرمندان بسیاری در مخالفت با سانسور سخن گفتند یا نوشتند و میزان اعتراض و انتقاد به سانسور به مراتب بیش-تر از سال های گذشته بود. اثرات آن را می توان در واکنش-های متولیان دولت جدید مشاهده کرد. وزیر ارشاد در شروع کار خود به صف منتقدان سانسور پیوست و با این کار نشان داد که ادامه ی سانسور به شکل موجود برای حاکمیت بسیار سخت شده است. گرچه به زودی معلوم شد که ژست انتقادی ایشان نمایشی بیش نیست، با این حال با برخاستن صدای انتقاد از تریبون دولتی آواهای در گلو مانده ی بیشتری در جامعه طنین انداز شد. گزارش و خبر و مقاله و مصاحبه در باره ی سانسور در نشریاتی به چاپ رسید که تا پیش از این حتی واژه ی سانسور را به کار نمی بردند. نامه ی سرگشاده ی دویست و چهار نویسنده به وزیر ارشاد در این دوره منتشر شد. امضاکنندگان پیشنهاد داده بودند که مجوز کتاب برداشته شود و نویسندگان مسئولیت عبور از ضوابط سانسور را خود به عهده بگیرند. کانون نویسندگان ایران نیز همواره خواستار لغو هر گونه سانسور در جامعه و خواهان آزادی بیان بی هیچ حصر و استثنا برای همگان بوده است. 

Friday, November 29, 2013

اسامی و مشخصات ٢٤ زندانی سياسی کُرد محکوم به اعدام

آخرین تحقیقات " کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی" نشان می دهد که هم اکنون حداقل ٢٤ فعال کُرد که با اتهام های سیاسی و امنیتی مواجهند در زندان های جمهوری اسلامی ایران در انتظار اجرای حکم اعدام هستند.
تحقیقات کمپین نشان می دهد که در بسیاری از پرونده های یاد شده مراحل قانونی دادرسی رعایت نشده، متهمان به وکیل دسترسی نداشته و اظهارات آنها در مراحل دادرسی مورد توجه قرار نگرفته است. دربرخی از موارد یاد شده که در زیر می آید، متهمان مدعی شده اند که در زمان بازجویی مورد آزار واذیت وشکنجه فیزیکی قرار گرفته اند. به گفته خانواده برخی از متهمانی که چنین ادعاهایی را حتی با نوشتن نامه از زندان مطرح کرده اند، قوه قضاییه تحقیقات مستقل برای بررسی ادعاهای یاد شده انجام نداده است.
" کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی " با انتشار این گزارش، از مقامات قضایی می خواهد که با اعمال وسواس جدی در بررسی اظهارات زندانیان یاد شده و همچنین اطمینان خاطر از قانونی بودن مراحل دادرسی و صدوراحکام اعدام، نسبت به بازبینی احکام یاد شده اقدام جدی به عمل آورد.
این اسامی که ٢٤ فعال سیاسی و مدنی هستند اغلب آنها حکمشان در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور تایید شده و هر لحظه امکان اجرای حکم اعدامشان وجود دارد.
۱. حبيب الله لطيفی ، ۲. رشيد آخکندی ، ۳. مصطفی سليمی ، ۴. منصور آروند ، ۵.سمکو خورشيدی ، ۶. سيروان نژاوی ، ۷. ابراهيم عيسي‌پور ، ۸. رزگار (حبيب) افشاری ، ۹. علی افشاری ، ۱۰. سامان نسيم ، ۱۱. زانيار مرادی ، ۱۲. لقمان مرادی ، ۱۳. عبدالله سروریان ، ۱۴. انور رستمی ، ۱۵. بهروز آلخانی ، ۱۶. سيد سامی حسينی ، ۱۷ . سيد جمال محمدی ، ۱۸. بختيار معماری ، ۱۹ رضا ملازاده ، ۲۰ ، صابر مخلد موانه ، ۱ ۲ ، "محمد عبدالهی ، ۲۲، علی احمد سلیمان ، ۳ ۲ ، هوشنگ رضایی ، ٢٤ ، آرمان پرویزی
مشخصات کامل:

Thursday, November 28, 2013

هجوم ماموران امنیتی به یکی از کلاس‌های دانشگاه بهاییان


ماموران امنیتی به کلاس درس دانشجویان بهایی محروم از تحصیل در کرج حمله کرده و از دانشجویان تعهد گرفتند دیگر در کلاس‌ها شرکت نکنند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بعد از ظهر روز گذشته چهارشنبه ۶ آذر ماه ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی در مهرشهر کرج به‌نام «شمیم شبرو» که در آن برای دانشجویان محروم از تحصیل بهایی کلاس درس برگزار می‌شد حمله کردند.
دانشجویان حاضر در کلاس که همگی بدلیل اعتقاد به دیانت بهایی از تحصیل محروم شده‌اند برای دوره کاردانی سال ۹۲ بصورت مخفیانه مشغول به تحصیل بودند.
یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: «کلاس ما از ساعت ۱۲ ظهر تا ۳ بعد از ظهر بود و معین آبادی قرار بود برای ما تدریس کند. ماموران کمی پس از شروع کلاس با حکم قضایی بصورت وحشیانه‌ای وارد منزل شدند و پس از تفتیش بدنی تمام موبایل‌ها را ضبط نمودند.»
وی در ادامه گفت: «از ابتدا مامورین در حال فیلم برداری بودند و از همه دانشجویان عکس تکی و مشخصات گرفتند. مامورین همچنین از برخی تعهد گرفتند که دیگر در کلاس‌های مجازی شرکت نکنند. مامورین همچنین به ما گفتند که روز شنبه برای احضار به دادگاه با شما تماس خواهیم گرفت.»
این منبع در جواب این سئوال که هم‌اکنون چند دانشجوی محروم از تحصیل بهایی در ایران وجود دارد گفت: «این رقم را نمی‌توان به سادگی بیان کرد، ولی چیزی بیش از ۱۵۰۰ دانشجویی محروم از تحصیل بهایی در کشور وجود دارد و علی‌رغم سخنان آقای روحانی مبنی بر نبود دانشجوی محروم از تحصیل متاسفانه در کنکور سال جاری نیز بهاییان از شرکت در دانشگاه محروم شدند.»

Wednesday, November 27, 2013

دستگیری ۸ نفر به جرم توهین به مقدسات دینی در فضای مجازی

دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان از شناسایی و دستگیری ۸ نفر که با استفاده از فضای مجازی مطالبی «توهین آمیز علیه مقدسات» منتشر کرده بودند، خبر داد.
به گزارش سایت دادگستری کل استان کرمان، حسین رئیسی نژاد افزود : توهین به مقدسات دینی و ارزش های اسلامی، به سخره گرفتن اعتقادات مردم و درج مطالبی در توهین به پیامبر مکرم اسلام (ص) و ائمه طاهرین (ع) و انکار خدا از جمله مطالب منتشر شده این افراد است.
وی اظهار داشت: از آنجا که این کار، باعث ایجاد نارضایتی و دل نگرانی در بین مردم شده بود، پیگیری موضوع در دستور کار قرار گرفت و با تلاش و رصد اطلاعاتی سربازان گمنان امام زمان (عج) ، ۸ نفر در این رابطه شناسایی و دستگیر شدند.
دادستان رفسنجان خاطر نشان کرد: این عده با انجام مراحل تحقیقات اولیه با صدور قرار بازداشت موقت به زندان معرفی شدند.
منبع: دانشجو نیوز

روز شکر گزاری گرامی باد

روز شـکر گزاری یعنی صبورانه و با وقار و آرامی در کنار دیگران زیستن و از زیستن لذت بردن و لذت هایمان را به زبان آوردن و بخاطرشان قدردانی کردن . بنابرین بنفع ماست که یک عمر شکرگزاری داشته باشیم تا یک روز شکرگزاری 
حسام عطارزاده

هجوم ماموران وزارت اطلاعات به دفتر یک وکیل در تبریز


 نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات روز دوشنبه مورخ ۴ آذرماه ۱۳۹۲ حدود ساعت ۱۶. ۳۰ در دو گروه جداگانه به دفتر وکالت و منزل خانم اشرف قربانی وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه واقع در شهر تبریز خیابان ولیعصر ساختمان آیدا هجوم برده قصد بازداشت وی را داشتند که به علت عدم حضور نامبرده موفق به بازداشت وی نشدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی به همکار دفتری این وکیل عنوان داشتند نامبرده تحت تعقیب دستگاه قضایی قرار دارد و پس از اطمینان از نبود خانم اشرف قربانی اقدام به تفتیش دفتر و ضبط بعضی وسایل دفتر وی همچون پرونده‌ها، مدارک شخصی و کامپیو‌تر‌ها نمودند.
این در حالی است که همزمان تعدادی از نیروهای امنیتی به منزل شخصی این وکیل دادگستری مراجعه نموده بودند و به جهت عدم حضور شخصی در منزل و باز نشدن در اقدام به فک قفل منزل نامبرده نموده‌اند و به تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی ایشان مبادرت کرده‌اند.
منبع: هرانا

هاشم خواستار معلم بازنشسته روانه زندان وکیل آباد شد


اجرای احکام دادگاه انقلاب مشهد با احضار این معلم وی را بازداشت و تحویل مقامات زندان وکیل آباد مشهد داد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وی که از سوی دادگاه به دو میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است در پی مخالفت با پرداخت آن بازداشت و روانه زندان وکیل آباد شده است.
وی که پیش‌تر و در بازداشت قبلی خود ۴۵ روز حبس مازاد را تحمل کرده است در پی عدم توان مالی برای پرداخت جریمه مذکور می‌بایست ۳۷ روز دیگر که هر روز آن سی هزار تومان محاسبه می‌شود در زندان باقی بماند.
منبع: هرانا

دستکم 45 کاربر فیس بوک در تهران بازداشت شدند

image8364
 دستکم 45 نفر از کاربران فیس بوک در تهران، توسط نیروی انتظامی بازداشت شده اند.
 در پی فراخوانی در فیس بوک برای تجمع در حوالی ولنجک، 45 نفر شامل 24 زن و 21 مرد، توسط نیروی انتظامی تهران، بازداشت شدند. تارنمای دولتی دانا، با اعلام این خبر نوشت: ”این تجمع غیر قانونی و  با هدف دوست یابی و تشکیل گروه های دوستی پایه ریزی شده بود و اعمال خلاف شرع و زننده در آن مشهود بود.”در اتفاقی مشابه در تیرماه سال جاری، و در پی فراخوان های متعدد شبکه های اجتماعی در فضای مجازی از قبیل “فیس بوک”، حدود 50 جوان شرکت کننده در یک کارنوال آب ریزان؛ در پارک ایران زمین عظیمیه در شهر کرج، توسط نیروی انتظامی شهر کرج بازداشت شده بودند.
منبع: فعالان در تبعید

Monday, November 25, 2013

جام زهر توسط علی خامنه ایی صورت گرفت
با مقایسه ساده ای که بین توافقنامه دیشب با لینک زیر که پیشنهاد 1+5 در کنفرانس آلماتی با حضور جلیلی است، میتوان گفت که رژیم عقب نشینی کرده است یعنی ظریف امتیازات بسیار گسترده تری داده و هیچ چیز اضافی نگرفته است. یعنی رژیم پس از شش ماه و نابودی بیشتر اقتصاد، چوب بیشتری خورده است

پس از حدود یک هفته انفرادی، دکتر شاهین دادخواه به بند 350 بازگردانده شد

دکتر شاهین دادخواه
روز دوشنبه 4 آذر 92، دکتر شاهین دادخواه از همکاران سابق حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی، پس از حدود یک هفته انفرادی در زندانهای سپاه، به بند 350 اوین بازگردانده شد.بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید” ، دکتر شاهین دادخواه،  مشاور سابق شورای عالی امنیت ملی،عضو تیم مذاکره کننده در مذاکرات سه جانبه ایران – آمریکا – افغانستان و همینطور مذاکرات ایران – آمریکا – عراق و از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای به ریاست حسن روحانی؛ که روز سه شنبه 28 آبان 92، توسط اطلاعات سپاه به مکان نامعلومی منتقل شده بود، مجددا به بند 350 اوین بازگردانده شد.گفتنی است علاوه بر شاهین دادخواه، دو نفر دیگر از همکاران حسن روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، یعنی دکتر رحمان قهرمان پور و مهرداد سرجویی نیز در بند 350 زندان اوین، دوران حبس خود را می گذرانند.این سه تن ار همکاران نزدیک حسن روحانی و حسین موسویان بودند و تحلیل برخی مقامات مطلع اینست که این سه نفر در واقع گروگان تندروهای داخل، برای امتیازگیری از حسن روحانی از یکسو و منصرف کردن حسین موسویان( سخنگوی سابق تیم هسته ای و سفیر سابق ایران در آلمان)، از بازگشت به ایران میباشد.

کیوان دهقانی شهروند بهایی روانه زندان شد


کیوان دهقانی، شهروند بهایی ساکن اصفهان پس از تائید حکم جهت اجرا به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک شهروند بهایی ساکن اصفهان به نام «کیوان دهقانی» که در شهریور ماه سال گذشته طبق رای دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، در روز یک شنبه ۳ آذر ماه پس از احضار، خود را به دایره اجرای احکام دادسرای انقلاب مشهد معرفی کرده و از آن محل جهت اجرای حکم به زندان وکیل آباد منتقل شد. نامبرده متهم به تبلیغ علیه نظام در پوشش تبلیغ بهاییت می‌باشد.

یاداوری می‌شود کیوان دهقانی ابتدا در ۲۱ تیر ماه سال ۱۳۹۰ در یک جلسه مذهبی در اصفهان بازداشت شد که پس از مدتی بازداشت بدون ارائه دلیل به اداره اطلاعات مشهد منتقل گردید که حکم صادره بر اساس همین پرونده می‌باشد.
قابل ذکر است انیسا دهقانی (خواهر کیوان دهقانی) نیز در ۲۱ آبان ماه سال جاری جهت اجرای محکومیت از اصفهان به زندان وکیل آباد مشهد خود را معرفی کرد و هم اکنون در حال گذراندن محکومیت شش ماه حبس در زندان وکیل آباد می‌باشد.
در ضمن با توجه به انتقال کیوان دهقانی به زندان وکیل آباد مشهد، تعداد زندانیان بهایی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد به ۱۳ نفر رسید.

ساجده عرب‌سرخی بازداشت شد


 ساجده عرب‌سرخی، فرزند فیض‌الله عرب سرخی از فعالان سر‌شناس اصلاح‌طلب، امروز یکشنبه ۳ آذر، بازداشت شد.
به گزارش جرس، فاطمه عرب‌سرخی، خواهر ساجده در صفحه فیس‌بوکش با توضیح اینکه هفتهٔ پیش احضاریه برای ساجده به منزلشان فرستاده شده بود نوشت: با توجه به اینکه به مادرم در احضار قبلی هشدار داده بودند که اگر ساجده احضار شد با سند ۱۵۰ میلیون تومانی بیاید، پدرم با سند ۲۰۰ میلیون تومانی امروز ساجده را همراهی کردند.
بر اساس نوشته فاطمه عرب‌سرخی، در دقایق پایانی ساعت اداری به آن‌ها اعلام شده که قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومان است: و در نتیجه سند را نپذیرفتند و ساجده را بازداشت کردند و به زندان تحویل دادند

استمداد ۶ زندانی اعتصاب غذا کننده اهل سنت از سازمانهای حقوق بشری جهان

حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و سیدهادی حسینی از ۲۱ روز پیش در زندان قزل‌حصار کرج دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
این شش زندانی عقیدتی اهل سنت که به اعدام محکوم شده‌اند طی نامه‌ای که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته از نهادهای حقوق بشری و رسانه‌های مستقل تقاضای پیگیری وضعیت خود را نموده‌اند.
متن کامل نامه را در زیر می‌خوانید:
بسمه تعالی
امروز تاریخ ۳ آذر ۹۲ استمداد خواهی‌ زندانیان سیاسی عقیدتی‌ اهل سنت کردستان را که در زندان قزل حصار کرج به سر می‌بریم به تمام جوامع بین المللی و سازمان‌های حقوق بشری دنیا و شرح حال خودمان را طی‌ گذشت ۲۱مین روز اعتصاب خودمان به گوش تمام دنیا و آنهایی که یه کم از انسانیت و وجدان در وجودشان مانده برسانیم.
ما زندانیان جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، جمال مولایی، حامد احمدی بچه سنندج و آقایان سید هادی حسینی‌، صدیق محمدی بچه جوان رود کرمانشاه که یک سال است در زندان مواد قزل حصار که زندانی کثیف و پر از معتاد و ایدزی و هپاتیتیست به سر می‌بریم.
طبق قانون دسته بندی زندانیان ما باید در زندان رجایی شهر باشیم، پیش هم پرونده‌هایمان، در تاریخ ۱۳ آبان ۹۲ در اعتراض حکم اعدام خود که در مرحله اجرا می‌باشد و هر لحظه احتمال دارد مارا برای اجرا ببرند و همچنین به علت نگهداری در زندان مواد در بد‌ترین شرایط روحی‌ و روانی‌ و کمترین امکانات و شکنجه‌های روحی و روانی‌ مسئولین زندان در اینکه انتقال و جابجایه بی‌خود و بی‌جهت بر ما از طرف رئیس زندان سید علی‌ حسینی‌، مسئولین فرهنگی‌ رجبعلی آژیر، مسئول دار القرآن احمد مهرانی و رئیس واحد «قدنی» بر ما تحمیل می‌شود اعم از اینکه ما داخل واحد حتی حق نداریم با کسی‌ ارتباط داشته باشیم یا از کتاب‌های اهل سنت استفاده کنیم دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌ایم که در تاریخ ۱۵ آبان ۹۲ با ضرب و شت و دستبند و پابند و به وسیله گارد ضدّ شورش و با توهین و فحش و نا‌سزا ما را از سالن ۴ واحد ۳ بیرون آورده و به انفرادی انتقال دادند که طی‌ ۱۳ روزی که داخل انفرادی بودیم به شدت زیر فشار‌های روحی و روانی‌ بودیم، به طوری که حتی برای دسشویی رفتن یا بهداری رفتن ما را به طور توهین آمیزی بازدید می‌کردند، بطوری که اگر مجبور نبودیم از انفرادی بیرون نمی‌آمدیم و حتی در روز عاشورا حتی برای نماز صبح می‌خواستیم حمام برویم در حمام را بر ما بستند و مجبور شدیم برای نماز صبح با آب سرد در حالی‌ که در اعتصاب بودیم داخل دسشویی حمام کنیم و بعد از وخیم‌تر شدن حالمان و خونریزیه معده حامد احمدی و جمشید دهقانی ما را به سالن یک که خدمات واحد می‌باشد انتقال کردند و داخل سالن زندانیان دیگر را تهدید کرده‌اند که در صورت ارتباط با ما با آن‌ها برخورد شدید می‌شود و حتی جرات ندارند با ما سلام و خداحافظی کنند.

توقیف یک نشریه ی دانشجویی؛ احضار ۱۹ نفر از دانشجویان به کمیته ی انضباطی


گزارش‌های دانشجویی از دانشگاه علم و صنعت تهران از "توقیف یک نشریهٔ دانشجویی؛ احضار ۱۹ تن از دانشجویان به کمیتهٔ انضباطی و احضار ۵ دانشجوی دختر به ادارهٔ امور خوابگاه‌ها جهت اخذ تعهد" حکایت می‌کنند.
به گزارش دانشجو نیوز، نشریه دانشجویی "رمنه" دانشگاه علم و صنعت در هفتهٔ گذشته به دلیل چاپ شعری از رضا براهنی به نام "از هوش می‌…" و با صدور حکم "دو ماه تعلیق از فعالیت‌های فرهنگی-هنری" برای مدیر مسئول این نشریه، توقیف شده است.
این در حالی است که این شعر برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ در مجموعهٔ "خطاب به پروانه‌ها" منتشر شده و بعد از آن ۴ بار نیز به تجدید چاپ رسیده است که آخرین آن‌ها در سال ۱۳۹۱ می‌باشد.
به نظر می‌رسد با توجه به مشی انتقادی این نشریه، استناد به چاپ یک شعر بیشتر جنبهٔ نمایشی داشته و این حکم در راستای مخالفت مدیران دانشگاه با محتوای صنفی این نشریه صورت گرفته است.
همچنین در چند هفتهٔ گذشته حدود ۱۹ نفر از دانشجویان، که تعداد زیادی از آنان را دانشجویان پسر خوابگاهی تشکیل می‌دهند، به دلایل واهی همچون نواختن گیتار، بازی ورق، کشیدن سیگار در خوابگاه و… به کمیتهٔ انضباطی این دانشگاه احضار شده‌اند.
گفتنی است برخی از این احضار‌ها حتی در موارد غیرقانونی بالا نیز نمی‌گنجد تا آنجایی که به گفتهٔ منابع خبری، یکی از دانشجویان احضار شده در ترم جاری در خوابگاه ساکن نبوده است.

Friday, November 22, 2013

گزارش خلاصه جفا بر مسیحیان ایران 2012

آنچه در این گزارش به آن اشاره می شود فقط بخشی از جفای وارده بر مسیحیان ایران می باشد. این آن بخشی است که به تدریج در طی بازه زمانی  مورد نظررسانه ای شده، مستند  به اطلاع همگان رسیده است.
شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان در راستای وظیفه اطلاع رسانی خود درباره مسیحیان  کشور، گزارش سالانه جفا بر مسیحیان ایران در سال 2012 میلادی (فاصله  دی 1390 تا  دی 1391خورشیدی)  را منتشر می کند. این گزارش در سالهای گذشته به دفعات توسط ارگانها و رسانه های رسمی دولتی و غیر دولتی بین المللی به عنوان یک منبع معتبر اطلاعات مورد استفاده قرارگرفته است. به همین دلیل فقط مواردی در آن ذکر شده که توسط منابع گوناگون صحت آنها تائید شده است. از ذکر مواردی که وقوع آنها توسط نهادهای مستقل و شناخته شده در جامعه مسیحیان ایران قابل تائید نبوده یا مدارک کافی برای اثبات آنها در مجامع بین المللی وجود ندارد خودداری کرده ایم.
لازم به ذکر است که آنچه در این گزارش به آن اشاره می شود فقط بخشی از جفای وارده بر مسیحیان ایران می باشد. این آن بخشی است که به تدریج در طی بازه زمانی  مورد نظررسانه ای شده، به اطلاع همگان رسیده است.
بخش مهمی از جفای وارد شده بر مسیحیان ایران در فاصله زمانی مذکور به دلایل مختلف از جمله حفظ حریم خصوصی افراد یا به خطر افتادن جان وابستگان آنها در داخل کشور قابل انتشار نمی باشد. هم اکنون در ایران  افرادی در بازداشت یا زندان هستند و در دادگاههای جمهوری اسلامی علیه آنها به خاطر مسیحی بودن تشکیل پرونده شده است که ما نمیتوانیم اسم یا شرح جفای وارده بر آنها را  به این دلایل منتشر کنیم.
بنابراین اگر اسم شخص یا وقع حادثه ای در این گزارش ذکر نگردیده دلیل بر عدم وقوع جفا بر آن شخص یا اتفاق نیفتادن آن واقعه نیست. در صورت وجود هرگونه شک یا نیزبه مستندات برای اثبات ادعاهای احتمالی که در این گزارش ذکر نگردیده است، ارگانها و رسانه های رسمی می توانند با شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان مکاتبه کنند.
موارد جفای ثبت شده درباره مسیحیان ایران در فاصله دی ماه 1390 تا دی ماه  1391 ( سال  2012 میلادی) به ترتیب تقدم در تاریخ وقوع به شرح زیر خلاصه می گردنند:

1 – بهمن 1390– اعمال محدودیتها علیه کلیساهای  جماعت ربانی در تهران شدت گرفت. این سختگیریها با نزدیک شدن به ایام کریسمس  و سال نو میلادی 2012 بیشتر شد و در طول سال با شدت ادامه داشت. این محدودیتها شامل موارد متعددی بود که تا آن موقع مهمترین آنها عبارت بودند از: محدودیتهای اعمال شده در برگزاری مراسم ویژه - تحت فشار گذاشتن رهبران کلیسا با تذکرات و تهدیدات مکرر - کنترل رفت و آمد به کلیساها و ممنوعیت ورود غیر مسیحیان - محدودیت بی سابقه برای فروش کتاب مقدس  و جزوات مسیحی - محدود کردن شدید جلسات پرستشی در کلیساها.

Wednesday, November 20, 2013

تصویب قطعنامه پیشنهادی در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران


کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه پیشنهادی کانادا در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران رای داد. نماینده دائمی ایران در سازمان ملل متحد این قطعنامه را "غیرسازنده" خواند.
در جریان نشست این کمیته در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، نماینده کانادا گفت قطعنامه پیشنهادی ضمن استقبال از تحولاتی که در پی انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری رخ داده، ادامه نقض حقوق بشر در ایران را محکوم می‌کند.
این قطعنامه با ۸۳ رای مثبت، ۳۶ رای منفی و ۶۲ رای ممتنع به تصویب رسید.
سال گذشته هم قطعنامه پیشنهادی کانادا با میزان مشابهی از آرا مثبت تصویب شده بود.
به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک، نماینده کانادا آمار بالای اعدام، تداوم حصر رهبران مخالفان و حبس معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، و تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی را به عنوان نمونه‌های تداوم نقض حقوق بشر ذکر کرد.
تداوم حصر رهبران اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و حبس مخالفان بازداشت‌شده در جریان آن اعتراض‌ها و تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی را به عنوان نمونه‌های تداوم نقض حقوق بشر ذکر کرد.

بازداشت موقت گروهی از بستگان “آوین عثمانی

آوین عثمانی
به دنبال انتشار اعلامیه ای با مظنون قدردانی از شرکت کنندگان در مراسم ختم “آوین عثمانی”، عده ای از بستگان این خانواده برای ساعاتی بازداشت شده و شهرستان بانه، امنیتی شد.بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، نیروهای امنیتی در سطح شهر مشغول پاکسازی اعلامیه های الصاقی هستند و طی پیگیریهای اعضای خانواده و پس از گرفتن تعهد از خانواده مرحومه و تذکر جدی به آنها، بستگان بازداشت شده، ساعتی پیش آزاد شدند.منابع محلی از فضای به شدت امنیتی در سطح شهر، و تهدید و ارعاب مداوم اعضای خانواده عثمانی، خبر می دهند.تصویر و متن اعلامیه خانواده آوین عثمانی، که توسط  یکی از اهالی شهر بانه در اختیار “کمپین صلح فعالان در تبعید” قرار گرفته است، به شرح زیر است:
تشکر و اعتذار
خواهر کوچکم”آوین”
لباسهای آسمانی عروسی ات تمام فصل هایمان را سفید پوش کرد
و آن تیر رها شده روزی به جبران زیبایی حرام شده ات، از شرم به خان تفنگ باز می گردد
بخواب خواهرکم، مبادا که زوزه های مستاصل گرگ رویای پاییزی ات را بر آشوبد
سر بر بالش برگ بگذار و بخواب و آرام باش….
مرثیه ای نابهنگام برای آوین، که در ابتدای زیبا شدن بود و جهالت تفنگ مجالش نداد، با دریغ و درد…
منبع: فعالان در تبعید

دادستان رفسنجان از بازداشت دستکم 8 کاربر اینترنتی در این شهر خبر داد

images
حسین رئیسی نژاد،دادستان رفسنجان از شناسایی و دستگیری دستکم 8 نفر شامل یک زن، به اتهام انتشار مطالبی توهین آمیز نسبت به مقدسات دینی، در فضای مجازی خبر داد.بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، حسین رئیسی نژاد با تایید بازداشت 8 کاربر اینترنتی در این شهر، از شناسایی تعداد بیشتری از کاربران،توسط دستگاه اطلاعاتی خبر داده و گفت: “مأمورین مربوطه در حال بررسی و تحقیق بیشتر بر روی این افراد می باشند.”دادستان رفسنجان، در گفتگو با خبرنگار هفته نامه رفسنجان، تاکید کرد:“بازداشت شدگان، با انتشار مطالبی توهین آمیز در فضای مجازی، مقدسات دینی مردم و ارزش های اسلامی را به سخره گرفته بودند.”وی خاطر نشان کرد این عده با انجام مراحل تحقیقات اولیه با صدور قرار بازداشت موقت به زندان معرفی شدند.آقای رئیسی نژاد همچنین تاکید کرد که فعالیت کسانی که از این طریق، قصد ضربه زدن به اعتقادات مردم و زیر پا گذاشتن ارزش های اسلامی را دارند، با دقت تمام از طریق دستگاه قضایی و اطلاعاتی رصد می شود.وی گفت: با این گونه افراد به شدت برخورد خواهد شد و کوچکترین مماشاتی با آنها صورت نخواهد گرفت.
منبع: فعالان در تبعید

Tuesday, November 19, 2013

بازداشت یک وبلاگ‌نویس ۱۶ ساله در ایران


 داریوش پورسعید، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) استان بوشهر از دستگیری یک وبلاگ‌نویس ۱۶ ساله در این استان خبر داد.
به‌گزارش ایسنا و به نقل از رادیو زمانه، رئیس پلیس فتای استان بوشهر گفت این نوجوان که نامش منتشر نشده، "اقدام به انتشار محتوای غیراخلاقی و ترویج فرهنگ ابتذال غرب" کرده بود.
داریوش پورسعید افزود: "پس از انتقال این نوجوان به مقر انتظامی، وی مدعی شد که از سوی دوستانش برای راه‌اندازی چنین وبلاگی اغفال شده و قصد داشته برنامه‌ها و تصاویر مشابه آن‌چه که در برخی شبکه‌های ماهواره‌ای منتشر می‌شود را انتشار دهند."
منبع: هرانا

Monday, November 18, 2013

هر گاه خدا با ماست کیست بر ضد ما


بلاتکلیفی مریم شفیع‌پور پس از گذشت نزدیک به سه ماه


مریم شفیع‌پور، فعال دانشجویی که از روز پنج مرداد ماه امسال بازداشت شده و در زندان اوین است، با وجود برگزاری دادگاه همچنان در بلاتکلیفی به‌سرمی‌برد.
به گزارش جرس، با گذشت یک ماه از برگزاری دادگاه مریم شفیع پور به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ اما تاکنون پرونده وی مسکوت مانده است. قاضی دادگاه نقص پرونده اعلام کرده و دوباره پرونده او را به بازپرسی برگردانده است. اما به‌رغم پیگیری‌های خانواده با گذاشتن وثیقه موافقت نشده و این فعال دانشجویی همچنان بلاتکلیف است.
گفتنی است، وی یک‌بار درپی وخاومت حالش به بیمارستان منتقل شده است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
بازداشت مریم شفیع‌پور، دو هفته پس از آن صورت گرفت که ماموران امنیتی به منزل پدری او رفته و پس از سه ساعت بازرسی کامل منزل، لپ‌تاپ وی و یکی دیگر از اعضای خانواده و نیز دو دستگاه گوشی موبایل و برخی دست‌نوشته‌های او را با خود بردند. پس از انتقال او به زندان ماموران چند بار به منزل او مراجعه و برخی از وسایل شخصیش را با خود برده اند.
مریم شفیع‌پور، دانشجوی سابق دانشگاه بین‌المللی قزوین که پس از دو ترم تعلیق از تحصیل به دلیل فعالیت سیاسی از دانشگاه اخراج شده بود. وی همچنین از اعضای فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در سال ۱۳۸۸ بوده است.
این فعال سابق دانشجویی پیش از این در سال ۸۹ به دلیل فعالیت های دانشجویی بر اساس حکم دادگاه انقلاب قزوین به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.
منبع: هرانا

یک دختر ۱۷ ساله بر اثر شلیک ماموران حکومت در بانه کشته شد


آوین عثمانی ۱۷ ساله از اهالی شهرستان بانه و نامزدش در هنگام بازگشت از اطراف شهر، مورد هدف ماموران مسلح نیروی انتظامی قرار گرفتند. بر اثر این تیراندازی “آوین عثمانی”، روز گذشته در بیمارستان فوت کرده و وضعیت نامزدش، وخیم گزارش میشود.
بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، روز پنج شنبه ۲٣ آبان، “آوین عثمانی” به همراه نامزدش که برای تفریح به اطراف شهر رفته بودند، در راه بازگشت از طرف نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، مورد ظن قرار گرفته و مورد هدف گلوله قرار می گیرند.
بر اساس گزارش منبع مطلع به این کمپین، تیراندازی ماموران بدون هیچگونه سئوال و جواب از نامبردگان، انجام شده است.
گفته میشود این تیراندازی به قصد ایجاد جراحت و دستگیری انجام شده است.
طبق اظهار منابع این کمپین، اصابت گلوله ها به کمر و پای آوین، آنقدر شدید بوده که آوین دیروز در بیمارستان فوت کرده و وضعیت نامزدش هم وخیم است.
هنوز از هویت نامزد خانم آوین عثمانی، اطلاعی در دست نیست.

منبع: فعالین در تبعید

Sunday, November 17, 2013

اجرای حکم زندان پنج شهروند بهایی ساکن مشهد


 پنج شهروند بهایی ساکن مشهد پس از احضار جهت اجرای حکم بازداشت و روانه زندان وکیل آباد مشهد شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این افراد ماه گذشته طبق رای دادگاه تجدید نظر استان به اتهام تبلیغ علیه نظام تحت تبلیغ بهاییت به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند، صبح روز یک شنبه ۲۶ آبان ماه جهت اجرای حکم پس از احضار، بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شدند.
اسامی این پنج شهروند بهایی عبارتست از: آرمان مختاری- نگین احمدیان- حوریه محسنی- بهناز حدادزاده و نگار ملک‌زاده.
قابل ذکر است که دو نفر از شهروندان بهایی فوق به نامهای حوریه محسنی و نگین احمدیان که به ۳۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بودند جریمه نقدی ایشان به ازای هر روز معادل سی هزار تومان به ۱۰ روز زندان، تبدیل و به محکومیت نامبردگان اضافه گردید.

یادآوری می‌شود در حال حاضر، دوازده شهروند بهایی در زندان وکیل آباد مشهد در حال گذراندن محکومیت در زندان وکیل آباد مشهد هستند.
منبع: هرانا

Saturday, November 16, 2013

بازداشت و بلاتکلیفی یک نوکیش مسیحی در زندان ندامتگاه مرکزی کرج

حسین ساکتی آرامسری (استیفان) شهروند نوکیش مسیحی از مرداد ماه سالجاری بازداشت و هم اکنون در زندان ندامتگاه مرکزی کرج بصورت بلاتکلیف بسر می‌برد.
 این شهروند نوکیش مسیحی که توسط وزارت اطلاعات بجنورد در تاریخ ۱ مرداد ماه در جنگلهای گلستان بازداشت شد، ابتدا به اداره اطلاعات جاجرم و سپس اداره اطلاعات بجنورد مرکز استان خراسان شمالی منتقل و پس از ۱۵ روز سلول انفرادی و در پی رد صلاحیت دادگاه از خود، پرونده وی با اتهام "تبلیغ مسیحیت" به دادگاه انقلاب شهرستان البرز واگذار گردید.
این شهروند نوکیش مسیحی در تاریخ ۱۵ مرداد ماه به اداره اطلاعات کرج تحویل شد و تا ۴ آبان ماه را در سلول انفرادی بند ۸ زندان رجایی شهر کرج موسوم به بند سپاه (متعلق به وزارت اطلاعات) سپری نمود و سپس به زندان ندامتگاه مرکزی کرج منتقل گردید.
وی هفته گذشته به شعبه ۶ بازپرسی دادگاه انقلاب کرج به ریاست بازپرس محمدیاری منتقل و از وی در مورد اتهام تبلیغ مسیحیت دفاع آخر به عمل آمد.
حسین ساکتی معروف به استیفان هم اکنون بصورت بلاتکلیف در بند ۷ زندان ندامتگاه مرکزی کرج مکانی که بهنام ایرانی، علی معزی و محمدرضا پورشجری نگهداری می‌شوند بسر می‌برد.
منبع: هرانا

نصور نقی پور به زندان بازگشت


نصور نقی‌پور، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر عصر امروز، با پایان مرخصی و عدم تمدید آن به زندان اوین بازگشت.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نصور نقی‌پور، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، روز چهارشنبه، ۸ آبان ماه به مرخصی اعزام شده بود.
آقای نقی‌پور، از ۲۰ تیرماه سال ۱۳۹۱ پس از احضار به دادسرای مستقر در زندان اوین، جهت اجرای حکم بازداشت و از آن زمان تاکنون در بند ۳۵۰ به سر می‌برد.
نامبرده از سوی شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیر عباس، به اتهام "عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران" و "تبلیغ علیه نظام" به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم است که این حکم عیناً در دادگاه تجدید نظر استان نیز تائید شد.
نصور نقی‌پور دانشجوی رشته‌ی فناوری اطلاعات و پژوهشگر آزاد فلسفه و اندیشه‌ی سیاسی است که مدیریت یک وب‌سایت آرشیو مقاله‌ی فارسی در زمینه‌های علوم انسانی را نیز بر عهده داشته است.
لازم به یادآوری‌ست که نصور نقی‌پور، در پی بازداشت‌های جمعی فعالان حقوق بشر در ۱۱ اسفندماه ۸۸ و در منزل پدری‌اش در قزوین بازداشت شده بود و مدتی را در سلول‌های انفرادی بند ۲ الف گذراند.
منبع: هرانا

Friday, November 15, 2013

وضعیت نگران کننده "وحید حکانی" از نوکیشان مسیحی در بند

.
نوکیش مسیحی « وحید حکانی » که بهمراه تنی دیگر از نوکیشان مسیحی، در بند عبرت زندان عادل آباد شیراز دوران محکومیت خود را می گذراند به دلیل بیماری و شرایط نامساعد زندان، در وضعیت نگران کننده ای بسر می برد
به گزارش « محبت نیوز» وحید حکانی از نوکیشان مسیحی شیراز است که چندی پیش به علت تشدید عارضه گوارشی و وخامت اوضاع جسمی در زندان عادل آباد به بیمارستان فقهی این شهر منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت.
وی که از سوی دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به دلیل اعتقادات و باورهای مسیحی اش به 3 سال و هشت ماه زندان محکوم شده است  و در حال حاظر دوران محکومیت خود را سپری می کند، از بدو ورود به زندان از ناحیه معده دچار خونریزی خفیف بود، اما شرایط نامناسب بهداشتی، کمبود تغذیه و نداشتن فعالیت به علت قرنطینه بودن در بند عبرت زندان بیماری او تشدید شد.
نخستین دادگاه وحید به همراه تعداد دیگری از متهمان؛ "مجتبی سیدعلاالدین حسین"، "محمدرضا پرتویی (كوروش)"، "همایون شکوهی" و همسر ایشان خانم"فریبا ناظمیان" پس از گذشت بیش از 8 ماه از دستگیری این افراد در  24 مهر ماه 1391 در شعبه 3 دادگاه انقلاب اسلامی شیراز و به ریاست قاضی رشیدی برگزار شد. دومین دادگاه نیز در همین شعبه در 8 دی ماه 1391 برگزار گردید.

دادگاه شهر ایلام شش روزنامه نگار کرد را به 36 ماه حبس محکوم کرد

حکم حبس روزنامه نگاران کرد ساکن  ایلام
دادگاهی در شهر ایلام به ریاست قاضی شکری 6 روزنامه نگار کرد ساکن این شهر را به 36 ماه حبس محکوم کرد. یک متهم پرونده تبرئه شده و از هویت و وضعیت سه متهم دیگر که اواسط اسفند 91 بازداشت شده اند، اطلاعی در دست نیست.بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید” طبق رای قاضی شکری در دادگاه شهر ایلام، آقایان احسان نیک‌پی، محسن چراغی، شاهو احمدی در جلسه ای چند دقیقه ای هر کدام به 6 ماه حبس تعزیری؛ و آقایان رحمت‌الله چراغی، علی یوسفی و سجاد قیصری نیز هر کدام به 6 ماه حبس تعلیقی به مدت 2 سال، محکوم شدند. منابع خبری از ایلام همچنین از تبرئه خانم نسرین باوند پور در این دادگاه خبر می دهند.محکومان یاد شده از مسوولان ماهنامه محلی و کردی زبان “وریا” بوده اند. از بین متهمان آقای احسان نیک پی، سردبیر بخش کردی “ماهنامه وریا” دارای مدرک کارشناسی ارشد روابط بین الملل می باشد که پیشتر به دلیل فعالیت های فرهنگی از تدریس در دانشگاه منع شده بود.آقای محسن چراغی دیگر متهم پرونده نیز از اعضا  تحریریه “ماهنامه وریا” بوده که گفته میشود مقالات متعددی در خصوص مشکلات زبان و فرهنگ کردی به چاپ رسانده است.از دیگر متهمان، آقای رحمت چراغی نیز روزنامه نگار فعال ماهنامه وریا بوده است و سجاد قیصری نیز همکاری نزدیک با این ماهنامه داشته است.همچنین آقایان شاهو احمدی و علی یوسفی از فعالین دانشجویی ایلام می باشند که در برگزاری کلاس آموزش رسم الخط کردی در ایلام ، فعال بوده اند.از خانم نسرین باوند پور که در این پرونده تبرئه شده است، به عنوان یکی از روزنامه نگاران ماهنامه وریا  و از شاعران توانای کردی یاد میشود. از هویت و سرنوشت سه نفر دیگر که از آنها نیز به عنوان روزنامه نگار یاد میشود؛ اطلاعی در دست نیست.گفتنی است هر 10 نفر این پرونده که به صورت گروهی و توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند، پیش از جلسه دیروز به قید وثیقه های سنگین آزاد بوده اند.
منبع: فعالا در تبعید

Thursday, November 14, 2013

پلمپ محل کسب سه شهروند بهایی در نشتارود تنکابن


در پی افزایش فشارهای اقتصادی بر شهروندان بهایی، ماموران امنیتی در روز سه شنبه ۲۱ آبان ماه، در یک اقدام ناگهانی محل‌های کسب سه شهروند بهایی ساکن نشتارود از توابع تنکابن (مازندران) را تا اطلاع ثانوی، تعطیل و پلمپ کردند.
 محل کسب سه شهروند بهایی ساکن تنکابن به نام‌های آرمین اسماعیل پور، میشل اسماعیل پور و بدیع الله ابوالفضلی از سوی ماموران امنیتی پلمپ شده است.
قابل ذکر است سه شهروند بهایی مزبور تاکنون چندین دفعه احضار، بازجویی و بازداشت شده اند.
یادآوری می‌شود در ماه گذشته نیز محل کسب سه شهروند بهایی دیگر در شهر تنکابنپلمپ شده بود.
منبع: هرانا

یونس معروفی، شهروند مهابادی بازداشت شد


یونس معروفی، از شهروندان مهابادی، توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده است.
 طی هفته‌ی گذشته، ماموران لباس شخصی اداره‌ی اطلاعات شهرستان مهاباد، با ورود به منزل یک شهروند کرد به نام یونس معروفی، از اهالی روستای آگریقاش از توابع شهرستان مذکور، ضمن ضرب و شتم وی و برخی از اعضای خانواده و پس از تفتیش منزل، اقدام به بازداشت نامبرده نمودند.
بر اساس این گزارش، این اقدام بدون ارائه‌ی هرگونه حکم قضایی صورت گرفته و ماموران لباس شخصی فضایی مملو از رعب و وحشت را برای خانواده ایجاد کردند.

گفتنی‌ست که ماموران وزارت اطلاعات اتهامات آقای معروفی را همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام مطرح نمودند.

منبع: هرانا

Wednesday, November 13, 2013

fصد روز روحانی گذشت: فقر بیشتر، حقوق بشر ویران شده، روابط با دنیا بدون بهبود


برگرفته از وبسایت خودنویس


امروز صدمین روزی است که از روی کار آمدن دولت حسن روحانی می‌گذرد. دولتی که نام خود را دولت تدبیر و امید گذاشته بود و حسن روحانی مدام در تلوزیون ظاهر می‌شد و با یک کلید در دست می‌گفت که کلید حل مشکلات کشور را در دست دارد اکنون شایسته نامیدن به دولت تزویر و نا امیدی است. چرا که به مانند همه آخوندها و اسلامیون حسن روحانی نیز با به قدرت رسیدن زیر تمامی حر‌ف‌های خود زد.
دولت تزویر و ناامیدی قول داده بود که ظرف ۱۰۰ روز وضعیت کشور را در سطح مطلوبی برساند و وعده‌های بسیاری برای این امر داده بود که این وعده را می‌توانید از سایت روحانی سنج که در کانادا به صورت اختصاصی برای سنجش وعده‌های روحانی ایجاد شده است نگاه کنید که چه میزان وعده بی سرانجام را داده است و به مانند سایر ملاها راه فریب را پیش گرفت و به جلو آمد.
من نیز در این مقاله می‌خواهم اشاراتی به دروغ‌ پردازی دولت تزویر و ناامیدی و اصلاح‌طلبان ماله‌کش کنم. زیرا اگر حسن روحانی کشور را به مرز نابودی پیش ببرد و حقوق بشر و اعدام‌ها و بگیر و ببندها را افزایش دهد بازهم عده‌ای از ماله‌کشان اصلاح‌طلب راه می‌افتند تا این موارد را توجیه کنند. علت هم بسیار ساده است بسیاری از اصلاح‌طلبان و فرزندان‌شان و عوامل خارج از کشورشان به واسطه به روی کار آمدن حسن روحانی به نان و نوایی رسیده‌اند، منافع مادی و اقتصادی آن‌ها تامین شد. دوباره قراردادهای نفتی و گازی به زیر دستان‌شان افتاد. دوباره می‌توانند هزینه‌های سرسام آوری عیاشی فرزندان خود در خارج کشور را بدهند و به همین علت هم هست که این افراد به صورت بی‌شرمانه‌ای پا روی تمام اصول اخلاقی و اعتقادی گذاشته تا جایی که کسانی هم‌چون میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به دست فراموشی سپرده‌اند.

کارنامه حسن روحانی در این ۱۰۰ روز:
حقوق بشر: به جرات می‌توان گفت یکی از سیاه‌ترین پرونده‌های حقوق بشری در طول تاریخ جمهوری اسلامی متعلق به این ۱۰۰ روز دولت تزویر و ریا است. این دولت آن‌چنان وقیح شده است که دسته دسته جوانان کشور را به چوبه‌دار می‌سپارد  و آمار وحشتناک بیش از ۲۰۰ اعدام در این ۱۰۰ روز را داشته‌ایم. این وضعیت حقوق بشری این‌قدر تیر و تار بود که صدای افرادی هم‌چون شیرین عبادی که بسیار محافظه‌کار و نزدیک به اصلاح‌طلبان بود را هم در آورد.

Tuesday, November 12, 2013

بازهم یک پزشک آزاده در چنگال رژیم تبهکار در زندان اوین


حکومت اسلامی پزشک بهداری زندان اوين را که بدن شکنجه شده ستار بهشتی را معاينه کرده بود، بازداشت و به بند امنيتی اوين منتقل کرده است. وی گزارش کرده بود که ستار بهشتی در زير شکنجه دچار خونريزی ريه، کبد، کليه و مخچه شده است. اين اولين بار نيست که رژيم پزشکان معالج زندانیانی را که زير شکنجه به قتل رسيده اند، بازداشت يا سربه نيست می کند. (پزشک زهرا کاظمی مجبور به فرار شد و پزشک بازداشتگاه کهریزک نیز سربه نیست گردید). و تا اين رژيم هست حتما آخرين بارهم نخواهد بود. این رژیم تبهکار نمی تواند تحمل کند که پزشک آزاده ای به وجدان کاری خود وفادار باشد.
"ستاره" یک زندانی سیاسی سابق در وبلاگ خود نوشت: پزشک دلسوز و مهربان بهداری اوین را آزاد کنید. رضا حیدرپور یکی از دلسوزترین و شریفترین پزشکان بهداری اوین است. کسی که برای جان زندانیان و سلامتی آنها ، فارغ از عقاید سیاسی و عقیدتی شان فوق العاده ارزش قائل میشد و بارها و بارها خود بشخصه مراحل درمان و معالجات پزشکی زندانیان را پیگیری و دنبال میکرد و سعی در تسهیل امور اداری برای انجام و رساندن کمکهای درمانی و پزشکی به زندانیان بیمار بود.
بعنوان یک زندانیان سیاسی که 15 ماه در اوین شاهد زحمات و تلاشهای دلسوزانه و مسئولانهء این پزشک وظیفه شناس که انسانیت پایه و محور کارش است و بارها و بارها خود شاهد بودم که چگونه با نگرانی و دلسوزی و آنقدر مهربان در جهت درمان و معالجهء زندانیان کوشش میکند از مسئولان زندان اوین ، وزارت اطلاعات و قوهء قضاییه آزادی هرچه سریعتر این پزشک را خواستارم.

جمهوری اسلامی با دستگیری و به زندان انداختن این پزشک متعهد ، پروندهء بیرحمی خود را کامل کرده است. بنام « انسانیت» و بنام « شرافت» از مقامات ذیربط میخواهم که هرچه زودتر « رضا حیدرپور را آزاد کنند.

"ستاد" تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی سرمایۀ اولیه اش را از طریق ضبط و مصادرۀ اموال مردم عادی ایران، از اعضای اقلیت های دینی گرفته تا تجار و ایرانیان خارج از کشور، تشکیل داد.
« محبت نیوز» - رویترز در گزارشی که نتیجۀ شش ماه تحقیق این خبرگزاری است نوشته است خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، یک امپراتوری بزرگ اقتصادی به ارزش 95 میلیارد دلار را در کنترل خود دارد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، رویترز افزوده است که یکی از کانون های این امپراتوری "ستاد" نام دارد که در تقریبن کلیه بخش های اقتصاد ایران از بازار پول گرفته تا صنایع نفت و ارتباطات و حتا تولید قرص های ضدبارداری حضوری گسترده دارد. رویترز نوشته است که "ستاد" تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی سرمایۀ اولیه اش را از طریق ضبط و مصادرۀ اموال مردم عادی ایران، از اعضای اقلیت های دینی گرفته تا تجار و ایرانیان خارج از کشور، تشکیل داد.
گزارش رویترز تصریح می کند که بخش دیگری از دارایی های امپراتوری اقتصادی آیت الله خامنه ای املاکی است که "ستاد" رهبر جمهوری اسلامی ایران به یاری دادگاه های این کشور به تملک خود در آورده است. خبرگزاری رویترز دست کم سیصد تن از صاحبان اصلی این املاک را شناسایی کرده و افزوده است که تنها ارزش املاک ضبط شده توسط "ستاد" رهبر جمهوری اسلامی در جریان ماه مه سال میلادی گذشته به میلیون ها دلار بالغ می شود.
نام دقیق ستاد تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی "ستاد اجرایی فرمان امام خمینی" است که به دستور خود بنیانگذار جمهوری اسلامی اندکی پیش از مرگش تأسیس شد. هدف از تشکیل این ستاد اداره و فروش اموالی بود که در دورۀ آشوب زدۀ پس از انقلاب اسلامی 1357 توسط قدرت جدید مذهبی ضبط و مصادره شده بود. به گفتۀ یکی از بانیان "ستاد اجرایی فرمان امام خمینی" این نهاد تنها باید به مدت دو سال و برای یاری رساندن به فقرا و قربانیان جنگ ایران و عراق تشکیل می شد، هر چند اکنون یک ربع قرن از عمر آن می گذرد و عملن به یکی از کانون های اصلی قدرت اقتصادی آیت الله خامنه ای تبدیل شده است.

رضا شهابی ضمن هشدار به مسوولان نسبت به گسترده شدن اعتراضات؛ از رفتن به بیمارستان امتناع کرد

1013162_460292697400039_1819826337_n
در حالی که نگرانی ها نسبت به وضعیت جسمانی آقای رضا شهابی عضو هیئت مدیره شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه  در زندان اوین رو به افزایش است، وی در حمایت از زندانیان بیمار و بی توجهی به آنان؛ از رفتن به بیمارستان امتناع کرد.بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید” رضا شهابی کارگر دربند و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران در اعتراض به عدم رسیدگی به درمان  بیماری وخواسته های اسماعیل برزگری که در نوزدهمین روز اعتصاب غذا به سر میبرد وهمچنین عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت محمد جراحی و شاهرخ زمانی  و سایر زندانیان سیاسی زندانهای سراسر کشور امروز سه شنبه 21/8/92 از رفتن به بیمارستان خودداری نمود.  طبق اطلاع این کمپین آقای شهابی اعلام کرده است تا زمانی که به وضعیت درمانی زندانیان سیاسی علی الخصوص نامبردگان فوق الذکر رسیدگی نشود؛ به بیمارستان مراجعه نخواهم کرد.وی همچنین هشدار داد در صورت ادامه این وضعیت به اعتراضات گسترده تر دیگر اقدام خواهد شد.گفتنی است  اخیرا سازمان عفو بین الملل در فراخوان “اقدام فوری” ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت آقای شهابی، از عموم مردم درخواست کرده بود که به زبانهای فارسی، عربی، انگلیسی یا هر زبان دیگری ازمقامات ایرانی بخواهند که رضا شهابی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کرده تا بدون تاخیر به درمان پزشکی خارج از زندان دسترسی پیدا کند. کمیته ی دفاع از رضا شهابی نیز با هشدار نسبت به هرگونه پیامدهای ناشی از تداوم حبس رضا شهابی و عدم درمان مناسب او؛ مقامات و مأموران قضایی، امنیتی و زندانبانان را مسوول عواقب این بی توجهی اعلام کرده است.

Monday, November 11, 2013

بازداشت یک شهروند بهایی در اهواز


شمیم روحانی، شهروند بهایی ساکن اهواز روز سه شنبه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۴ آبان ماه ماموران وزارت اطلاعات در شهر اهواز به منزل یک شهروند بهایی به نام شمیم روحانی مراجعه کرده و ضمن تفتیش محل و ضبط کتب مذهبی، اسناد و مدارک شخصی همچنین موبایل و کامپیو‌تر، نامبرده و تعدادی از بهاییان حاضر در منزل را بازداشت کردند.
کلیه این افراد بجز شمیم روحانی در روز جمعه ۱۷ آبان ماه آزاد می‌شوند ولی تا لحظه ارسال خبر از دلیل بازداشت و محل نگهداری شمیم روحانی هیچ اطلاع دردست نیست.
قابل ذکر است مینا روحانی (کریمی) همسر شمیم طی این مدت چندین بار به اداره اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است.
منبع: هرانا

وضعیت جسمانی نوید خانجانی در زندان رو به وخامت است


نوید خانجانی فعال حقوق بشر در زندان رجایی شهر کرج بدلیل عدم رسیدگی پزشکی به مشکلات ستون فقرات، از ناحیه پای چپ دچار بی‌حسی شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی سیاسی سالن ۱۲ زندان رجایی شهرکرج که پیش از این از ناراحتی قلبی، تنفسی و ستون فقرات رنج می‌برد بتازگی دچار بی‌حسی از ناحیه پای چپ شده است.
یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: "پای چپ نوید خانجانی در زندان دچار بی‌حسی شده و روز به روز بر این بی‌حسی افزوده می‌شود، مشکل ایجاد شده در ستون فقرات وی در زندان ایجاد شده است و عدم دسترسی به پزشک متخصص نگرانی خانواده وی را ایجاد کرده است."
وی در ادامه گفت: "نوید خانجانی همچنین دچار مشکل قلبی (دریچه می‌ترال)، مشکل روده و تنفسی هم می‌باشد."
نوید خانجانی، پیش‌تر در اسفندماه ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد و حدود ۲ ماه در زندان به سر برد. وی سپس از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.
آقای خانجانی که در جریان بازداشت امدادگران داوطلب در تبریز نیز مجددا بازداشت شده بود، روز ۱۵ شهریور ۹۱ جهت اجرای حکم به قرنطینه زندان رجایی‌شهر انتقال یافت.
اتهامات وی "نشر اکاذیب"، "تشویش اذهان و تبلیغ علیه نظام به واسطهٔ انتشار اخبار و گزارش‌ها و انجام مصاحبه با تلویزیون و رادیوهای بیگانه"، "عضویت در کمیته گزارشگران حقوق بشر" و همچنین "تشکیل گروه محرومین از تحصیل" عنوان شده است.
منبع: هرانا

انتقال سعیدعابدینی کشیش ایرانی- آمریکایی به بند زندانیان خطرناک رجایی شهر


 سعید عابدینی کشیش آمریکایی ایرانی تبار به بند ۳ سالن ۹ زندان رجایی شهر منتقل شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید عابدینی کشیش آمریکایی ایرانی تبار که روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه از بند ٣۵٠ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود در حال حاضر در سالن ٩ بند ٣ زندان رجایی شهر، که محل نگهداری زندانیان مرتکب قتل و جرح است مستقر شده است.
کشیش عابدینی پیش از آنکه از بند ٣۵٠ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شود در دیدار با "آیت الله ایروانی" استاد اسلام‌شناس دانشگاه واشنگتن دی سی از وضعیت نگهداری خود در دوران بازداشت در بند امنیتی ٢٠٩ و همچنین بند ٣۵٠ انتقاد کرده بود.
یکی از بستگان وی به گزارشگر هرانا گفت: "٩ آبان ماه سعید عابدینی در حفاظت اطلاعات زندانی اوین با حضور مومنی معاون زندان اوین و قبادی رئیس حفاظت اطلاعات با آیت الله ایروانی دیدار کرد و به شدت از عملکرد مسئولان زندان اوین، سازمان زندان‌ها، دادستانی، قوه قضائیه و وزارت اطلاعات انتقاد کرد. عمده انتقادات او به فشارهای دوره بازداشت و عدم رعایت حقوق قانونی در دوران بازداشت در بند ٢٠٩ و عدم دسترسی به تلفن و حق مرخصی و بی‌توجهی مسئولان به وضعیت زندانیان سیاسی و امنیتی اشاره داشت."
این منبع در ادامه بیان داشت: "پس از آن، روز یکشنبه ١٢ آبان با فریب وی را ابتدا به شعبه اجرای احکام در زندان اوین و پس از آن بدون همراه داشتن البسه کافی و لوازم اولیه به قرنطینه زندان رجایی شهر و سپس به بند زندانیان خطرناک اعزام نمودند. انتقال وی به بند زندانیان خطرناک که گفته می‌شود در هفته گذشته ۴ مورد مرگ ناشی از خود زنی و زد و خورد در آن اتفاق افتاده وضعیت روحی و فیزیک سلامت این زندانی عقیدتی را تهدید می‌کند."
عابدینی در اوایل بهمن ماه ۹۱ به اتهام تشکیل و راه‌اندازی کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد که در نتیجه اعتراض به این رای، پرونده وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع و این شعبه نیز رای دادگاه بدوی را تایید کرد.

Sunday, November 10, 2013

احضار و بازداشت نویسنده روزنامه بهار توسط دادگاه انقلاب اصفهان

Bazdasht
دکتر سید علی اصغر غروی، نویسنده مقاله “امام، پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟” بازداشت شد.
بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید” به دنبال توقیف روزنامۀ بهار در پی انتشار مقاله «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» به مناسبت عید سعید غدیر امسال؛ نویسندۀ مقاله نیز به دادگاه انقلاب اصفهان احضار و بازداشت شد.طبق این گزارش این عضو شورای مرکزی و رئیس شاخه اصفهان نهضت‌ آزادی، صبح روز یکشنبه، مورخ 19/08/92، توسط ضابطین دادگاه انقلاب در اصفهان احضار و بازداشت شد.غروی چندی پیش در یادداشتی با عنوان «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» نقش مذهبی حضرت علی را مهم‌تر از نقش سیاسی او دانسته بود که این یادداشت منجر به توقیف روزنامه «بهار» شد. روزنامه بهار پیش‌تر با عذرخواهی به خاطر انتشار این یادداشت، انتشار خود را دو هفته به طور داوطلبانه متوقف کرده بود.
فعالان در تبعید

احضار یک شاعر سر‌شناس کرد به وزارت اطلاعات


 کیومرث امیری‌کله‌جویی معروف به "لک امیر" شاعر و نویسنده سر‌شناس کرد به وزارت اطلاعات احضار شد.
 کیومرث امیری‌کله‌جویی معروف به لک امیر شاعر و نویسنده سر‌شناس اهل کرمانشاه روز یک‌شنبه ۱۹ آبان ماه از سوی وزارت اطلاعات کرمانشاه احضار شد.
یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: "این شاعر و نویسنده سر‌شناس کرد به‌دنبال تشدید فشار بر فعالین کرد در شهرهای کردنشین به اداره اطلاعات احضار شده است."
نامبرده پیش از این نیز در ارتباط با اشعار و نوشته‌هایش به اطلاعات کرمانشاه احضار شده بود.
منبع: هرانا

حکم تعلیق سه دانشجوی امیرکبیر و توقیف هر سه نشریه منتقد

در سال تحصیلی جدید سه تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اتهاماتی از قبیل حضور در اردوی غیرقانونی، بر هم زدن نظم دانشگاه، حضور در اجتماعات غیر قانونی و … مجموعا به پنج ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند و افرادی دیگری نیز احکامی مانند توبیخ کتبی دریافت کردند.به گزارش قانون، در طول مدت سپری شده از سال تحصیلی جدید نیز هر سه نشریه مستقل و منتقد این دانشگاه نیز توقیف شده اند و موج احضارها به کمیته انضباطی همچنان ادامه دارد.
صدور این احکام در حالیست که با پیروزی حسن روحانی در انتخابات و با توجه به وعده های انتخاباتی وی، دانشجویان امید به باز شدن نسبی فضای دانشگاه ها را داشتند.
منبع: دانشجو نیوز

Saturday, November 9, 2013

سنگ اندازی مقامات قضایی در انجام عمل قلب آقای محمد رضا پورشجری، حتی پس از انتقال وی به بیمارستان

download
محمد رضا پورشجری، نویسنده وبلاگ “گزارش به خاک ایران”، تنها چند ساعت قبل از عمل آنژیوگرافی قلب؛ با سنگ اندازی مسوولان قضایی جمهوری اسلامی ایران مواجه شده و به صورت بلاتکلیف  رها شده است.بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید” ظهر امروز تنها ساعاتی قبل از موعد مقرر برای انجام عمل آنژیوگرافی قلب، مسوولان بهداری زندان با احضار آقای محمد رضا پورشجری، خواستار واریز مبلغی در حدود پنج میلیون تومان به حساب زندان شده اند.گفتنی است روز سه شنبه 14 آبان در پي حمله خفيف قلبي، آقای پورشجری  به بهداري زندان منتقل شده بود.زندانی یاد شده پس از بررسی نتایج نوار قلب، بلافاصله به بيمارستان منتقل شده و نهایتا دكتر مجيد تقي زاده برای امروز شنبه 18 آبان نوبت آنژيوگرافي براي ایشان صادر کرد.بنا بر اطلاع این کمپین مسوولان زندان حتی در فاصله این چند روز از نگهداری آقای پورشجری در بیمارستان خودداری کرده و وی را به زندان بازگرداندند.نهایتا پس آقای پورشجری ساعت ٩ صبح امروز  به بهداري فراخوانده شده و رئيس بهداري مهران قلي زاده به وی اعلام کرد كه بايد ٤ ميليون و ٢٠٠ هزار تومان به حساب زندان واريز شود تا عمل انجام گيرد.
منبع: فعالا در تبعید

برادران کردپور مجموعا به نه سال و نیم زندان محکوم شدند


دادگاه طی حکمی خسرو کردپور را به ۶ سال حبس در زندان تبریز و ۲ سال تبعید و مسعود کردپور را به ۳ سال و نیم زندان محکوم کرده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی حکمی که امروز به وکلای خسرو و مسعود کردپور ابلاغ شد خسرو کردپور به استناد ماده ۶۱۰ (اجتماع و تبانی) به ۵ سال زندان و از بایت (فعالیت تبلیغی علیه نظام) ۱ سال زندان و دوسال تبعید به کرمان محکوم شد.
دادگاه همچنین برای جلو گیری از جری شدن متهم در طول مدت حبس، در حکم وی قید کرده که باید وی تمام طول محکومیت ۶ ساله خود را در زندان تبریز سپری نماید.
مسعود کردپور نیز از بابت (اجتماع و تبانی) به ۳ سال زندان و از بابت تبلیغ علیه نظام به شش ماه زندان محکوم شده است.
دادگاه همچنین خسرو و مسعود کردپور را از اتهام توهین به رهبری تبرئه نمود.
عباس جمالی وکیل این دو فعال حقوق بشر به گزارشگر هرانا گفت: مطمئن نیستم حکم ایشان در دادگاه تجدید نظر تغییری بکند. پرونده ایشان پس از اعتراض وکلا به شعبه ۱۰ تجدیدنظر ارومیه ارسال می‌شود و آنگونه که از سوابق این شعبه معلوم است، احکام دادگاه بدوی را تایید خواهد کرد. امید وکلا بیشتر به اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور است.
خسرو کردپور، مدیر آژانس خبری موکریان، در تاریخ ۱۷ اسفندماه سال گذشته در منزل شخصی خود در شهر مهاباد بازداشت و به ادارهٔ اطلاعات این شهر منتقل شد، این در حالی بود که در پی مراجعات خانوادهٔ وی برای اطلاع از وضعیتش، برادر وی، مسعود نیز باداشت شد.
منبع:هرانا

رخواست ۴۰ تن از زندانیان بند ۳۵۰ اوین برای پایان اعتصاب غذا


در هشتمین روز از اعتصاب غذای چهار نفر از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، چهل نفر از هم‌بندیان آن‌ها طی نامه‌ای درخواست پایان اعتصاب غذای آن‌ها را نمودند.
متن این نامه که یک نسخه از آن در اختیار هرانا، خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، قرار گرفته است به شرح زیر است:
آزادگان؛ مدنی، سلطانی، دلیرثانی و خدایی
زبان و قلم قاصر از عزمی است که شمایان نه برای خود، حزب و قوم قبیله‌تان بلکه برای احقاق حقوق انسانی عده‌ای مظلوم و بی دفاع این‌گونه ایثار نمودید. اینجانبان که چندی است برای حمایت از هدفی که عدم اجرای آن توسط مسئولین باعث این اعتصاب گردید خواستار ملحق شدن به این حرکت شما بوده و هستیم لیکن با توجه به وضعیت جسمانی حضرات و قول‌هایی که در این مدت به جهت اجرای موارد ذکر شده از مقامات زندان دریافت نمودید، درخواست صمیمانه‌ی پایان دادن به اعتصاب را داشته و از آن‌جا که زمان جهت اجرای تعهدات اعلام شده از طرف مسولین مربوطه مشخص و محدود است، در صورت عدم اجرای حقوق حقه خواسته شده مجدد و در کنار هم برای حقوق صنفی و قانونی هم‌بندیان تلاش خواهیم کرد.
لذا با تشکر از این حرکت انسانی بدون نگاه به خط یا جریانی خاص تقاضای پایان اعتصاب از شما آزاددلان و پاک مردان را داریم.
سعید عابدینی - مجید محمدی معین - حامد هوریابند - غلامرضا حسینی - امید شاهمرادی - مهدی ساجدی فر - امیر مولادوست - سید رسول اعتصامی - سهیل بابادی - محمد شجاعی - همایون روستایی - فرشید فتحی - علیرضا سیدیان - ابراهیم فیروزی - سوادا آغاسر - آرش سیف الهی - حسین لاوی - مرتضی خزانه داری - محمد مهدی احمدی - مسعود عرب چوبدار - ایرج درفشی - رسول حیدرزاده - داود اسدی - بهزاد عباسی - بهزاد میرزایی - یعقوب ملکی - علی زاهد - حمید نوید - امیر میرزایی حکمتی - سید احمد قرچه - علی ایرانی اصل - امیر درستی - حمیدرضا درخشنده - عباس امیدی - سینا عظیمی - غلامحسین اسدی - هادی غفاری - محمد یزدانپرست - سیامک قادری - اسدالله اسدی

Friday, November 8, 2013

هفتمین روز اعتصاب غذای چهار تن از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین


در حالی اعتصاب غذای آقایان عبدالفتاح سلطانی، سعید مدنی، امیرخسرو دلیرثانی و مهدی خدایی، چهار تن از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین وارد هفتمین روز خود شد که، گزارش‌های دریافتی نشانه‌هایی از توجه و اقدام به حل برخی از مسایل مورد اعتراض آنان در زمینه درمان زندانیان مشاهده شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، اعتصاب غذا کنندگان در بیانیه‌ی شماره یک خود ضمن ابراز نگرانی جدی نسبت به وضعیت جسمی و سلامت آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از مسئولان مربوطه خواسته بودند تا اقدامات عاجلی را در جهت عمل به مسئولیت های قانونی، دینی و ملی خود در قبال جان و سلامت این دو شخصیت برجسته و هم‌چنین سایر زندانیان سیاسی، عقیدتی و امنیتی انجام دهند.
به دنبال اعتصاب غذای نامبردگان و طی هفته گذشته عده ای از جمله چهار تن از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین و سالن ۱۲ بند چهار زندان رجایی شهر کرج که در وضعیت وخیم و بحرانی جسمی به سر می‌بردند، به بیمارستان منتقل شدند و قول مساعد برای پیگیری سریع درمان دیگر زندانیان و تامین دارو برای آنها وارد شده است، اما در هر حال دامنه‌ی کاستی‌ها، مشکلات و نارسایی های موجود آنچنان گسترده است که هنوز برای حل جدی مشکلات باید تلاش های جدی تری صورت گیرد، به علاوه تاکنون روند مشخصی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان بیمار و توقف سرگردانی آنان و خانواده هایشان بین نهادهای امنیتی ، قضایی و زندان معین نشده است.
در هفت روز گذشته گروهی دیگر از زندانیان نیز آمادگی خود را برای پیوستن به اعتصاب کنندگان اعلام کردند که اعتصاب غذا کنندگان با در نظر گرفتن عوارض و آثار جسمی اعتصاب غذا و هم‌چنین وضعیت جسمی نامساعد اغلب زندانیان داوطلب به دلیل تغذیه‌ی نامناسب و حضور طولانی مدت در زندان، از آنان تقاضا کردند از این اقدام فعلا صرف نظر کنند.
در هفته‌ی گذشته و با آغاز اعتصاب غذای آقایان عبدالفتاح سلطانی، سعید مدنی، امیرخسرو دلیرثانی و مهدی خدایی، بسیاری از مجامع و سازمان‌های حقوق بشر از جمله فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر، کانون مدافعان حقوق بشر، گزارشگران بدون مرز، مرکز مدافعان حقوق بشر، مجموعه فعالان حقوق بشر و هم‌چنین جمعی از شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری از اعتراض اعتصاب کنندگان حمایت کرده و خواستار اقدام فوری مسئولان امر برای حل مسایل مورد اعتراض آنان شدند. به علاوه حضور جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در محل دادسرای دادگستری استان تهران و ارائه‌ی نامه‌ای مبنی بر ضرورت رسیدگی مسئولان به وضعیت عمومی زندانیان بازتاب وسیعی داشت.
گفتنی ست که در حال حاضر نگرانی های زیادی درباره وضعیت جسمی و سلامت اعتصاب غذا کنندگان وجود دارد.
منبع: هرانا